Argan Yağı Nedir? Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan Yağı Nereden Alınır? Nasıl Elde Edilir? Kullanım Tarifleri ve Kullananlar Yorumları.  10. asırda Fenikeliler zamanında çıkarılmaya başlanan Argan Yağı. Fas çöllerinde yaşayan, çok sağlıklı, ince, kıvrak bedenli Berberilerin bu özelliklerinin, kullandıkları Argan Yağı’ndan oluşuna bağlıyor bilim adamları. 3500 yıl sonra Fas kadını hala düzenli olarak yüzlerine, vücutlarına, tırnaklarına ve saçlarına bu değerli yağı uygulayarak sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip oluyorlar. Argan Yağı sadece Fas’ın güney batısındaki Agadir, Essaouira ve Taroudant bölgelerinde yetişen ve UNESCO tarafından koruma altına alınan (Argania Spinosa) ağacının meyvesinden elde edilir.

Tamamen elle toplanan meyveler kurutuluyor, önce çekirdekleri, daha sonra çekirdekler kırılıp içindeki bademler çıkartılıyor. Son aşamada en içteki bu sert badem kavruluyor, eziliyor, sıcak suyla karıştırılıp hamur haline getiriliyor. Bu hamurun delikli bir torbaya alınıp, elle sıkılması son işlem. Yapılan araştırmalarla birlikte Argan Yağı, besin, kozmetik, sanayi ve tıbbi ürünlerin üretilmesinde kullanılmaya başlanılmıştır. Argan Yağı yaşlanmayı önleyici, cildi besleyici ve tedavi edici özellikleri olması nedeniyle yüzyıllar boyunca Faslı kadınların güzellik sırrı olmuştur. Argan Yağı doğal ve etkili bir biçimde yaşlanmaya ve cilt kuruluğuna karşı savaşmaktadır. Kuru saçların nemlendirilmesinde ve güçlendirilmesinde hızlı ve ektin sonuçlar verir.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir ve Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan Yağının Yaşlanmayı Geciktirici (Anti-Aging) Etkisi : Argan Yağı cildi yumuşatır, nemlendirir ve cildi kurumaya karşı korur. Gündüz ve gece kullanımıyla kuru ve nemli cilt arasında denge kurar. Nemlendirici etkisi çok güçlüdür; cildi dışarıdan gelen güneş, kötü hava ve soğuğa karşı koruyup çatlak ve gerginliklerin oluşumunu önleyerek erken yaşlanmanın önüne geçer.

Ciltteki Kahverengi Noktaların, Yüzdeki Sivilcelerin ve Boyun Çizgilerinin Giderilmesi : Argan Yağı yüze haftada 2-3 defa olmak üzere hafif bir masaj ile cilde yedirilerek uygulanmalıdır. Maksimum etkinin sağlanması için tercihen gece yatmadan önce uygulanmalıdır. Eğer sivilceniz varsa yatmadan önce yağı pamuklu bir çubukla da yüzünüze uygulayabilirsiniz. Argan Yağı mutlaka temiz bir cilde uygulanmalıdır. Sonucu hızlıca göreceksiniz. Cildiniz daha pürüzsüz ve yumuşak olacak ve ipeksi bir his uyandıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aşırı Terleme Nedir? Nasıl Önlenir? Neler Yapmalıyız?

Argan Yağının Selülit ve Çatlak İzlerine Etkisi Argan Yağı’nı mevcut güzellik kreminizle değiştirmeniz güzellik uzmanları tarafından da önerilmektedir. Çünkü Argan Yağı %100 doğal bir üründür. Ciltteki çatlakları önlemesi ve cilde tekrar elastikiyet kazandırması açısından çok faydalı bir üründür. Argan Yağı kullanımıyla birlikte pek de estetik olmayan bu çirkin izler silinir ve cildiniz elastikiyet kazanır.

Argan Yağı Göğüs Bakımı İçin Mükemmel Bir Ürün Argan Yağı göğüs ve göğüs bölgesi bakımı için mükemmel bir üründür. Göğüslerin forma girmiş, daha sıkı ve nemli bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Argan Yağı’nın Saça Olan Faydaları Argan Yağı ile saçlı deriye günlük olarak masaj yapmanın saç dökülmesini engellediği bilinmektedir. Yaşadığımız iklim içerisinde saçlarımız kirliliğe ve kimyasal şampuanlara maruz kalmaktadır. Böylece saçlarımız parlaklığını yitirir, donuklaşır, kırılgan ve kuru bir hale gelir. Argan Yağı E vitamini içerir ve E vitamini de saçlı derinin ve saç kökünün beslenmesine yardımcı olur. Argan Yağıyla kuru kırılgan ve solgun saçlarınıza parlaklık ve canlılık kazandırın.

Argan Yağının Kullanımı 

Cilt Bakımı : Argan Yağı’nı tüm vücudunuza yatmadan önce uygulayın. Cildiniz elastikiyet kazanacaktır ve gözle görülür etkilerini ise birkaç gün içinde fark edeceksiniz. Vücuda uygulandığında cildinize hızlıca nüfuz eder ve herhangi bir parlaklık veya yapışkanlık oluşturmaz. Aslında etkisi tam olarak cilde yumuşaklık vermesi, sıradışı bir dokunuş hissi uyandırmasıdır. Serbest radikallere karşı savaşarak yaşlanmanın önüne geçer. Kuru cildin beslenmesine yardım ederek kutanöz bariyerin yenilenmesine yardımcı olur ve egzamaya dönüşmesine engel olur. Yağlı ciltler için sebum oluşumunu düzenler. Ciltteki çatlakların iyileşmesine yardımcı olur ve çatlak izlerini ortadan kaldırır.

Saç Bakımı : Argan Yağı geleneksel olarak saç maskesi ve saç düzenleyicisi olarak kullanılmaktadır. Saçı güçlendirir, parlaklık, yumuşaklık ve ipeksi bir dokunuş kazandırır. Saçlı derinin beslenmesini artırır ve canlanmasını sağlar. Haftada 1-2 defa yoğun terapi yapabilirsiniz. Önce Argan Yağını avucunuzla ısıtarak saça bol miktarda uygulayın. Kafa derisine oval hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün, 30 dakika boyunca böyle bekleyin ve saçınızı yıkayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lenf Bezi Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Masaj Uygulaması : Bir vücut bakım ürünü olan Argan Yağı, masaj için de son derece uygun bir üründür. Tercihen duştan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulanması etkili sonuçları verir. Vücut tarafından kolayca emilmektedir ve diğer yağlarda olduğu gibi yapışkan bir formda değildir, bu nedenle masaj sonrası tekrar duş alınması gerekmemektedir.

Tırnak Bakımı : Argan Yağı ve limon suyunu eşit miktarda alarak bir karışım oluşturun ve parmak uçlarınızı bu karışıma batırın. Tırnakların sağlıklı bir biçimde kalması için haftada 1 kere bu karışımı 15 dakika boyunca uygulamak yeterli olacaktır. Bu karışımın düzenli olarak kullanılması kırılgan tırnakları güçlendirir.

Yüz Bakımı : Temizlenmiş bir yüze sadece birkaç damla uygulamak yeterli olacaktır. Argan Yağı gün içinde ya da gece yatmadan önce yüze uygulanabilir. Parmağınızın ucuna birkaç damla Argan Yağı damlatın ve parmaklarınızı birbirine sürterek yağın biraz ısınmasını sağlayın. Parmaklarınızla tüm yüz bölgenize nazikçe masaj yaparak Argan ‘nı yüzünüze uygulayın. Yağ çabucak cildinize nüfuz edecek ve size daha genç bir bakış kazandıracaktır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles