Büyük, Küçük, Sarkık Meme Sorunlarına Doğal Çözümler

Meme ebatlarının ideal olup olmadığı, göğüslerin nasıl daha şık bir görüntü vereceği kadınlar için her zaman soru işaretleri oluşturmuştur. Meme sorunları, meme ölçülerinin çok büyük olduğunu düşünmesi meme küçültme yöntemlerini araştırmaya, meme ölçülerinin çok küçük olduğunu düşünmesi ise meme büyütme yöntemleri hakkında arayışa sokmaktadır.

Sağlık sorunu olmadıkça göğüs ebatları biraz kişisel zevk faktörü olarak da değerlendirilebilir. Kimi kadın büyük göğüslere sahip olmaktan hoşlanırken kimi kadın ise küçük  ve dik göğüslere sahip olmak ister. Ayrıca hem dik hem de iri göğüslere sahip olmak da hayal değil. Meme sorunlarına çözümler için bir yazı hazırladık.

İdeal meme şekli nasıl olmalı?

İdeal meme ölçüsü diye bir şey aslında yoktur. Her beden gelişimi, yapısı farklı olabileceği gibi ideal meme ölçüsü de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Herkesin kendi vücut yapısına göre omuz genişliği, göğüs çapına göre kişiye özel belirlenmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda en çok beğenilen meme tipini belirlemişler.

En Sevilen İdeal Meme Şekli ve Ölçüsü Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Büyük memeler nasıl küçültülür?

Büyük ve iri göğüslerin dezavantajı memelerde sarkma, ortopedik problemler, pişik ve mantar büyük meme sorunlarını yanında getirmektedir. Ayrıca fazla ilgi çekme ve kötü görüntü oluşabiliyor.

Büyük memelerin dezavantajları :

 • İlerleyen zamanda memelerde sarkma meydana gelebilir.
 • Bel ve boyun ağrıları şikayeti oluşabilir.
 • Meme altında pişik ve mantar oluşumları gözlenebilir.
 • Görüntüsüyle çok fazla ilgi çekmesi neticesinde asosyalleşme.
 • Uygun elbise, bikini seçmede, dekolte ayarlamakta zorluk.
 • Açık alanlarda spor, egzersiz yapma zorluğu. Kötü görüntü oluşturma korkusu.
 • Beğenilmeme korkusu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  9 Etkili Bitkisel Göğüs Büyütme Yöntemi

Meme küçültmek için egzersizler, masajlar, bitkisel kürler olmasına karşın büyük meme sorunları için en etkili çözüm bir meme küçültme ameliyatıdır.

Oluşabilecek sağlık problemlerine karşı artık devlet hastaneleri de bu ameliyatı yapabiliyor. SGK sağlık sorunu kaynaklı meme küçültme ameliyatlarını destekliyor.

Meme küçültme konusunda daha detaylı bilgi için Doğal Yollarla Meme Küçültme Yöntemleri, Egzersizleri yazımızı okuyabilirsiniz.

meme sorunları çözümü

Sıkı ve dik memelere nasıl sahip olunur?

Memeleriniz zaman içerisinde yaşantınızda ve vücudunuzdaki değişimlerle birlikte deformasyona uğrayabilir, görüntüsü bozulabilir.

 • Aşırı kilo alma ve göğüslerin büyümesiyle birlikte tekrar zayıfladığınızda göğüslerin sarkması
 • Gebelik ve Doğum sonrası emzirme durumlarından sonra göğüslerde irileşme ve sarkma
 • Doğuştan büyük memelere sahip olabilir ve zaman içerisinde sarkma yaşayabilirsiniz.
 • Günlük aktivitelerin şekli, yaşlanma, yer çekimi, hormon içerikli ilaçlar sarkmaya sebep olabilmektedir.

Bunu engellemek ve meme sorunlarının çözümü için de yapılması ve yapılmaması gereken şeyler vardır. Bunları da sizin için paylaştık.

Daha sık ve dik görünümlü memeler için Sıkı ve Dik Memeler İçin Bitkisel Yöntemler, Egzersizler başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Küçük memeler ameliyatsız nasıl büyütülür?

Küçük memelerin dezavantajları :

 • Elbise seçiminde veya elbisenin üzerine oturmasında zorluk çıkabilir.
 • Görüntüye bağlı olarak özgüven eksikliği hissettirebilir.
 • Partnerine karşı dişilik yetersizliği, mahcup olma düşüncesi oluşturabilir.
 • Beğenilmeme korkusu yaratabilir.

Küçük göğüsler ise elbise seçiminde zorluk çıkarsa da destekli sütyen, ped kullanımları ile elbise tercihi iyileşebilmektedir. Küçük göğüslerin avantajı ise memelerde sarkma durumu meydana gelme olasılığı daha düşüktür. Kadın vücudunu daha fit bir görüntüde gösterir.

Meme Asimetrisi nedir? Nasıl giderilir?

En çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi de bir memenin diğer memeden daha büyük veya daha küçük olması durumudur. Doğal yapı olarak bir kadında her iki göğsün boyutu birbirinden farklı olabilmektedir. Kadınların %65’inde sol göğüs büyüktür. Genel olarak sol göğüs, sağ göğüsten daha büyük olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nefes Kokusunu Hızlı Şekilde Giderme Yöntemleri ve Tavsiyeleri

Örneğin sağ memenin sol memeden büyük olması durumunda elbise seçimi oldukça zorlaşmakta ve elbisenin düzgün durabilmesi için elbisenin göğüs kısmına özel takviye yapmak zorunda kalınıyor. Yine bikini seçiminde de bu sorun kadınlarına karşısına çıkmaktadır. Bu sefer durumu özel desteklerle yok etmek daha da zorlaşmaktadır.

Meme asimetrisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Meme Asimetrisi, Boyut Farklılığı Nasıl Düzelir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizin meme tipiniz hangisi? Meme şeklinize göre doğru sütyen seçimi nasıl yapılır?

Meme tipinizi bilmediğinizde ve doğru sütyen seçimi yapmadığınızda memeleriniz sütyenin içinde yüzebilir veya sütyenden taşabilir. İyi bir dekolte görünümü için mutlaka göğüs tipinizi bilmeniz ve ona göre sütyen seçimi yapmalısınız.

Bir tanesi yukarıda bahsettiğimiz asimetrik meme tipi olmak üzere 7 tane meme tipini sizler için hazırladık. Damla (Göz Yaşı), İki Yana Ayrık Tip, Çan Şekli, İnce Meme Tipi,  Doğu-Batı, Zıt Kutuplar Tipi, Yuvarlak Meme tipi şeklinde çeşitler bulunmaktadır. Ayrıntılı ve resimli anlatım için Meme Tipleri, Çeşitleri Nelerdir? İşte 7 Farklı Meme Tipi yazımızı okuyabilirsiniz.

Meme Sorunları; ucu küçüklüğü, büyüklüğü ve meme halkası sorunları

Süt kanallarına açılan meme ucundaki yapısal farklılıklar hem estetik görünüm olarak hem de meme uçlarının işlevini yerine getirmesi açısından farklı problemler oluşturabilir. Doğuştan veya doğum sonrası, emzirme dönemi sonrası farklılaşmalar, sorunlar gözlenebilmektedir.

Meme halkalarının büyüklüğü, rengi, meme ucunun iriliği veya içe çökmesi gibi durumlar hakkında Meme Ucu Büyüklük, Küçüklük Sorunları ve Çözümleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles