Avukat Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir avukata ihtiyacım var, nasıl avukat seçimi yapmalıyım, avukat seçerken nelere dikkat etmeliyim, bir avukat her türlü davaya bakabilir mi, gibi bir çok soruya konumuz içerisinde cevap bulabilirsiniz.

Adli olaylarla karşı karşıya kaldığımızda ilk anda ne yapacağımızı bilemeyebiliriz öncelikle sitemizde yayınlanan şikayet ve şikayet dilekçeleri ile ilgili yazılarımızı okumanız faydalı olacaktır.

Ülkemizde maalesef adalet ve hukuk yönünden hakkını aramak harçlar ve avukat tarifeleri nedeniyle aşırı maliyetli olmaktadır. Avukat tarifeleri 2500 tl gibi ücretlerde olduğu gibi büyük meblağlı davalarda % olarak ücret almaktadırlar. Bu yüzden avukat  tutarken iki defa düşünmek zorunda kalıyoruz gönül isterdi ki en basit davalarımızda dahi avukat tutabilelim hukuki destek alabilelim ama öyle olmuyor maalesef.

Yaşadığımız olayların çeşitlerine göre avukatların fayda oranı değişebilir, ceza davalarında çoğunlukla tanık, kanıt, rapor vs. etkisi ile davanın yönü bunlarla belirlendiği için çoğu zaman avukatın davada çok etkisi olmayabilir.

Hukuk davalarında avukatın etkisi olmaktadır ancak açtığımız açacağımız davadan kazancımız avukat tarifesi olan 2500 den daha düşükse davaya gerek görmeyebiliriz.

Her avukat farklı alanlar seçerek kendisini geliştirmekte ve aynı tür davaları daha çok kabul etmektedir. bizde avukat seçerken avukatın hangi alanda davaları seçtiğini öğrenirsek o alanda daha başarılı olacağını anlayabiliriz.  Örneğin bazı avukatlar sadece boşanma davalarına bazıları sadece icra davalarına bakmaktadır.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap