Biberiye (Kuş Dili) Nedir ve Faydaları Nelerdir? Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiye: Kuşdili otu olarak da bilinen biberiye, 12 m yüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı madwper, organik asitler ve glikozit elde edilir.

Biberiyenin diğer adları : “Beyaz püren”, “Biberya”, “Hasalban”, “Kuş dili otu”

reklamlar

Ballıbabagiller familyasından olan “Biberiye” anayurdu Akdeniz havzası olup ülkemizde Batı ve Güney Anadolu kıyı şeridinde yetişen, çokyıllık çalı görünüşlü bir bitkidir. Oniki metreye kadar boylanabildiği ve kışın yapraklarını dökmediği için bahçelerde süs ve çit bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bitkinin gövdesi karemsi kesitli ve yeşilken, ikinci yılında odunsulaşır. Yaklaşık 2 cm. boyundaki iğne gibi ince uzun yapraklarının üstü parlak koyu yeşil ve altı gri renklidir. Bu yapraklar içe doğru kıvrılırlar. Yaz boyunca açan küçük çiçekleri mavi ya da eflatuni renklidir. Tohumları küçük, yağlı ve sarı-kahverengidir. Biberiye bitkisi, tohumlarıyla ya da ağır büyüdüğü için gövde kalemleri veya daldırma yöntemleriyle çoğaltılır. Biberiyenin içerdiği uçucu yağlar arasında başta borneol olmak üzere linalol, kamfen, sineol ile kafuru ve bitkide ayrıca tanen, reçine ile diğer etkili madwper vardır. Bu nedenle yaprakları ve ince sürgünleri çok hoş kokan biberiye, taze olarak salatalara, kurutulup baharat olarak da et yemekleri ve diğer yiyeceklere katılır. Tıbbi etkileri ve kullanımı Biberiye bitkisi sağlığa çok yararlı olduğu gibi, mükemmel bir güzelleştiricidir.

Biberiyenin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Kan dolaşımını hızlandırır. Sinirleri uyarır ve güçlendirir. Mide ve bağırsakları uyarır. Böylece sindirime (özellikle yağlı yiyecek yendiğinde) yardımcı olur. Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür. Safra salgısını artırır. İdrar söktürücüdür. Kadınlarda aybaşını düzene sokar. Gecikmeleri önler, iyi bir adet söktürücüdür. Etkili bir toniktir. Bu etkileri sağlamak için, biberiyenin yaprak ve taze sürgünleri yaz boyunca toplanır. Bitkinin tıbbi etkisi, çiçek açtığı zamanlarda en fazla olur. Yaprak ve ince sürgünler, aşırı sıcak olmayan, çok havadar ve gölge bir yerde ağır ağır kurutulur. Bir bardak kaynar suya l tatlı kaşığı yaprak ve taze sürgün konulup 10-15 dakika demlendirilerek yapılan infüzyon istendiği kadar içilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bel Ağrısı Tedavi ve Evde Bel Ağrısı Geçirme Yöntemleri

Kas ağrılarını, siyatik ve nevraljiyi hafifletir. Romatizma ağrılarını azaltır. Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir. Saç diplerindeki bezleri uyarır. Erken saç dökülmelerini önler. Bu etkileri sağlamak üzere, biberiyenin yaprak ve genç sürgünleri suya atılıp iyice kaynatılarak bir dekoksiyon hazırlanır. Bu dekoksiyon, ağrılı yerler ya da saç dipleri elle iyice ovularak deriye yedirilir.

Biberiyenin Cildi Güzelleştirici Faydaları Nelerdir?

Biberiye infüzyonu ile yıkanan saçlar gürleşip güzelleşir. Bir bez torbaya konulan biberiye yaprak ve taze sürgünleri banyo musluğunun altına asılarak üzerine sıcak su akıtılıp böylece doldurulan küvette banyo yapıldığında cildi derinden temizler, teni kayganlaştırır ve güzelleştirir. Şampuanla yıkanmaktan yıpranan saçları canlandırır. Bitkinin yaprak ve genç sürgünleri ezilerek yapılan lapa, kırışıklıkları gidererek cildi güzelleştirir. Biberiye tam anlamıyla mucize bir bitki. Romatizmal ağrılardan gut hastalığını, karaciğer hastalıklarından uykusuzkuğa her derde deva. Daha da bir çok soruna çare. Harici kullanımlarda romatizmal ağrıları kesici ve iltihap giderici özelliği vardır.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiye; “idrar söktürür”, “gaz giderir”, “kan dolaşımı”nı düzenler ve arttırır. “Bronşit”e, “sinüzit”e iyi gelir. Karaciğer enzimlerini düzenlemede kullanılır. Uykusuzluğu ve “sinir sistemi”ni düzenler. “Saç dökülmesi”ne ve kepeğe karşı faydalıdır. “Yağ çözücü”dür. Ayrıca kolesterolü düzenler. “Boyun kireçlenmesi” olan hastaların boyun kısımlarına “biberiye yağı” ile masaj yapılırsa kireçleme haifler ve hereket kabiliyeti artar. Biberiyenin mucizevi bir bitki olduğu söylenir.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir? isimli konumuzdan biberiye yağının faydalarını öğrenebilirsiniz.

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? isimli konumuzdan biberiye yağının kullanım alanlarını öğrenebilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles