Aşırı/Hızlı Kilo Kaybı Nedenleri Nelerdir? Hangi Hastalık Belirtisi

Ani ve hızlı kilo kaybetmek tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Genel vücut işleyişinde yoğun tempolu yaşam veya spor aktivitelerinde bile kilo kaybı aniden değil dengeli bir şekilde gerçekleşir ve bilindiği üzere kilo vermek isteyenler, fazla kilolarından kurtulmak için yoğun çaba harcarlar.

Ancak ani kilo kaybında durum öyle değildir. Hızlı kilo kaybı, ilerleyici ve devamlılık gösterecek şekilde vucut ağırlığının %5’in üzerinde azalmasıdır. Anormal ve hayati bir durumun söz konusu olduğunu düşünerek hemen bir doktora danışmak gerekir. Ani kilo kaybına neden olabilen hastalıkları saydığımızda sizde bu düşüncemize katılacaksınız.

Ani kilo kaybına neden olan hastalıklar nelerdir?
AIDS (HIV) virüsü ile mücawpe eden vücut gerekli takviyeyi bulamadığında aşırı kilo kaybı gerçekleşir. Bilindiği üzere Aids kan yoluyla bulaşır ve yakın zamanda bu şekilde bir temasınız olduğunu düşünüyorsanız acilen bir Aids testi yaptırmalısınız.
Addison (Kronik adrenal yetmezlik) Hormon sisteminin bozulmasından kaynaklı (Aldosteron ve kortizol) ve ölümcül sonuçlara varabilen bir hastalıktır.
Kanser hastalığında da metabolizma hızının artmasından kaynaklı olarak aşırı ve ani kilo kaybı görülmektedir. (Lenfoma, Kolon Kanseri vb.)
Kronik İshal tedavi edilmemesi halinde iç organlarda iflas etme söz konusu olabilir
Çölyak Hastalığı ile bağırsaklarda ağır tahribatlar gerçekleşir ve besinler emilemeyeceğinden dolayı çok hızlı kilo kaybına sebep olur.
-Hipertiroidi: Tiroid bezi tarafından tiroksin hormonunun aşırı üretimi hipertiroidi veya aşırı aktif tiroid olarak bilinir. Ani kilo kaybı, hızlı veya düzensiz kalp atışı, terleme ve sinirliliğe sebep olur. Bunların nedeni aşırı tiroksin hormon salınımının metabolizmayı hızlandırmasıdır.
Crohn hastalığı, diyabet, peptik ülser, Enfeksiyon, böbrek, Akciğer ve kalp hastalıkları, mantar enfeksiyonları, verem, parazite bağlı enfeksiyonlar, parkinson hastalığı, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), Depresyon ve demans gibi psikiyatrik hastalıklar da kilo kaybı ve yorgunluğa yol açabilir.
Aşırı ve Ani kilo kaybının tedavi edilebilmesi için mutlak suretle uzman bir hekime danışılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vücutta Sivilceler Neden Oluşur? Yüzde,Sırtta,Omuzda Sivilce Tedavisi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles