Akraba Evliliği ve Neticeleri Nelerdir?

Ülkemizde akraba evliliği yapılan tüm bilimsel bulgulara, duyurulara ve hatta çevremizde gördüğümüz örneklere rağmen hala fazla miktarda yapılmakta ve akraba evliliği neticesinde pek çok aile zarar görmektedir. Çünkü akraba evliliği neticesinde çok çeşitli kalıtsal rahatsızlıkların çıkması söz konusu.

Akraba evliliği neticesinde ortaya çıkan kalıtsal rahatsızlığın adı ise Akdeniz Anemisi olarak bilinen “talasemi”. Peki nedir bu Talasemi?

Akraba evliliği neticesinde ortaya çıkan kalıtsal rahatsızlıklar (genlerden gelen) tıpkı kanser gibi tedavisinde kemik iliği nakli gerektiriyor. Kanser durumlarında bile uygun kemik iliğinin ne derece zor bulunabileceği ortada iken akraba evliliği ile bu tehlikeye davetiye veriliyor.

Talasemi (Akdeniz Anemisi) aileden çocuğa geçen yani anne ve babadan gelen bir kan hastalığı türüdür. Bu hastalık neticesinde vücudumuzdaki kan hücreleri, dokularımıza yeteri kadar oksijen taşıyamıyor ve neticesinde soluk bir renk alma, hemen yorulma, çarpıntı ve gelişim geriliği gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Akraba evliliği neticesinde dünyaya gelen çocukların büyük bir çoğunluğu daha 1 yaşına gelemeden hayatını kaybetmektedir. Bunun sebebini ise sık sık tekrar eden ağır enfeksiyonlar oluşturmaktadır.  Çünkü akraba evliliği sonucu dünyaya gelen çocuklarda bağışıklık sistemi normal insanlara göre çok daha düşük seviyede olabilmektedir.

Akraba evliliğinin sakıncaları konusunda çok daha fazla bilgi edinmeli ve mümkün olduğunca çevremizi bilgilendirmeliyiz.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap