Boşanmak İçin Hangi Mahkemeye Nasıl Başvurulur? Anlaşmalı Dilekçe Örnekleri

İstenmeyen bir durum olması bir yana sık sık duyduğumuz veya karşı karşıya kaldığımız bir olaydır boşanmak… Boşanma öncesinde aileler karşılıklı olarak tabiri caiz ise ellerinden gelen her şeyi yaparak aile bütünlüğünü sağlamalı varsa çocuklarının da geleceğini düşünerek yanlışlarından ve hatalarından vazgeçmelidir.
Bütün bu aşamaları geçerek sonuç olarak başka seçenek kalmadığında yine boşanma aşamasında aileler adalet karşısında birbirlerini düşünerek anlaşmalı boşanma yöntemini seçerlerse yani maddi ve manevi paylaşımda bulunarak birbirlerinden hak talep etmezlerse bu tür boşanmalar bir kaç günde sonuçlanabilmekte bazen bir iki saatte bile tamamlanabilmektedir.

Ancak bu yöntem seçilmez bireyler bu konuda bile uzlaşamazlarsa o zaman boşanma davaları uzun zaman alabilmektedir. öncelikle hakimlerimiz aile bütünlüğünü sağlanması için çabalar, karı – koca arasında barışma ve düzelme olasılığı nedeniyle bir süre ayrı yaşamalarına ve kendilerini dinleyip iyice düşünmelerine yardımcı olabilir.

reklamlar

Eğer mahkemeye sunulacak gerekçeler hakimi ikna ediyorsa ve yeterli tanıklarla ve kanıtlarla durum izah edilebiliyorsa cok uzamadan sonuçlanması mümkündür. Yine de ilk olarak anlaşmalı boşanma iki taraf içinde en uygunudur.

Boşanma Davası Açmak için ne yapmalıyım?
bulunduğunuz yerde varsa Aile mahkemesine, Aile mahkemesi yoksa Aile mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine başvurmalısınız. Bu konularda çoğu kişinin boşanma davası için yazılacak dilekçe hakkında net bir fikri yoktur bu yüzden dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.
Dilekçenizde problemlerinizi kendiniz açık bir şekilde ifade etmelisiniz. Boşanma Dilekçesi Örneğini görüntülemek için tıklayın.

Aynı şekilde örnek olarak hazırladığımız Anlaşmalı boşanma için antlaşma metni yazılmalıdır. Eğer bu işlemleri taraflar uzlaşı içerisinde halledemiyorlarsa aralarını bularak bu evrak ve işlemleri gerçekleştirmek üzere Avukat tutmaları gerekmektedir. Avukat vekalet ve masrafları kişilere yüklenecektir. Sözleşmeli/Anlaşmalı Boşanma Dilekçe Örneği için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mahkemede Şahitlik Nasıl Yapılır? Nasıl Gizli Şahit(Tanık) Olunur? Nelere Dikkat Edilmeli

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles