Aşırı Ayak Terlemesi ve Koku Sorunu Çözümü

Aşırı ayak terlemesi diğer terlemelere göre ortam şartlarına göre hemen herkesin karşılaştığı bir durumdur. Çözümü de diğer terlemelere göre daha mümkündür.

Yazımızda ayakta oluşan aşırı terleme neden olur? Ayak terlemesi engellenebilir mi? Kötü kokuların sebebi nedir? Ayak kokusu evde kendi imkanlarınızla nasıl geçirilir? cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ayak Aşırı Terlemesinin (plantar hiperhidroz) Nedenleri Nelerdir?

Aşırı ayak terlemesi sorunu için pek çok neden bulunabilir. Ayaklarımız ısı ve egzersizin yanı sıra stres nedeniyle de terler. Vücudun diğer alanlarında, ter kolayca buharlaşabilir, kuruyabilir ama ayaklarda çorap ve ayakkabı içinde ya da ayak parmakları arasında sıkışıp alır.

Ter orada sıkışıp kaldıkça, bizim terimizden beslenen bakteriler hoş olmayan bir koku bırakırlar. Ayrıca bromodosis olarak da bilinen kötü kokulu ayak ya da ayak kokusuna neden olur.

ayak terlemesi

Ayak Terlemesi ve Kötü Kokular

Ayak Aşırı Terlemesi

Bazı kişilerin ayakları doğal olarak diğerlerinden daha fazla terler, ama bu onlara herhangi bir sorun ya da rahatsızlık nedeni olmaz. Ergenlik, hamilelik ve menopoz döneminde ki değişiklikler de ayak terlemesi artışı yapabilir. Ve iş için bütün gün ayakta olan insanlar ayaklarını daha fazla terler bulabilirler.

Aşırı ayak terlemesi durumu yaşayanlar bu terleme ile birlikte ileride ayak mantarı sorunu yaşamaya başlaması da muhtemeldir.

Ayak Terlemesi Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Önlenir? 

  • Ter kolayca bizim ayak ve ayak parmaklarımız arasında sıkışıp kalır ve ayak kokusu oluşturur bu nedenle günde en az bir kez yıkayın ve kurutun.
  • Pamuk ya da bambu lifleri gibi doğal kumaşlardan yapılmış çorap giymek en iyi seçenektir.
  • Günde en az bir kez çorap değiştirin.
  • Ayak kokusu ve ayak terlemesini önlemek için, kanvas ya da deri gibi hava aldıran malzemelerden yapılmış ayakkabılar giyin. Yaz aylarında sandalet veya terlik ayaklarınızın hava almasına yardımcı olacaktır.
  • Her gün aynı ayakkabı çiftini giymeyin, onların kurumasına, havalanmasına zaman verin yoksa ayak kokusu oluşur.
  • Ayak terlemesine çözüm olarak çok terleyen ayaklar için, duştan sonra ayak parmakları arasını ıslak mendille silin veya onların kurumasına yardımcı olmak için banyo yapın.
  • Koku giderici tabanlık ve ayak tozları, teri emmeye ve ayakkabıyı temiz tutmaya yardımcı olabilir.
  • Özellikle sıcak iklimlerde – Bir ayak sabunu ya da deodorant kullanmayı düşünün, bu ayak kokusu için bir çözüm olabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yollarla Tüy Dökme Yöntemleri Evde Kolay Uygulama Kürü

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşırı terleme veya ayak hiperhidroz’u olan kişiler için kullanılabilir diğer tedaviler vardır. Ayak terlemesinde daha etkili tedavi yöntemleri nelerdir? Daha şiddetli (ıslanma şeklinde) ayak terlemesinde, iyontoforez ve botoks tedavisi uygulanabilir.

İyontoforez tedavisinde özel cihazla ayaklara düz akım elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile ayaklardaki ıslaklık şeklindeki terleme azalabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir, ayrıca ayaklarda yanma yapabilir.

Botoks tedavisinde ayak tabanı ve parmaklara 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Ayak tabanındaki ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, ayak için 3-4 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir.

Lomber Sempatik Blokaj Şiddetli ayak terlemesi için Algoloji Uzmanı tarafından bel bölgesinden ultrason veya tomografi eşliğinde omurga yanındaki sempatik sinire ilaç uygulanır. Ter bezi sinirlerinde geçici veya kalıcı blok yapar. Kanama vb komplikasyonlara neden olabilir. Uygulaması zor, başarı oranı düşüktür.

Ayak Terlemesi (lomber sempatektomi) Ameliyatı Lomber sempatektomi ameliyatı ile aşırı ayak terlemeleri kalıcı olarak tedavi edilebilir. Ayak terlemelerinde lomber sempatektomi ameliyatının başarı oranı yüksektir. Sadece 100 kişiden 7-8 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir.. Sonucu, 60 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür.

Çok şiddetli ayak terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebilir.

Lomber sempatektomi ameliyatı: karın bölgesinde, göbeğin kenarından yanlara doğru (iki taraflı) 7-8 cm uzunluğunda kesilerle yapılır. Burada ayak bölgesini etkileyen sempatik sinirler kesilir veya klips konulur. Kesi izleri belli olabilir. Erkek hastaların %1’inde impotans riski vardır. Kalıcı etki ve başarı oranı %90 civarındadır.

Yüz kızarması, yüz, el ve koltuk altı terlemesi ile birlikte ayak terlemesi varsa, bu bölgeler için yapılan klipsli ETS ameliyatı sonrası ayak terlemeleri %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sivilceli Ciltler İçin Yabani Çilek Çayı Tarifi

Ayak Terlemesine iyi gelen Bitkisel Çözümler 

Sirke ile Ayak Terlemesi Tedavisi

sirke

Sirke ile Tedavi

Bir tencereye ceviz kabuklarını ve söğüt yapraklarını atıp kaynatın. daha sonra içerisine sirke katıp ılık bir hale gelmesini bekleyin. Karışımı bir leğene dökün ve içine ayaklarınızı sokup , 30 dakika kadar bekletin.

Kabartma Tozu ile Ayak Terlemesi Tedavisi

kabartma tozu

kabartma tozu

Kabartma tozu teri emme ve koku giderme yönü ile doğal ter önleyiciler arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 1 çay kaşığı kabartma tozunu az miktarda su ile karıştırarak ayak içinize uygulayın. Bu karışım bir maske görevi görecektir. 20 dakikalık bekleme süresi sonrasında ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez yapılması önerilir.

Adaçayı ile Ayak Terlemesi Tedavisi

adacayi

Adaçayı

Bir tencere içerisine su ve onunda içine 1 avuç ada çayı atıp kaynatın. Kaynayan su ılık bir hale geldikten sonra bir leğene alın ve ayaklarınızı 30 dakika bu leğenin içerisinde bekletin.

Meşe Kabuğu ile Ayak Terlemesi Tedavisi

Meşe Kabuğu

Meşe Kabuğu

Bir tencere içine 4 bardak su ve onunda içerisine 1 avuç meşe kabuğu atın ve kaynatın. Kaynayan su ılık bir hale geldikten sonra sonra bir leğene alın ve ayaklarınızı 30 dakika bu leğenin içerisinde bekletin.

Ayak terlemelerine çözüm ve daha fazla bilgi için, doktorunuz ya da bir profesyonel tıbbi danışman konuşun.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles