ASBIS Online Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemleri

Araç Satın alma prosedürleri için Önceden bir araç satın aldığınıza yapmanız gereken işlemler şu şekildeydi : Vergi Dairesi, Muayene İstasyonu, Nüfus Müdürlüğü, Noter, Sigorta Şirketi, Şöförler Odası, Emniyet Müdürlüğü olarak ayrı ayrı işlemlere tabii tutulmaktaydı. E-Devlet ve ASBİS (Araç Tescil ve Sürücü Bilgi Sistemi) Şimdi ise yeni bir araba (araç) satın aldığınızda online olarak bir sürü işlem tek bir merkezde (noterde) yapılabilmektedir.

ASBİS Sistemini Tanıtacağız. Nedir bu ASBİS ? Ne işe yarar? Nasıl Yararlanılır ? Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak (internetten) Yapılması ( Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi – ASBİS) olarak tanımlanır.

reklamlar

“Araç Tescil ve Sürücü Belgesi İşlemlerinin Elektronik Ortamda Online Olarak Yapılması”projesi üç ana bölümden oluşmakta olup, bunlar; Yeni (sıfır) araçların tescil işlemleri, Tescilli (ikinci el) araçların satış, devir ve tescil işlemleri, Sürücü belgesi verilmesi işlemleridir.

Projenin tescilli (ikinci el) araçların satış, devir ve tescil işlemlerinin tek noktada (noterlerde) elektronik ortamda yapılmasını düzenleyen kısmı, 31.12.2009 tarih ve 27449 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5942 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince (2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20. maddesinin (d) ve (e) bentleri değiştirildi) 01.05.2010 tarihinden itibaren uygulamaya geçirilmiştir. ASBIS Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi üzerinden işlem yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akıllı Telefon IMEI ile Orjinal/Kopya/Çalıntı/Kaçak Durumu Sorgulama

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles