Burun Civarı Yağlanmalarda Komedon-Siyah Nokta Temizliği

Burun ve çevresindeki gözeneklerden veya içerisindeki pis birikintiden (Siyah Noktalar) kurtulmak için, siz de burnunuzu sıktırıp bir güzel kıvrım kıvrım çıkan yağları temizleyenlerden misiniz? İşte komedon temizliği.

Piyasada pek çok gözenek sıkılaştırıcı, siyah nokta temizleyici gibi özelliklere sahip olduğu belirtilen ürünler satılmakta olup kesin bir çözüm sağlamıyor olsa gerek ki insanlar burun ve çevresindeki gözeneklerden, siyah noktalardan kurtulmak için hala arayış içerisindeler.

Konu ile ilgili doğal yöntemler ise bildiğiniz salata yaparcasına tonik koy, sirke sık üzerine az da limon gezdir, folyo ile sar nefessizlikten öl şeklinde acayip acayip yöntemler barındırıyor. Sanki birileri sürekli birşeyler denemiş ve birbirine önermiş.

Önce bu işin mantığını anlayalım. Küçük küçük gözenekler kullandığınız makyaj malzemeleri, havadaki tozdan bile kir toplayabilir ve buyrun size siyah nokta. Pamuk vb. neyle silerseniz silin gözenekler çok küçük olduğu için kullandığınız malzeme gözeneğin içerisine ulaşıp temizlenmesi mümkün değil. Tabi ki orada yağ da söz konusu olduğu için biraz da inatçı bir leke söz konusu.

O yüzden tonik, sirke, limon suyu gibi asit özelliği yüksek veya alkol oranı yüksek maddelerle gözenekler içerisindeki kirin çözünmesi sağlanmaya çalışılıyor. Abartmıyorum yüzüne idrar bile süren var bunun için.

Fakat yüzünüz gibi hassas bir bölgenize, temizlik adı altında uyguladığınız bütün o şeylerin uzun vadede cildinizi daha fazla yıpratmayacağını nereden biliyorsunuz? Çamaşır suyu uygulamanız da aynı temizlik sonucunu verir ama çamaşır suyunun cildinize vereceği tahribatı bildiğiniz için uygulayamazsınız. O yüzden her yöntemi yüzünüze uygulamadan önce iki kere düşünmek gerekir.

Kil maskeleri ise nazaran daha sağlıklı görünüyor. Kil içerisindeki mikron boyutundaki tanecikler gözenek içerisine ulaşıp oradaki kira yapışıyor ve maskeyi yüzünüzden çektiğinizde o siyah noktayı oluşturan görüntü de ortadan kalkıyor.  Bundaki mantık da evinizde yüzey temizliğinde kullandığınız cif gibi düşünebilrsiniz. içerisindeki tanecikler her noktaya ulaşabildiğinden kusursuz bir temizlik sağlayabiliyor.

BURADAKİ EN ÖNEMLİ OLAY o siyah noktaya ulaşabilmek ve onu oradan alabilmek. Pek çok kimse bunu siyah nokta etrafını sıkarak yağ bezesini çıkartmak ve ardından bölgeyi kolonya vb. losyon ile temizlemekle çözmektedir. Görülen pek çok yöntem içerisinde en sağlıklısı da bu yöntem olarak görünüyor ancak burada da dikkat etmeniz gereken noktalar var. Yoksa şişmiş, kızarmış kocaman bir burun ile başbaşa kalabilirsiniz.

Bunun adı aslında komedon temizliği olarak da geçmektedir. Orada daha ileri seviyede aparatlar kullanılıyor. Biz bunu ev ortamında yapacağımız için elimizdeki imkanları değerlendireceğiz.

Şırınga Yöntemi : Şırınga ile siyah nokta temizlemede önemli husus şırınganın yuvarlak ağzı ile sadece siyah noktanın bulunduğu bölgeye canınızın yanmayacağı kadar baskı yapmanızdan geçer. Bu baskıyı parmaklarınızla yaptığınızda (sıkma yöntemi ile) hassas davranamayacağınız veya canınız çok yanacağı için kızarmış bir burun ile karşı karşıya kalırsınız.

Şırınganın ucunu hafif bastırdığınızda zaten yağ bezesi siyah nokta ile birlikte çıkacaktır ve geriye sadece onu silmek kalacaktır.  Not: Şırıngayı vakumlamanıza gerek yok sadece bastırın yeter.

İlla şırınga kullanmanıza da gerek yok. Sert bir pipet de olabilir, maksat oradaki bezenin etrafını sararak baskı uygulayabileceğiniz bir aparat kullanmak.

Sorularınızı yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap