Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? Biberiye Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Biberiye Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Mide-barsak kanalı bezlerini daha fazla çalışma için uyararak bu bölgede oluşan krampları çözer. Dolayısıyla sindirim bozukluğu, gazlanma ve mide-barsak katarhında tavsiye edilir. Kan dolaşımını uyararak kalbi güçlendirir. İdrar atımı ve terlemeyi teşvik eder. Menstruasyon esnasında kan değerlerini yükseltir. Biberiye, saç suyu olarak saç dökülmesine karşı da kullanılır.

Biberiye yağı düşük kan basıncında 15 damla biberiye yağı, 10 damla lemon otu, 10 damla greyfrut karıştırılır. Bu karışımın 2-3 damlası, soğuk banyo suyuna ya da duş jeline katılır.

Biberiye yağı yorgunluk ve ağrıyan ayaklarda 15 damla biberiye yağı, 5 damla angelika ve 5 damla ardıç yağı, 50 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili yerlere sürülür.

Biberiye yağı kas tutukluğunda 5 damla biberiye yağı, 10 damla ardıç yağı, 10 damla lavanta yağı ve 5 damla limon yağı, 100 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili yerlere masaj yapılır.

Biberiye yağı Romatizma, artritis ve gut için 10 damla biberiye yağı, 3 damla oregano, 5 damla ardıç yağı, 5 damla majoran, 10 damla papatya yağı ve 2 damla karanfil yağı, 100 ml badem yağı ile karıştırılıp ilgili bölgelere masaj uygulanır.

Balgamın fazla olması halinde 3 damla biberiye yağı ve 3 damla manuka, günde 3 kez inhale edilir. Vücut savunmasını güçlendirmek için günde 2 kez 1 damla TEEBAUM ve 1 yemek kaşığı propolis alınır. Hafıza ve hatırlamanın güçlendirilmesi için ve ayrıca koku, görme ve konuşma zayıflıklarında 3-4 damla biberiye yağı, 200 ml su içeren koku lambasına damlatılır.

Tuzlu serinleme banyosu 3 yemek kaşığı deniz tuzu, 5 damla limon yağı ve 3 damla biberiye yağı.

Yağlı saçlar için biberiye yağı: sert yağ giderme kürleri ve kuvvetli alkol içerikli saç suları ya da anti-yağ şampuanlarıyla tam karşıtı elde edilir : Kötü muamele edilen baş derisi, talk üretimi için devamlı uyarılarak daha da yağlanır. Buna karşı yumuşak şampuanlar kullanılmalıdır. Ayrıca yağlı et, baharatlı kızartmalar, dumanlanmış balık ve tatlı yenmemelidir. Saçlar, gerektiği kadar yumuşak bir şampuanla yıkanmalıdır. Her yıkamadan sonra şu bitkisel karışımlı suyla saç masajı yapılması tavsiye edilir : Birer çay kaşığı kekik yağı ve biberiye yağı, yarım litre suyla karıştırılıp 10 dakika dinlendirildikten sonra ılık olarak saçlar durulanır. Koyu renkli saçlılar, saçlarını bu işlemden sonra bir daha yıkamaz. Saçı açık renk olanlar ise, 1 litre suya yarım çay bardağı sirke katarak saçlarını yıkamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye yağı faydaları yanında, biberiye yağını nasıl kullanacağımızı bilmemiz de çok önemli. “Biberiye yağını nasıl kullanabilirim” sorusu çok sık karşılaştığımız sorulardan birisidir. Biberiye yağını koklamak suretiyle kullanmanız yada üretilen biberiye kapsüllerini tüketmeniz de olası. İşte şifanıza kavuşmanız bu kadar kolay ve pratik.Biberiye yağı, dıştan kullanımda astımda da etkilidir. Banyoda kullanılması, kalp ve dolaşım bozukluklarında iyileştirici sonuçlar vermektedir. Masaj yağı olarak da kullanılır. Aromaterapide özellikle solar-plexus-chakras alt fonksiyonunda çok uygundur. Canlandırıcı ve uyarıcı etkisiyle tedavi hazırlığının yükseltildiği düşkünlüğün aşılmasında yararlıdır.

Tedavi edici etkisi Kramp çözücü, uyarıcı, gazlanma, düşük kan basıncı, nervöz kalp ve dolaşım şikayetleri, romatik ve nöraljik şikayetler, zayıf menstruasyon, zayıflık ve yorgunluk durumları, sindirim bozuklukları, inatçı cilt döküntüleri.

Gül ve biberiye ile serinleme bir bez, gül suyu ve 3 damla biberiye yağı ile nemlendirilerek kokusu birkaç dakika içe çekilir. Başta sanki kan yokmuş gibi bir his varsa (başın içi boşmuş gibi hissediliyorsa), 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 damla eterik biberiye yağı karıştırılıp şakaklara sürülür. Gül ve biberiyenin içerdiği madwper, uyarıcı ve gerilim giderici etki gösterecektir.

Anosmi, koku alma hissinin kaybıdır. Aromaterapide buna karşı öncelikle papatya yağı ve biberiye yağı kullanılır. Bunun için 1-2 damla papatya yağı ya da biberiye yağı damlatılmış sıcak suda eritilmiş deniz tuzu, haftada iki kez inhale edilir.

Kekik yağı ve biberiye yağı gibi bazı eterik yağlar, yangı önleyici etki gösterip ağrıyan eklem ve kemiklerde sakinleştirici etki yaratır. Dolayısıyla bunlar, daha çok romatizma ve artritiste kullanılır.

Biberiye Yağı İçilir Mi?

Biberiye çok çeşitli şekillerde sağlığımız için kullanılabilir. Biberiye yağı eklem ağrılarımız için sürülerek, ovulmak suretiyle kullanıldığı gibi sıvı yağ ile seyreltilerek de kullanılır. Biberiye çayı migren gibi baş ağrıları, sinüzit gibi hastalıkların tedavisi için kullanılırken, biberiye yağı kremi sayesinde selülitlerimizden ve fazla kilolarımızdan kurtulmak mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Melisa (Oğul) Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir? Melisa Otu Nasıl Kullanılır?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles