Ciltteki Siyah Noktalar ve İri Gözenekler Nasıl Yok Edilir?

Hemen hemen her b irey yüzündeki siyah noktalardan ve iri gözeneklerin çokluğundan şikayette bulunur. Erkeklere nazaran bayanlar cilt bakımına daha çok önem vermektedirler. Bayanlar yüzlerinde oluşan bu siyah noktalardan ve iri gözeneklerin çokluğundan anında şikayetçi olurlar ve çözüm bulmak için uğraşırlar. Öncelikli olarak mutlaka bir dermatologa görünmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü kendi başınıza ve çevrenizden duymuş olduğunuz yöntemlerle cildinizdeki siyah noktalardan ve iri gözeneklerden kurtulmak yerine cildinize daha çok zarar verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda dermatologlar tarafından dile getirilmiş bazı yöntemleri anlatacağız. Cilt bakımı nasıl yapılır, ciltteki siyah noktalardan nasıl kurtulunur, siyah noktalar nasıl yok edilir, pürüzsüz bir cilt için neler yapılmalı, yüzdeki iri gözenekler nasıl kapatılır, yüz bakımı nasıl yapılmalı, yağlı ciltlerdeki siyah noktalar nasıl giderilir, siyah noktalar nasıl temizlenir, siyah nokta maskesi, siyah noktalardan kurtulmanın doğal yöntemleri nelerdir, siyah noktalar için doğal peeling, peeling nedir, peeling nasıl yapılır gibi bir çok soruya konu içinde cevap bulabilirsiniz.

Geniş gözenekler cildimizi kötü gösterdiği gibi, sivilce gibi cilt problemlerine de davetiye çıkartır.  Yağlı ciltlerde sıklıkla görülen geniş gözenekler kadınların en büyük cilt sorunlarından biridir. Yazın aşırı güneşlenme ve yaşın ilerleyip cilt dokusunun değişmesi gibi sebeplerle de ortaya çıkabilirler elbette. İyi temizlenmemiş, yağı ve kiri birikmiş ciltlerde gözeneklerin büyümesi kaçınılmazdır. Çünkü gözenekler, çevre ile organizmamız arasında işçi gibi çalışırlar ve bir sorun olduğunda ilk sinyali onlar verirler. Gözeneklerin büyümesi ayrıca başka cilt sorunlarını da yanına çağırır; sivilce ve siyah noktalar gibi. Gözenekler cildi yağlı olan bayanların sıkça karşılaştığı hallerden birisi olmaktadır. Gözeneklerin cilde verdiği zararlı etkileri yok etmek için ve gözenekleri yok etmek için uygulayacağınız bakım maskelerini bu makalemizden öğrenerek uygulamanız mümkün olacaktır Şimdi bu sinir bozucu sorunlara karşı size muhteşem doğal yöntemler önereceğiz. Bunları uygularsanız, gözeneklerinizin küçülüp görünmez olduğunu farkedeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yöntemlerle Bembeyaz Dişler? Doğal Yöntemlerle Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

1) CİLDİNİZİ TEMİZ VE NEMLİ TUTUN
Cildi düzenli bir şekilde temizlemek ve tonikle silmek, geniş gözenekleri olan her kadının ilk olarak yapması gerekenlerin başında gelir. Bu şekilde cilt arınır ve cilt düzeyi düzgünleşir. Öncelikle cilt tipinize uygun ürünler seçmelisiniz. Uygun ürünleri bulduktan sonra düzenli olarak, aksatmadan her akşam, yüzünüzü temizlemeli, tonikle silmeli, maske uygulamalı ve mutlaka nemlendiricinizi sürmelisiniz. Bunları yaparsanız, bir süre sonra cildinizdeki değişimi farkedeceksiniz; sağlıklı ve iyi görünen bir cilt. Tonik, yüz temizliğimizi tamamlar ve gözenekleri sıkıştırır. Cilt temizliğinin olmazsa olmazıdır. Yağlı ciltlere gün aşırı “scrub”. Cildiniz yağlıysa yüzünüzü ölü derilerden ve fazla yağdan arındırmak için gün aşırı eksta bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bunun için üzerinde “scrub” yazan temizleyiciler idealdir. Cildinizin yüzeyinde nazikçe ovarak kullanacağınız bu ürünler sayesinde, yüzünüz derinlemesine arınır, temizlikten kaynaklanan anında parlaklığa kavuşur. Eğer cildiniz normal tipse, haftada bir bu ovma işlemini yapabilirsiniz. Peeling şart.  Peeling, cildinizin dokusunu düzeltir, ona gençlik ve tazelik verir. Cildinizin tipi ne olursa olsun, mutlaka ihtiyacınıza göre bir peeling ürünü kullanmalısınız. Cildiniz yağlıysa haftada 2-3 kere, normalse 1 kere peeling yapmak yeterlidir. Nemlendirme majör basamaktır. Mükemmel ciltler beslenmiş ciltlerdir. O yüzden cilt bakımında nemlendirme önemli bir adımdır, cilt bakımının son basamağıdır.Güzel, aydınlık ve sağlıklı bir cilt için, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Cildinize uygun olmayan nemlendiriciler, cildinizin dengesini bozar, gözenekleriniz iyice açılır. Uygun olmayan bir ürünü kullanmak yerine hiç kullanmayın daha iyi…

2) YÜZÜNÜZE SOĞUK SU ÇARPIN
Yüzünüze soğuk su çarpmak veya bir buzu tüm yüzünüzde gezdirmek, ciltteki gözenekleri küçültmenin basit, masrafsız ve etkili bir yöntemi! Gerçekten işe yarıyor, 1 hafta düzenli yapın ve cildinizdeki farka bakın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Etkili Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri

3) EV YAPIMI BU MASKELERİ UYGULAYIN
Gözeneklerinizi sıkılaştırmanın natürel bir yolunu arıyorsanız, koruyucu, renklendirici ve kimyasal madwper içermeyen ev yapımı maskeler harika seçeneklerdir.
Evde kendiniz hazırlayacağınız maske ile cildinizin sebum dengesini kontrol altına alabilir, gözeneklerinizi düzgünleştirebilirsiniz.
Maske 1
Bir yumurtanın beyazını bir çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile iyice çırpın. Kabarık ve tüy gibi hafif kıvama gelince tüm yüzünüze sürün. Cildinizin iyice sıkılaşıp gerildiğini hissedince yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
Maske 2
Diğer bir maske de, domates ve yayık ayranını karıştırıp yüzünüze sürmektir. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Yüzünüzde bulunan siyah noktalardan kurtulmak için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Yüzünüzde siyah noktalar ve sivilceler var. Eğer tırnakla sıkarak bu ikisinden kurtulmayı düşünüyorsanız büyük hata ediyorsunuz. İşte siyah nokta ve sivilceden kurtulma yöntemi. Sivilce veya tıbbî adıyla akne, gençlerin ergenlik döneminde yaşadığı en büyük problem. En sık rastlanılan cilt problemlerinden biri olan sivilce, âdeta gençlerin korkulu rüyası. En çok yanaklarda, alında ve sırtta oluşan akne, yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Uzmanlar siyah noktaların, sivilcenin habercisi olduğunu söylüyor. Sivilcenin temiz olmayan bir cildin göstergesi olduğunu belirten uzmanlar, cilt temizliğinin önemine dikkat çekiyor. Dermatologlar siyah noktaların cilt altında oluşan yağ ve kirin sembolü olduğunu ifade ediyor. Sivilcenin ergenlik döneminin kaçınılmaz bir sonucu olarak görüldüğünü, cilt temizliğiyle bu sorunun önüne geçilebileceğini aktarıyor. Siyah noktaların mutlaka temizlenmesi gerektiği, “Siyah noktalar daha sonra oluşacak sivilcenin habercisidir. Yani siyah nokta yoksa sivilce de yoktur.” .

Özellikle sivilceleşmeye meyilli ciltlerin tonik yardımı ile günlük olarak temizlenmesi gerektiği, yüzünde siyah nokta olanların buhar banyosu yapması gerektiğini söylüyor. Siyah noktaların kesinlikle tırnakla sıkılmaması gerektiğini belirtiliyor, ciltlerinde siyah noktası olan kişilerin yüzlerini on dakika havlu altında buhar banyosu yaptırmasının yararlı olacağını bildiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bacak ve El Bakımında Uygulanacak Yöntemler Nelerdir?

Banyonun ardından siyah noktaların el değmeden kulak temizleyicisiyle temizlenmesinin daha doğru olduğunu anlatan dermatologlar, cilt üzerinde çok sayıda siyah nokta bulunması halinde mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini vurguluyor.

Sivilce oluşumunun doğru bir bakımla büyük oranda önüne geçilebileceğini ifade eden dermatologlar: “Sivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilceler ortaya çıkar.

Yağ bezleri, sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Ergenlik döneminde sebum salgısı artar ve ciltteki gözenekleri tıkar. Gözeneklerin tıkanması, sivilce oluşumunun ilk aşamasıdır.” Bu aşamadan sonra gözeneklerin genişleyerek siyah noktaları oluşturduğunu ifade eden, bu alanlara kir, sabun ve makyaj artıkları, yağ ve ölü hücrelerin birikerek sivilceyi oluşturduğunu açıklıyor. Dermatologlar, bu yüzden sivilce problemi olan kişilerin akne problemini daha az yaşaması için her gece yastığını değiştirmesi gerektiğini anlatıyor.

Akne konusunda bilinmesi gerekenler

Akneli ciltlerde pH dengesi bozulduğu için mutlaka cilde en uygun olan pH 5,5 temizleyicilerin kullanılması gerekiyor. Sabun şeklindeki temizleyiciler, siyah noktaların oluşumunu arttırır. Bu yüzden jel kıvamındaki ürünler kullanılmalıdır. Kaşınan veya sıkılan sivilceler ciltte kalıcı izler bırakabilir. Yüzlerinde akne olan erkekler jilet yerine elektrikli tıraş makinesi kullanmalıdır. Akneli cilde, yüz yıkandıktan hemen sonra nemlendirici kesinlikle sürülmemelidir.

Related Articles

11 YORUMLAR

 1. önerilerim şunlar
  SİYAH NOKTA tutkalı yüzünüze sürün evet tutkalı beyaz tutkal kuruduktan sonra bir kısmından tutun ve yavaş yavaş çekin merak etmeyin yüzünüze yapışmayacak
  LEKELER cildinizde kırmızı hoş durmayan lekeler varsa limonu ve balı karıştırarak güzel bir maske elde edebilirsiniz
  SİVİLCELER ve işte korkulu rüyalarımızdan biri daha bunun için sakınn sivilcelerinizi sıkmayın sıktığınız sivilcenin intihabı dağılarak yeni bir sivilceye sebep oluyor size önerim macun ve tuzu karıştırarak yüzünüzün açılmasını ferahlamasını sağlayın devamlı yapılan bu işlemler bir hafta içersinde güzel sonuçlar çıkartılabilir

 2. Ya arkadaşlar küçükken su çiçeği denilen bir hastalık geçirdim belki bilen vardır çok ağır bi dönem geçirdim iki kaşımın ortasın da ve anlımda derin, ama çok derin izler oluştu, ne yaptıysam geçmedi çok rahatsız oluyorum doktor birşey yapılmaz dedi bişey bilen varsa söylesin,lütfen !!!!

 3. Ya benim burnumun çevresinde iri iri gözenekler oluştu. Bu çözümler işe yarayabilir mi? Kaç senedir kapanmadı gözenekler 18 yaşındayım, denemediğim şeyler kalmadı. Yardımcı olurmusunuz?

  • slm eğer gözeneklerin varsa her gün iki defa yüzüne buz sür ve inan çok büyük etkisini göreceksin bendede verdı her yolu denedim ama en iyi çözüm bu yavaş yavaş geçmeye başladı

 4. ya benim burnumda yanaklarımda anlımda çenemde dudak çevremde var sivilcemde çok 12 yaşındayım çok kötü duruyor lütfen yarduımcı olun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles