Bel Ağrısı Tedavi ve Evde Bel Ağrısı Geçirme Yöntemleri

Bel ağrısı her insanın mutlaka belirli aralıklarla karşılaştığı bir durumdur. Peki bel ağrısına karşı neler yapılabilir? Bel ağrısına evde hangi yöntemler uygulanabilir?  Etkili bel ağrısı geçirme yöntemleri nelerdir? Sizler için cevapları derledik.

Bel ağrıları çoğu zaman sebebi belli olmayan bir şekilde ortaya çıkar ve zaman içinda azalarak yok olur. Ancak beldeki ağrılar size dayanılmaz gelebilir veya bir hastalık belirtisi olup olmadığı yönünde endişelendirebilir. Bir hekime başvurmanızda yarar vardır.

Bel ağrısına evde tedavi nasıl olur? Doktora gitmeden bel ağrısı nasıl geçer?

Bel ağrısı başlangıcında ilk iki gün içerisinde soğuk kompres uygulamak sizi rahatlatabilir. Buzu bir bez veya havluya sararak ağrıyan bölgenize uygulamanız tavsiye edilir. Soğuk kompres ile birlikte ağrı kesici kullanmak faydalı olacaktır.  Ancak ağrı iki gün sonunda halen geçmediyse bu sefer ağrıyan  bölgeye sıcak kompres uygulayın. Bununla birlikte yine ağrı kesici kullanabilirsiniz.  Bu süre zarfında hareket etmeye devam edebilirsiniz ancak ani ve riskli hareketlerden sakının.

Bel ağrınız daha geçmiyorsa yatak istirahatine ihtiyacınız olabilir. Ancak yatak istirahati 2 günü geçmemelidir.

Bel ağrısını hafif egzersizler yaparak da azaltabilirsiniz. hafif egzersizler bel ağrınızı geçirecek ve kısa sürede iyi hissetmenizi sağlayabilir. Egzersizleri yaparken kolaydan zor hareketlere doğru gitmeniz önerilir.

Bel Ağrısını Engellemek için Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Bel ağrısına sebebiyet veren pek çok şey vardır. Bayanlar için alçak topuklu ayakkabı kullanımı, rahat giysiler giymek bile bel ağrısını önlemede faydalı olacaktır.

Masa başında çalışanlar için monitör yüksekliğiniz, oturuş şekliniz uygun olmalıdır. Ayakta çalışanlar için ise bir ayağınızı düşük bir yükseklikte dinlendirmelisiniz.

Uzun süreli araç kullanmak veya yolculuk yapmak da bel ağrısına sebebiyet verebilir. bundan korunmak için ise küçük bir yastığı belinizin arkasına yerleştirmeniz ağrı çekmenizi önleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sakızı Yutmak Zararlı mıdır? Sakız Vücudumuzda Kalır mı?

Bel ağrısından korunmak için yatak seçiminizi de iyi yapmanız gerekmektedir. Ergonomik yataklar tercih edilmeli.  Yan dönerek yatıyorsanız vücudunuzun yükü bele gelmemesi için bacaklarınızı kıvırarak uyumalısınız. Eğer sırtüstü yatmayı tercih ediyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koyabilirsiniz. Yüzüstü yatmak omurganızı doğal olmayan bir pozisyona sokacağı için sabah oluşacak bir bel ağrısına davetiye çıkaracaktır. Bazı kişiler yattıkları zemini sert bir hale getirecek destekler kullanırlar, bazıları ise vücut ağırlığını diğer yataklardan çok daha eşit biçimde dağıtan su yatağını tercih ederler. Ana kural kendinizi en rahat hissettiğiniz yatağın seçimidir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles