Burun İçi ve Kenarı Uçuk (Yara) Belirtileri, Krem ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Burun içinde kaşıntı, sivilce uçuk olabilir mi? Burun çevresinde uçuk çıkar mı? Burun uçuğu neden olur? Tedavi Yöntemleri nelerdir? Uçuk denilince aklımıza ilk olarak dudak çevresi gelmektedir. Burun içi ve çevresinde meydana gelen uçuk çok bilinmeyen bir uçuk türüdür.

Burun Uçuğu hastalığı iç bölgede öncelikle kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler ile ortaya çıkar ve ertesi sabah uyandığınızda burun içerisinde veya dışına doğru elinizle hissedebileceğiniz uçuk baloncuklarını (su dolu kesecikler – iltihaplı şişkinlik) görebilirsiniz. Herpes labialis adı verilen Sivilceye benzetip sıktığınızda ise işler oldukça karışacak ve o bölgeye tamamen yayılacaktır.Öncelikle burun uçuğu burun içerisinde yanan, batan bir sivilce şeklinde oluşur ancak bunu patlatmanız,  tahriş etmeniz durumunda burun çevresine de yayılabilir. Tıbbi adı “Hermes Simplex” olan Uçuk hastalığı pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Uçuk virüsünün (HSV1, HSV2 ve HSV3) neden olduğu bu hastalık özellikle dudak kenarlarında olmakla birlikte burun civarında da hoş olmayan, çirkin bir görüntü oluşturmasıyla oldukça rahatsızlık veren ve bir an önce tedavi için harekete geçilen bir hastalıktır.  İnsanların yaklaşık %70 i hayatında en az bir kere uçuk hastalığı ile karşılaşırlar.

Hermes Simplex HSV1 : Daha çok ağız, dudak çevresinde olmakla birlikte yanaklarda ve göz çevresinde uçuk olarak kendini gösterebilmektedir. Ayrıca Uçuk virüsü Hermes Simplex in yüz felcine de sebep olabildiği de bilinmektedir. Yüz felci sonrası uçuk durumu ile karşılaştığınızda mutlaka hekime başvurunuz.

Uçuk (Hermes Simplex) Neden Olur? Uçuk virüsüne neyin sebep olduğu tam olarak netleşmemekle birlikte bir takım bilim adamları genetik bir unsur olduğunu düşünürken diğer bilim adamları bir virüsün (Hermes Simplex HSV1, HSV2 ve HSV3) sebep olduğunu düşünmektedir.

Uçuk mikrobu bir kere vücuda yerleştiğinde artık tedavisi güç bir hastalıktır. Bir süre uykuya geçse de kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığında, yaşamındaki stres ve sıkıntılar arttığında veya aşırı güneş altında kalma, ultraviyole ışınlara maruz kalma ile bir anda tekrar ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda ise adet dönemleri o süreçte yaşadıkları kansızlık, vitamin eksikliği gibi nedenlerle bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkabilmektedir. Yine benzer şekilde daha önce kullandığınız ilaçlar (kanser ilaçları, kemoterapi, kortizon vb.) bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olacağından uçuk virüsüne fırsat tanıyabilir.

Uçuk virüsü dokunulduğunda her yere yayılabilmektedir. Bu yüzden uçuk bölgesini kesinlikle kaşımamalı, dokunulmamalıdır. Elinizi sıklıkla yıkamalısınız, keza elinize geçen virüsü istemsiz bir şekilde vücudunuzun diğer kısımlarına yayma ihtimaliniz bulunmaktadır. Kullanılan havlu, bardak vb ürünler ise ev içinde diğer bireyler içinde uçuk virüsü riski taşıdığı için dikkatli kullanılmalıdır.

Uçuk hastalığı iyileşmeye yakın o bölgede kabul oluşturacak ve o kabuk bir süre sonra kendiliğinden düşecektir. Bu esnada hiçbir şekilde o kabuğu koparmamalı ve dokunmamalısınız. Bir süre o kötü görüntü ile yaşamak mecburiyetindesiniz.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir? Öncelikle dikkat etmeniz gereken uzun bir süre içinde uçuk hastalığı halen iyileşme belirtisi göstermiyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz ( takribi 10 gün) Uçuk için antiviral özellikli ilaçlar ve kremler veya evde kendiniz uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemler, ilaçlar kullanabilirsiniz.
Uçuk Virüsü için kullanılan ilaçlar nelerdir? Uçuk virüsü için kullanılacak ilaçların bir çoğu bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır ve bağışıklık sistemi zayıfladıkça uçuk virüsünün sık sık tekrarlaması da işten değil. Ayrıca uçuk virüsü kullanılan ilaç etken maddesine de çok kolay bağışıklık kazanır ve bir süre sonra ilaçtan etkilenmemeye başlar. Bu sebeple uzun süre aynı ilaç yerine değişik değişik ilaçlarla tedavi denenebilir. Doktorunuzun önerilerine mutlaka uymalısınız.
Uçuk Kremleri Nelerdir Nasıl Kullanılır? Uçuk kremleri fiyatları 10 ile 25 tl arasında değişen ve eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz kremlerdir. Zovirax, Vectavir, Asviral, Xorox, Acyl, Hernovir, Klovireks, Provir, Silovir, Virosil Vb. Bunlar içinde vectavir en etkili görülen ve sıklıkla kullanılan ilaçtır. (Fiyatı 13 TL) Bu kremleri günde 3-4 kez uçuk bölgesine uygulayabilirsiniz. (Not : Uçuk Kremleri burun çevresi burun içine, göz çevresine uygulanmaz!)

Uçuk Virüsü için kullanılan Bitkisel Tedavi yöntemleri nelerdir?

  • Buz ile İlk etapta Uçuğun yarattığı kaşıntı ve ağrılardan kurtulmak için üzerine aralıklarla buz basabilirsiniz.
  • Sarımsak ile de uçuk için doğal bir tedavi uygulayabilirsiniz. Sarımsak ile uçuk tedavisi bilinen en etkili yollardan biridir. Ezilmiş taze sarımsağı uçuk bölgesine yarayı tahriş etmeden ve mümkünse bir pamuk yada eldiven yoluyla uçuğun üzerine yayın.
  • Melisa Otu (Oğul Otu) veya Melisa Yağı ile uçuk tedavisi, melisa otunun mantar, virüs ve bakteri gibi zararlılara karşı etkili yönü ile uçuk virüsü ile güçlü bir mücadele yöntemidir. Melisa otunu çay olarak günlük tüketebilirsiniz veya uçuk bölgesine melisa yağı kullanabilirsiniz.
  • Ekinezya (Koni Çiçeği) ile uçuk için doğal tedavi uygulanabilir. İçeriğinde bulunan makrofaj adlı madde ile virüslü hücrelerin yok edilmesine katkı sağlamaktadır. Yara üzerine uygulayabilirsiniz.
  • Meyan Kökü ile uçuk için doğal tedavi uygulayabilirsiniz. Meyan kökü içerisindeki etken maddeler ile hepatit tedavisinde bile etkili olan bu bitki uçuk virüsü için etkili bir savaşçıdır.
  • Kantaron Yağı (Binbirdelik otu, Sarı Kantaron) ile de uçuk bölgesinin üzerine yapılan uygulama ile uçuk virüsünün ilerleyişini durdurabilir ve uçuk sonrası izlerin hızlıca kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap