Aşırı Kıskançlık, Aldatılma Korkusu ve PARANOYA!

Paranoyayı çoğu zaman hemen anlamak mümkün değildir, ilk başta sevimli ve masum bir kıskançlık gibi görünür. Beni seviyor, beni kıskanıyor gibi düşünebilirsiniz. Örnek vermem gerekirse; yavru iken sahiplendiğiniz bir köpek ilk zaman elinizi kolunuzu ısırdığında “aa ne kadar sevimli, benimle oyunlar oynuyor” diye düşünürsünüz. Eğer köpek dostumuz bu alışkanlığından vazgeçmezse ileride siz dahil herkesi ısırmaya kalkacaktır.

Kıskançlık, Aşırı Kıskançlık ve Paranoyayı da ince çizgilerle birbirinden ayırmak gerekir. Aşırı kıskançlık durumunda hayatınız öyle bir şekil alır ki karşınızdaki melek mi yoksa şeytan mı ayırt edemez hale gelirsiniz. Çünkü çok iyi birisidir ama kıskançlık durumundaki halini asla tanıyamazsınız. İşte bu kıskançlık krizine girme olarak adlandırılan durum.

İlişkilerde Paranoyanın temelinde sürekli aldatılma korkusu yatmaktadır. Bu paranoyaya sahip birisi bu korku ile yatar (rüyasında bile uğraşır) ve bu korkuyla güne başlarlar. Güldünüz mü; “Acaba neden güldü ki?”, İlgilendiniz mi;  “Neden şimdi benle birden aşırı ilgilendi?” gibi uzatılabilir bir liste ile yaşarlar.

Tabiri doğru olursa gün boyu kanepede otur, hiçbir şey yapma, kullanma ve konu bütün özgürlüklerin sınırlandırılmasına kadar gitse de paranoyak olan kişi asla tatmin olmayacaktır. Çünkü aslında olan biten herşey gerçekte olan şeyler değildir. Bütün konu onun hayal dünyasında gerçekleşir ve faturasını siz ödersiniz.  Siz orada otururken bile “birini mi düşünüyor acaba, benden sıkıldı mı ki” diyecektir.

Paranoyada gelinen son nokta da aşırı kıskançlık krizleri, krizlerin etkisiyle saldırganlıklar, aşırı tepkiler ve neticesinde evlilik bitirmeye varan bir yoldur. Sosyal medya (facebook, instagram vb.) kullanımı, cep telefonu kullanımı vb. büyük krizler sebebidir. Attığınız her adımın takip edilmesine ve hatta gizli kameralar takılması, bilgisayara ve cep telefonuna şifreler vb kayıt sistemleri kullanılması, sürekli konum istemeler gibi pek çok şey gündeme gelecektir.

Birazda anlayışlı olmaya çalışmanız gerekecek. Sanmayın ki paranoyaya maruz kalanlar acı çekiyor. Asıl acı çeken ise paranoyayı yaşayan kişidir. Bu durumun ne kadar gereksiz, ne kadar saçma olduğunun farkında ama kendini kontrol etmekle sürekli mücadele içinde ve ne uykusunda ne de uyanıkken huzuru bulmakta güçlük yaşamaktadır.  Zaten fark edersiniz bu tip paranoya kaynaklı tartışmaların sonu o kişinin aşırı derece pişman olması, özür dilemesi ile son bulur.

İlişkilerde Paranoya Neden Oluşur? Paranoya, aşırı endişe veya korkuyla karakterize edilen, sıkça mantıksız kuruntularla bilinen bir rahatsızlıktır. Aşırı kıskançlık gibi görünen paranoyanın ortaya çıkış sebebi genellikle yaşantılardan oluşur. Bu konuda “Kişi kendinden bilir” sözü önem kazanıyor.

  • Aldatan veya yapmasa bile aklında aldatma düşüncesi, isteği olan biri normalden daha çok aldatılmaktan korkar.
  • Çok güvendiği bir ilişkisinde ummadığı şekilde aldatılma durumu ile yüzleşmiş birisi aldatılmaktan sonraki yaşamında çok korkacaktır.
  • Çocukluk zamanında ailesinde benzer krizler yaşanmışsa yine aynı korku ortada olacaktır.
  • En az etki edecek ise sosyal çevrede gördüğü, duyduğu şeylerin etkisinde çok kalması olarak ortaya çıkabilir. Hiç yılan görmemiş birinin yılandan aşırı korkması gibi..

Kıskançlık kontrol altında tutulması ve orantılı bir şekilde kullanılması gereken bir alışkanlık iken Paranoya ve bu tip aşırı aldatılma korkusu yaşayanlar hiç vakit kaybetmeden tedavi seçeneklerini araştırmalı ve konu hakkında uzman bir psikologa başvurmalılar. Unutmayın bütün aşırı kıskançlık krizleri, paranoyalar ayrılıkla veya boşanma ile sonuçlanmıyor. İntihar veya cinayetlerle de sonuçlanabiliyor. Kısaca bu durum fazlaca ciddi.

Konu ile ilgili sorularınızı Aşağıdaki “Görüş Bildir” Kısmından yazarsanız sizler için cevaplayacağız.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap