Basur (Hemoroid) Deyip Geçmeyin Kanser Olabilir. Ameliyatsız Tıbbi ve Bitkisel Tedavi

Hemoroid yani basur adı ile bilinen hastalık için Ameliyatsız, Tıbbi tedavi yöntemleri ve bunun yanında Bitkisel, evde hazırlayabileceğiniz tedavi yöntemleri ile basur kanamalarından ve basur ağrılarından kurtulabilirsiniz. Basur nedir? çeşitleri nelerdir? Basur mu kanser mi nasıl anlaşılır?

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?   Anüs (makat) bölgesinde rahatsız edici bir ağrı, taze kırmızı renkli kanama veya kanlı idrar, Kaşıntı ve yanma hissi şeklinde ortaya çıkmaktadır.  Bu şikayetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz görülen diğer hastalıklardır. Ağrı iç hemoroidlerde çok geç bir bulgudur. Başlangıç döneminde ağrı varsa tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür akla gelmelidir.

Basur (Hemoroid) Sebepleri Nelerdir? Uzun süreli kabızlık veya ishal durumları, Gebelik süresince veya doğumdan sonra, Hareketsiz yani sürekli oturmak şeklinde süregelen bir yaşam tarzı, Alkol tüketimi,  Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu, Kalın barsak kanseri gibi sebeplerden dolayı oluşabilir.

Kanser ve Hemoroid (Basur) Olup olmadığı nasıl ayırt edilir? Kanser ve hemoroidin ayrımının hasta ve yakınları tarafından yapılabilmesi çok zordur. Ancak uzman bir doktorun ilgili araç gereçlerle ve bazı testlerle teşhis koyması mümkündür. Hemoroid hastalığı, ülseratif kolit, anal fissür, bağırsak kanseri gibi başka hastalıklarla birlikte seyredebileceğinden, risk faktörü varlığında kolonoskopi istenebilir. Ancak her hastaya kolonoskopi yapılmaz.

Hemoroid Nedir? Basur Çeşitleri Nelerdir? Hemoroid internal (iç hemoroid) ve external (dış hemoroid) olarak ikiye ayrılmaktadır. İç basur çok fazla ağrıya ve kanamaya neden olmazken  İleri evrelerde makattan dışarı çıkan ve kendiliğinden ya da parmakla normale dönen memeler ortaya çıkabilir. Dış hemoroid ise kendilerini genellikle ağrı ve yanma ile gösterir. Basur (Hemoroid), Makat içinde toplardamarlar bulunur ve çeşitli sebeplerden dolayı bu damarların içindeki kan basıncı artar. Buradaki toplar damarların yapısı genişlemeye müsait olduğundan genişler ve anüs bölgesinden dışarı çıkarlar. Dışarı sarkmış bu damar yumakları kırmızı-mor renktedir. Sık sık kanamaya sebep olur. Kanamanın sebebi bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir.
Acı ya da baharatlı gıda tüketmenin doğrudan hemoroide yol açması söz konusu değildir. Ancak acı tüketimi, dışkılama sırasında tam boşalamama hissine ve dolayısıyla kişinin daha çok ıkınmasına ve tuvalette kalma süresinin uzamasına yol açar. Sürekli tekrarlayan ıkınma durumu da hemoroide zemin hazırlar. Bu nedenle acı yemeyi bırakmak yerine dışkılama alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Ağrılarını Azaltan Bitkisel Yöntemler

Hemoroidin (Basur) Dereceleri

1. Derece Hemoroid (Basur) : Gözle görünür bir bulgu yoktur, endoskopi denilen alet yardımıyla teşhis edilebilir. Anusten 2-4 cm yukarda hafif kabarık şeklindedir. Yüzeyi tahriş olursa kanama olabilir. Genellikle tek bulgusu seyrek görülen kanamadır. Kanama taze kırmızı kan şeklinde olur. Hemoroid memesi üst kısımda hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir. Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar. Genellikle 25 ile 30 yaş arasında görülmektedir. En etkili ve ekonomik tedavisi lazerle tedavidir.

2. Derece Hemoroid (Basur) Hemoroid memesi makattan 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir. Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir. Kanama olabilir zamanla kansızlığa yol açabilir. Bazen şiddetli ıkınmayla makat dışına çok çıkar ve ;geri içeri giremez çok şiddetli ağrı olur bu durum boğulmuş basur (tromboze hemoroid) olarak tanımlanır. Tedavi: En uygun tedavisi lazer veya boğma yöntemleridir. Bu yöntemler ameliyatsız yöntemler olarak adlandırılabilir. Bu işlemlerle hasta işine hemen dönebilmektedir.

3. Derece Hemoroid (Basur) Hemoroid memesi 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez. Kanama eğilimi vardır. Kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir. Tedavi: Dışarı çıkma miktarına göre lazer, lastik band tercih edilebilir.

4. Derece Hemoroid (Basur) Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer, 4.derecede artık ileri hemoroiddir. Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez. Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı, genel olarak ıslaklık hali, kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir. Tedavisi cerrahi veya evre küçültücü ameliyatsız yöntemlerdir.
İlaçla Hemoroid (Basur) Tedavisi Mümkün müdür?
Hemoroidde ilaç tedavisinin yeri vardır ancak genellikle semptom azaltmaya yöneliktir, kalıcı bir tedavi şekli değildir. Hemoroid tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağızdan alınan, krem şeklinde lokal uygulanan ve fitil şeklinde uygulananlar olmak üzere üç çeşittir. Ağrıyı ve kanamayı durdurmak, şişliği geriletmek gibi amaçlarla kullanılırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kan Grubu Nasıl Öğrenilir? Kan Uyuşmazlığı ve Kan Verebilme Özellikleri?

Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Steril bir ortamda müdahale için lokal anestezi uygulanır.Hasta ile birlikte karar verilen ameliyatsız hemoroid (basur) yöntemi steril şartlarda uygulanır. (3-5 dakika) Dikişsiz ve kansız ameliyat olarak bilinir. İşlemin ardından hasta kendi odasında dinlenir. Ardından gündelik yaşantısına döner.

Lazerle Basur (Hemoroid) Tedavisi Nasıl Yapılır?
1.ve 2. derece hemoroidlerde kuagulasyon. 3. ve 4. derece hemoroidlerde eksizyon amaçlı lazer kullanılmaktadır. özellikle 1. ve 2. derece hemoroidler başarı ile tedavi edilebilmektedir.

Basur Ameliyatından sonra dışkı veya gaz tutamama görülür mü? Çok nadir görülen bir komplikasyon olmakla birlikte, özellikle yaşlı hastalarda, sfinkterlerin ameliyat sırasında kesilmesi ve zarar görmesine bağlı olarak dışkı ve gaz tutamama durumu gözlenebilir.

Evde Kendi Yöntemlerinizle Basur (Hemoroid) Tedavisi Nasıl Yapılır? Neler Uygulanabillir?

Başlangıç aşamasında olan yani basur belirtilerini yeni yeni görmeye başladıysanız evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemler, yaşam standartlarınızda değişiklikler basur hastalığının ileri derecelere ulaşmasına engel olacaktır.
Beslenme Alışkanlığınu düzenlene : Kabızlık veya ishal şikayetleri de basurun tetikleyicileridir. Bunun için lif oranı yüksek ve sulu gıda tüketimine önem verilmelidir. Mısır, fasülye, nohut, barbunya, mercimek, yulaf gibi kuru baklagiller; avokado, taze fasülye, enginar, armut, ahududu, brokoli, elma gibi sebze-meyveler sayılabilir.
Bazı gıdalar basur belirtilerini şiddetlendirip ağrılara ve kanamalara neden olabilir. Kahve, çay ve diğer kafein içeren içecekler (kola, yeşil çay gibi) basuru tetikleyen içecekler arasında ilk sıralarda gösterilmektedir. Kafein, vücudun susuz kalmasına neden olur. Ayrıca müshil etkisi yaratarak sindirim sisteminin uyarılmasına ve tuvalete çıkma düzeninin bozulmasına yol açabilir.

Hemoroid (Basur Banyosu) Uygulama : Özellikle basurda ağrı, kaşıntı şikayetlerinde bir leğene ılık su koyulmalı ve içerisinde yaklaşık 15 dakika oturulması ile yapılır. Banyonun ardından bir miktar buzu poşet içerisine alarak anal bölgeye 3-5 dakika kompres yapmak daha da rahatlatıcı etkiye sahip olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Gecikmesi ve Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Alışkanlıkları değiştirmek : Uzun süre sabit oturmaktan kurtulmanız gerekir. Bunun yanı sıra tuvaletinizi geldiği anda yapmanız yani bekletmemeniz, tuvalette uzun süre geçirmemeniz ve fazla ıkınmamanız gerekir. Gündelik sıvı tüketimini arttırmanız, spor ve egzersizlerle yaşamınızı düzenlemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Aloe Vera İle Hemoroid (Basur) Tedavisi : Basur çevresine sürüldüğünde ağrı ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
Kantaron Yağı ile Hemoroid (Basur) Tedavisi : Yara tedavisinde de etkisi bilinen kantaron yağı basurlu bölgeye sürüldüğünde etkili olacaktır. Bu işlem günde 2-3 defa yapılmak suretiyle devam edilir.Bir süre sonra yavaş yavaş iyileştiği görülecektir.
Kudret Narı ile Hemoroid (Basur) Tedavisi : turuncu veya sarı rengini almış kudret narının içindeki kırmızı çekirdekleri çıkarıldıktan sonra dövülerek bir kavanoza koyulur.Bal ve zeytinyağıyla karıştırılır ve bir süre bekletilir.bu macun kıvamındaki karışım sabah akşam aç karnına bir kaşık alınarak da kullanılabilir.Bu macun rahatsızlığın olduğu bölgeye sürülerek de kullanılabilir.

Siyah Üzüm Yaprağı İle Hemoroid (Basur) Tedavisi : Bir bardak su kaynatılır ve içine 10-15 gr siyah üzüm yaprağı konularak biraz bekletilir.Bu şekilde hazırlanan çay türü karışımdan günde iki bardak içilmek suretiyle kullanılır.
Semiz Otu İle Hemoroid (Basur) Tedavisi :Lapa şekline getirilir ve krem halinde basurlu bölgeye tatbik edilir.
Papatya İle Hemoroid (Basur) Tedavisi :Bir bardak su kaynattıktan sonra içine 2 gr papatya konulur.On dakika kadar dinlenmeye bırakıldıktan sonra bir pamuk aracılığıyla basurlu bölgeye tatbik edilir.
Rezene Tohumu İle Hemoroid (Basur) Tedavisi : Bir bardak suyu kaynattıktan sonra içine 4 gr rezene tohumu konur.On dakika kadar beklettikten sonra karışım içilir ve bu işlem günde 2-3 kere olmak suretiyle tekrar edilir.
Çörek otu yağı İle Hemoroid (Basur) Tedavisi : Küçük bir pamuğa,çörek otu yağını sürerek makat içi bölgesinin içine sürülür

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles