Angut Nedir? Kime Angut Denir?

Angut aslında göçmen kuşlar kategorisinde bulunan yaban ördeği cinsi olmasına rağmen gündelik hayatta insanların birbirlerine neden Angut kelimesini kullandığını açıklayacağız.

Angut aslında bir kuş türünün ismidir. Angut veya Angıt olarak adlandırılır. Şimdi angut kelimesinin hayatımıza bir hitap şekli olarak girmesindeki en önemli özelliğinden bahsedelim.

Angut Kuşu

Angut kime denir? hangi durumlarda söylenir? bir hakaret midir?

Angut kuşu, eşi öldüğü zaman gözlerini ayırmadan yanında kendisi de ölene kadar bekler. Son derece ürkek olan angut, yanına herhangi bir hayvan veya insan gelse bile gözlerini eşinin üzerinden hiç ayırmaz. Kesinlikle ölen eşini yalnız bırakmaz ve gidip kendisine başka bir eş aramaz. Bu durum bütün Angut kuşları için geçerlidir.

Dillere destan bir aşk hikâyesi ve sadakat göstergesi bu davranış maalesef çok farklı anlamlarda hayatımıza girmiş.

Bir konuyu, durumu anlamadığınızda yani bakakaldığınızda veya boş boş dalıp bir yöne bakınca “Angut angut bakma öyle” veya “angut gibi bakma” cümleleri hayatımıza bu şekilde girmiştir.

Çok alakalı olmasa da ahmaklık, kabalık, hödüklük gibi durumlarda da kişiye “angut” diye hitap edilebilmektedir.

Bön Bön Bakmak Nedir?

Angut kelimesinin bir diğer eşi ise “bön” dür. Gündelik yaşamda “bön bön bakmak” olarak kullanılan deyimidir. Yine bir durumu, konuyu anlamadığınızda boş boş bakmanızda karşınıza çıkmaktadır. Türk Dil Kurumuna göre bön kelimesi, ahmak ve budala anlamına gelir.

Angut Kuşunun Davranışı İyi mi? Kötü mü?

Tartışmaya açık olsa da angut kuşu normalde en ufak bir şeyden bile etkilenecek kadar ürkek bir kuş türüdür. Eşi öldüğünde hiçbir şeyden korkmadan ürkmeden eşinin yanından bir saniye bile olsa ayrılmamaktadır. Angut kelimesini kullanırken bir kere daha düşünüp kullanmak gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır? Eğitim Yöntemleri

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles