Badem Yağının Faydaları Nelerdir? Tedavi Uygulama Yöntemleri

Yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan badem yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Tatlı Badem yağı adeta bir güzellik sırrıdır. İbrahim Saraçoğlu programları ile daha çok aranır hale gelen badem yağı ile ilgili yazımızda size tatlı badem yağının hangi durumlarda, nasıl ve ne sıklıkla kullanılması gerektiğini ve faydalarını aktarmaya çalışacağız.

Tatlı Badem yağı kullananlar faydalarını çok iyi biliyor. Hem bir tedavi yöntemi olarak hem de cildimize, saçlara, kirpiklere, sakal ve bıyıklara sağladığı yararlar ile öne çıkmaktadır. Hoş kokusuyla bizi büyüleyen tatlı badem yağı ile saçlarının veya kirpiklerinin hızlı ve sağlıklı uzatmak isteyenler, canlı bir cilde sahip olmak isteyenler, cilt çatlakları veya hamilelik çatlaklarını gidermek isteyenler, ciltteki lekeleri gidermek isteyenler bu yazımız tam size göre. Peki badem yağının faydaları nasıl sağlanıyor?

Badem Yağı İçeriği Nedir?

Badem yağı, acı badem yağı ve tatlı badem yağı olarak ikiye ayrılır. Yenilebilir badem olarak bildiğimiz ve dünyada en çok kullanılan yağ tatlı badem yağıdır.

Tatlı badem yağı, güçlü yağ asitleri, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral kaynağıdır. çok önemli bir e vitamini kaynağıdır. Acı badem yağı ise yabani olanıdır.

Tatlı Badem yağının yapısında kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, potasyum ve çinko bulunmaktadır. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan brta-zoosterol, skualen ve alfa-tokoferol açısından zengindir.

Yağ asit oranları şu şekildedir. Yağ Asidi Oran: Oleik % 68,  Linoleik % 25, Palmitik % 4, Stearik % 1, Linolenik %1, Palmitoleik %1

Badem yağı faydaları

Badem Yağı Nasıl Yapılır? Nasıl Elde Edilir?

Badem yağı, badem çekirdeğinin soğuk pres yöntemi ile sıkılmasından elde edilir, soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Badem çekirdeğinin yağı hiçbir kimyasal çözücü kullanmadan soğuk pres yoluyla elde edilir. Bu metotla badem çekirdeği ezilerek içerisindeki yağ alınır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vitamin Nedir? Ne işe yarar? Hangi Vitamin Nerede Bulunur?

Kaliteli Badem Yağı Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli badem yağı bu metotla elde edilen badem yağıdır. Pek çok alanda içeriğindeki yağ asitlerinden dolayı besleyici olarak kullanılır. Badem yağı kullanırken dikkat edeceğiniz ilk husus, yağın orijinal olup olmadığıdır. Orijinal badem yağı açık sarı renktedir ve tadına baktığınızda ağzınızda hemen dağılması gerekir.

Güzellik Sırrı : Tatlı Badem Yağının Faydaları

Badem yağının faydaları incelendiğinde E vitamini açısından oldukça zengin ve yararlı bir yağdır. Kozmetikte ve cilt bakımında kullandığımız badem yağı tatlı badem yağıdır. Tatlı Badem yağı vitamin açısından zengin olmasının yanında fındık yağından daha yoğun oranda protein vardır. Badem yağının yararlarından en fazla verim için kaliteli badem yağı kullanılmalıdır.

Badem Yağının faydaları saymakla bitmez. Pek çok şifayı içinde barındıran özel bir yağdır. Tatlı badem yağı güzelliğinizi ve sağlığınızı hem içten (antioksidan) hem de dıştan (yoğun nemlendirici) destekler.

 • Cildinizin, saçlarınızın (kaş, kirpik, sakal ve bıyıkların) sağlıkla parlamasını sağlar.
 • Hassas ve kuru ciltlere sürülürse cildi besler ve pürüzleri giderir.
 • Tırnak bakımında zayıf tırnakları güçlendirir, tırnak mantarının tedavisine yardımcı olur.
 • Yaraların hızlı iyileşmesinde ve yara iz kalmasını engellemekte etkilidir.
 • Kuru ciltlerde oluşan egzama ve sedef hastalıklarında tedavi edicidir.
 • Bağışıklığı kuvvetlendirir, karaciğer dostudur.
 • Kolesterolü düzenler, düzenli kullanımda kötü kolesterolü (LDL) düşürür, iyi kolesterolü (HDL) yükseltir.
 • Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Şeker hastalığında olumlu etkiler yapar.
 • İçeriğindeki doymamış yağ asitleri ile kalp sağlığını ve sinir sistemini destekler.

Cildimizde Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Tatlı bademyağı, tarih boyunca güzellik için kullanılmıştır. Tatlı Badem yağı Cildin yumuşaması ve gerekli vitaminleri almasına yardımcı bir kaynak olduğu için de pahalı kozmetik ürünlerine oldukça iyi bir alternatif olarak kullanımı sürdürülmektedir. Tatlı badem yağı hem yüze hem vücuda uygulanabilir.

Badem yağı ile cilt bakımı
 • Badem yağının faydalarından önemli tarafı E vitamini ve mineraller açısından zengindir, hem cildin hem de saçların E vitamin ihtiyacını giderir.
 • Tatlı Badem yağı kuru ciltler için en büyük doğal ilaçtır. Cildi yumuşak ve nemli tutmayı sağlar.
 • Tatlı Badem yağı yüzde oluşan lekeler, yanık ve yara izleri için, siyah noktalardan tarafından gözenekleri genişleyen ciltler için çok faydalıdır.
 • Tatlı badem yağı göz altı halkaları ve morluklarının giderilmesinde etkilidir. Kaz ayağı oluşumunu yavaşlatır. Göz çevresine narin bir şekilde uygulanabilir.
 • Kuru Egzama ve Sedef hastalığına iyi gelir.
 • Akne ve sivilce tedavisinde destekleyicidir. Sivilcelerin daha hızlı sönmesine ve leke bırakmamasına destek olur.
 • Antioksidan ve E vitamini yönünden oldukça zengin olan tatlı badem yağı cildin elastikiyetini destekler, ince kırışıklıkları azaltır ve bu özelliği ile yaşlılık etkilerini azaltır.
 • Soğuk hava kaynaklı cilt kurulukları, çatlaklarında bu etkileri yok etmek için en iyi şey tatlı badem yağıdır.
 • Karın, bel, basen ve kalça kısmında oluşan kilo alıp vermeye bağlı cilt çatlaklarının giderilmesinde, besleyici, onarıcı, koruyucu, yumuşatıcı ve nemlendirici olarak cilt bakımında badem yağı kullanılmaktadır.
 • Dudak çatlaklarının giderilmesinde de etkilidir.
 • Rahatlatıcı özelliği de bulunan badem yağı bir çok kültürde masaj ve aromaterapi yağı olarak da kullanılmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yöntemlerle Bembeyaz Dişler? Doğal Yöntemlerle Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Badem Yağının Ciltte Kullanımı

Badem yağını temizlenmiş cildinize bir pamuk yardımıyla veya kullandığınız krem, losyon içerisine ekleyerek uygulayabilirsiniz. Akne, sivilce, leke ve yara, yanık izlerinde bir pamuk yardımıyla bölgesel uygulama yapabilirsiniz. Kullanım esnasında masaj yaparak uygulayınız. 20-30 dakika kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Ayrıca tatlı badem yağı makyaj temizliğinde iyi bir yardımcıdır. makyaj temizleme pamuğuna uyguladığınız badem yağı ile hem cildinizi besler hem de makyaj temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Badem Yağının Hamilelerde Kullanımı

Badem yağı hamilelik sırasında karın bölgesine uygulandığında, doğum sonrası çatlakların oluşmasını engellediği bilinmektedir.

Badem yağı hamilelik çatlakları için kullanılan popüler yağlardan birisidir. Bir çok gebe, doğum sonrası çatlaklar oluşmaması için tatlı badem yağı kullanmaktadır. Badem yağının faydaları için çatlakların oluşması muhtemel bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ayrıca kakao yağıyla karıştırarak kullanırsanız hamilelik çatlaklarında daha etkili sonuç verecektir.

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Etkili saç bakımı denince akla ilk gelen tatlı badem yağıdır. Pek çok şampuan, saç maskesi, bakım kürleri içerisinde tatlı badem yağı bulunuyor. Badem yağı, mineral katkısı yüksek, cildin ve saçların E vitamini gereksinimini karşılayan çok yararlı bir yağdır. Badem yağı ile doğal saç bakımı nasıl yapılır?

badem yağı ile saç bakımı
 • Saçların olmazsa olmazı E Vitaminidir. E Vitamini içeriği ile saçları besler.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Kıl köklerini etkili şekilde besleyerek saçları güçlendirir.
 • Saçlarda elektriklenmeyi, kabarmayı azaltır.
 • Zayıflayan saçlarda kopma ve kırık oluşumunu engeller. Daha sıkı ve gür bir görünüme yardım eder.
 • Saçları iyi bir şekilde beslediği için saçların hızlı uzamasını sağlar.
 • Saç derisini yoğun nemlendirme özelliği ile kepek sorununu çözer.
 • Herhangi bir sebepten zarar görmüş, yanmış saçların toparlanma sürecini hızlandırır.

Tatlı Badem Yağı Saça Kullanımı : Yumuşacık ve Parlak Saçlara Giden Yol

Badem yağı oldukça nitelikli bir saç bakım yağıdır. Gerek saç derisi gerekse saç bakımında kullanılabilir. Badem yağının faydalarını ideal kullanmak açısından saç bakımında 1-2 kaşık yağ kullanabilirsiniz. Aşırı yağ kullanmamaya özen gösterilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İmmunex, Beta Glukan Yararları Nelerdir? Kullananlar, Yorumlar

Tatlı badem yağını saç derisine masaj yaparak uygulayınız. Saçınızı bir bone veya sıcak havlu ile sarıp bir kaç saat bekletmeniz önerilir. Daha iyi etki için daha uzun süre bekletebilirsiniz. Badem yağının faydalarını görmeye başlayacaksınız. Bekleme süresi sonunda yıkayıp durulayabilirsiniz. Ayrıca saç derisi bakımında hint yağıyla karıştırırsanız çok daha etkili sonuçlar alırsınız.

Tatlı Badem Yağı Yıpranmış, Boyalı, Röfleli Saçlara Kullanımı

Boyalı, röfleli ve yıpranmış saçlarınıza oldukça iyi bakım yapan badem yağını saç uçlarınıza uyguladığınızda minimum 2 saat bekletmelisiniz, badem yağını parmaklarınızla saç uçlarınıza nazikçe uygulayınız. Bu kullanım tekniğinde yağı azar azar bölgesel olarak uygulayınız, çok fazla sürmemeye özen gösteriniz, fazla yağ sürmeniz arıtmanızı zorlaştırır. Saçınıza yağ kullanımı yaptığınızda, saçınızı yıkamaya başlamadan evvel saç kremini saç uçlarınıza sürerseniz arıtmanız daha kolay olacaktır.

Badem Yağının Kirpiklere, Sakal ve Bıyıklara Faydaları Nelerdir?

Badem yağının faydaları saç ve kaşlarda olduğu gibi kirpikler için de besleyicidir. Daha uzun, hacimli ve güzel görünüm sağlar. Kıl köklerini güçlendirme özelliği sayesinde doğal bir güzellik ve kozmetik ürünü olarak kullanılmaktadır. Badem yağının saçlara, kaşlara, kirpiklere, sakal ve bıyıklara fayda sağlamasının nedeni badem yağının içinde yer alan E vitamini ile birlikte çinko, kalsiyum ve magnezyum minerallerini içermesidir. Bu vitaminler ve mineraller hem köklerin daha iyi beslenmesini hem de var olan kirpiklerin daha sağlıklı olmalarını sağlarlar.

Kaşları yanan küsen ya da bir şekilde dökülmüş kişilerin periyodik olarak kaşlarına badem yağı sürmesi çok başarılı sonuçlar verir.

Badem yağının kaşlara, kirpiklere faydaları kök çevrelerinde bulunan deriyi yumuşatması, köklerin daha fazla oksijen almasını sağlaması ve vitaminlerle besleyerek güçlendirmesi olarak örneklendirilebilir.

Badem Yağının Kaş ve Kirpikte Kullanımı

Kaş ve kirpiklerinizin bakımında badem yağı kullanabilirsiniz. kaşlarınıza 1-2 damla olarak sürebilirsiniz, kirpiklerde ise boş bir rimel kutusuna koymanız daha kolay kullanım sunacaktır. Ayrıca kaş ve kirpik bakımında daha iyi sonuç almak için hint yağı ile birlikte uygulayabilirsiniz.

Related Articles

12 YORUMLAR

 1. Ben hamileyim tatli badem yagini ise karnima suruyorum catlaklara iyi geldigini duydum bebeğime bi zararı olmaz demi bugun kullanmaya basladim çünkü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles