Babadan Oğula Mektup. Nasihat (Mutlaka Okumalısınız)

Oğlum, Tanrı’nın yardımıyla tahsilini tamamladın. Elinde yaldızlı bir diploman var; yalnız şunu unutma ki diploma kalkan veya kale değil sadece bir tavsiye mektubudur.

Senin hükûmet kapılarında ekmeğini kazanmanı istemezdim. Memurun mumla arandığı yerde endüstri arşa yükselir. Bizde arşa yükselmiş bir endüstri olmadığı, yaldızlı diplomaya da çok ehemmiyet verilmediği için kolayca bir vazife alabilecek ve yakın bir zamanda âmir veya müdür olacaksın.

Emri altındakileri köpek gibi ısıran, üst amirlerine kuyruk sallar. Sakın haksız yere küçüklerini incitme, büyüklerine de lüzumundan fazla iltifat etme. Tevazu iyi şeydir. Ancak ölçülü olmayan tevazu şahsiyeti siler ve sen kendini küçümsediğin gün davayı kaybedersin. Bilhassa bu hususlara dikkat et! Karşına türlü insanlar çıkacaktır. Bunların içinden daima üstünlük iddiasında bulunanlar olabilir. Üstünlük taslayanla münakaşa et! Çünkü o, kofluğunu senden iyi bilir.

baba-oğul

Bazı kimseler doğuştan diplomalıdır. Bunların yararlı veya zararlı olmaları, görecekleri hayat stajına bağlıdır. Lüzumsuz münakaşaya katılma; zira karşılıklı çekilen urganın kopması her iki tarafın da sırtını yere getirir. Kelebek çiçekle, kadın duvakla süsünü tamamlar… İyi iş, iyi insanın elinden çıkar. Senin masanın süsü, kristal yazı takımı, maroken (deri) koltuk değil, temiz ve sağlam işin olsun. İktidar maması ehil ellerde yararlı, aksi halde zararlı olur. Bunun için, bunun için işinin ehli olmaya çalış.

Eğlence çalışanın hakkıdır. Fazla uyku da fazla eğlence kadar zarar getirebilir. Biri tembelliğe, diğeri felakete sürükler. Uyku ise ölümün provasıdır. Nasıl olsa öleceğimize göre provayı lüzumundan fazla uzatmada fayda yoktur… Yaşamak istiyorsan ölmekten korkma! Ölümü korkunç yapan insan aklıdır. Pısırık ve korkak olma! Küreksiz bilek, dileksiz yürek gibidir. Bunun ikisini bir arada yürütebilirsen sırtını yere getirebilecek zor bulunur.

Bulunduğun çevrenin saygı ve sevgisini kazan, yalnız şunu unutma ki dıştan fethedilen kale, sayılı günler içindir. Sen, insanların gönül kalesini içten fethetmeye bak! Kimseyi kırma, hırpalama! Her ne kadar gönül için sırça saray denilirse de yanlıştır. Şayet gönül sırça saray olsa idi, parçalarından faydalanmak tekrar mümkün olurdu. Yalan ve dolana baş vurma. Yalan, sisli dağa benzer; sis geçince dağın büyüklüğü er geç meydana çıkar. Ve sen oğlum mahcup kalır itibardan düşersin. Gördüğün bir yolsuzluğu şahsen çözemiyorsan duyurmaktan çekinme. Keza beğenmediğin bir gidişatı hatır, gönül ve çıkarın için asla kabul etme. Korkak yazar kolsuz hattat gibidir. Sen asla bu duruma düşme! Unutma ki ferdi gayret yuvayı, toplu gayret vatanı ayakta tutar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sevgili Eşim Beni Aldatıyor mu? Nasıl Anlarım, Takip Edebilirim?

Her şeyi zamanında ve mevsiminde yapmaya çalış: “Yaz yamçı, kış kapçı gibidir.” Yamçıyı iyi kullan ki kapçıdan zarar görmeyesin. Yapacağın her işi önceden iyi düşün. Hesapsız kazanan, programsız sarf eder. Kazancın hesaplı, işin programlı olsun. Şunu iyi bil ki oğlum; mantık, vicdan süzgecinden geçtikten sonra cemiyet için faydalı olur. Görmek için gözlerini, işitmek için kulaklarını iyi aç. İşitmeyen kulak sahibine, duymayan vicdan cemiyete zarar verir.

Şeref kuşunu iyi tut; uçarsa geri gelmez! Gelse bile huyu, tüyü değişmiş olarak geri döner. Unutma ki iade-î şeref takma diş gibidir. Takvimi aşındıran memur gözüdür. Maaşla bugünkü hayat atmosferinin önünde durabilirsen babayiğit sayılırsın. Hele bir de borç yapmaya gör! Borç yumak gibidir; açıldıkça dolaşır, ve sen oğlum çıkmaz bir sokağa sapmış olur, rotasını şaşıran köhne vapurlar gibi bocalar durursun. Bu durumda olduğun zaman dahi asla hileye sapma ve eğilme; hile aksiseda gibidir, döner sahibine gelir. Bir kere eğilmeye gör; bir daha doğrulamazsın. Ulu orta konuşma ve hele katiyen çok konuşma; her ne kadar “iyi konuşan iyi avlar” denilirse de bu tarzda ancak basit ve cahil kimseler avlanabilir, ve bu da geçicidir. Sen az ve öz konuşmadan ayrılma; az laf hoşa gider, çok laf boşa gider. Bulunduğun yerde tashihe muhtaç işler görüyorsan bu aksaklıkları gidermek için canla başla çalış.

İhtiyaç mucidin kamçısıdır. Yapacağınız iş küçük de olsa bir eserdir. Sen tekitten yılma, büyük eserler başlangıçta küçük gibi görünür, fakat sonunda eser, tenkidin beratı olur. İlim zekâya ışık tutar. Bu işleri başarabilmen için ilgi ve zekâ malzemene, gayret cevherini de eklemen lâzım gelir. Yalnız gözle değil vicdanın ile de görmeye çalış. Şâir göründüğü kadar deli, meczup görünmediği kadar akıllıdır. Göz aldanabilir, vicdan asla! Sen, etrafındakileri bulduğun için değil, etrafındakiler seni buldukları için sevinsinler. Zira, “bir”in kitleyi bulması kolay, kitlenin “bir”i bulması zordur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Öpüşmek Nedir? Ne Anlama Gelir?

Yakını görmeyen uzağın hayali ile yaşar. Bulunduğun yeri yadırgama, küçümseme. Çalıştığın yerde ilmî ve fikrî kabiliyet taktir edilmeyebilir. Bu seni asla ürkütmesin; bedeni kabiliyet alkış, ilmi kabiliyet alâka bekler. Ziyanı yok, sen bedeni kabiliyetin alâka ve alkış topladığı yerde mütevazı olarak ilmi, fikri kabiliyetini inkişaf ettirmeye bak. Bugün değilse bile yarın taktir edilebilirsin. Siyasi davada ikinci planda kalanlar ya unutulmaya veya ölüme mahkûm olurlar. Fakat ilmî sahada ikinci, hatta beşinci plânda kalsan, bu yine senin ve milletin için başarıdır.

Bilirim, hayasız yaşamak, yağsız, tuzsuz yemeğe benzer. Fakat sen oğlum, asla siyaset alanında uykuya dalma. Zira uyanış, çok acı ve hüsranla olur. Çalıştığın yer sana ve sen çalıştığın yere canla başla bağlanmalısın. Zira devletine güvenmeyen millet avareliğe, milletine güvenmeyen hükümet/devlet ise çöküntüye maruz kalır. Çalıştığın yere lâyık olmayan kimseler buyruk sahibi olabilir. Buna fazla üzülme; ilmin inkâr edildiği yerde cehalet saltanat sürer denilirse de bu kış güneşi gibi gelip geçicidir.

Elindeki diplomaya sakın güvenme; hazmedilmeyen tahsil ilkahsız yumurtaya benzer. Kabiliyetsiz insan çatlak testi gibidir; doldurmaya uğraşmak beyhudedir. Sakın oğlum bunu kendine dedirtme! Ziyanı yok! Bin az öğreneceğine bir tam öğren. Bu seni yine muvaffakiyete ulaştırır.

Oğlum şunu da iyi bil ki, seni anlamak için sende fazla kimse uğraşmaz. Yapmak için zaman, zemin vardır. Yazmak için zemin arıyorsan, yazmayacaksın demektir. Kırkından sonra saz öğrenenler, asla dinleyici bulamazlar. Zamanın kadrini, kıymetini buna göre ayarla. Fırsat topal eşekle kaçıyorsa, ardında atla kovalamakta tereddüt etme. Gerekirse beklemesini de bil.

Gerçekten, ümit yaşatır, bekleyiş ise öldürür; buna idmanlı olmak lazım gelir. Nurdan gözü kamaşan câhil ilk fırsatta muma üfler. Bulunduğun yerde seni çekemeyenler olabilir. Bunların şerrinden kendini korumasını bil. Gerilen âsabı gevşeten bir damla göz yaşıdır; bunu bil ve kimseye göstermeden sil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evdeki karıncalardan nasıl kurtulunur? Basit karınca kovma Yöntemleri

Uzun bir ömrün hep neşeli ve üzüntüsüz geçmesine imkân yoktur. Yılda 365 gün yaşadığını söyleyen hakikatte 365 gün ölmüş demektir. Duymadan yaşamaktansa hissederek ölmeyi tercih et. Felâket insanları Tanrı ile baş başa bırakır. Unutma ki çorbayı üfleyerek soğutur, avucunu “hoh”layarak ısıtırsın. Püfleyerek söndürdüğün ateşi üfleyerek yakarsın. Sana bu kadar büyük mucizeleri basit bir şekilde gösteren Ulu Tanrı’yı sen oğlum iyi günlerinde de içinden çıkarma. Ancak Tanrı ile baş başa kalmak istiyorsan dilinle dinini birleştir. Gençlik ve sağlığın kıymetini bil. Sağlık bir altın ise mihenk taşı hastadır. En iyi içkiyi susayandan sor! Ve yine hürriyetin tadını esarette kalan bilir… Hiçbir hâli tiryakilik derecesine vardırma… Tiryakilik bendini aşan iradenin önünde eğilmeyecek set yoktur. Kahvehaneler yaşayan ölülerin mezarlarıdır, bunda ibret al…

Sen sen ol hakkın olmayan şeye el sürme. Haksız küçük menfaatler, büyük zararlara gebedir. Aldattığını zanneden, aldandığının farkında değildir. Her şeyi dar olan memur, yılları hovardaca harcar. Sen oğlum yıllarını kıymetlendirmek istiyorsan gözünü takvimden indir. En mühim sözüm daha yavrum, zilliyet sevgisi ana rahminde değil baba kucağında başlar…

Sen oğlum, gerçi dayı atına binmedin, ama baba kucağından da inmedin. Umarım ki dizlerime oturarak dinlediğin millî menkıbelerden gerekli dersi almışsındır. İçten nur almayan güzellik, ışıksız şatoya benzer. Babandan devraldığın kıvılcımları tutuşturmak için gerekli malzemeye sahipsin. Bu ateşi yakamasan bile küllenmesine göz yummayacağına inanıyorum. Haydi göreyim seni Tanrı yardımcın olsun, vicdanın rehberin…

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles