Cinsel İlişki, Cima Adapları Nelerdir?

İslamiyet’e göre cinsel ilişki, Cima adapları nelerdir, Adet gününde ilişkiye girilir mi, haram mı, cinsel ilişkide sorumluluklar nelerdir, Anal (arkadan) veya Ağız yoluyla (oral) ilişki olur mu, hangi durumlarda kadınla ilişkiye girilmez, cima hakkındaki hadisler gibi bir çok soruya konu içerisinde cevaplar bulabilirsiniz.

Cima Nedir? Cima Olmak Ne Demek?

Cima, kadın ve erkeğin cinsel birlikteliği anlamında gelmektedir. Evliliğin kuralları olduğu gibi cinsel ilişkide de uyulması gereken bazı adaplar, kurallar bulunmaktadır.

Çünkü meşru yollarla yaşanacak bir ilişkinin muhakkak ki meşruluğuna uygun şekilde sınırlamaları olacaktır. Her türlü sapkınlıktan uzak durulması gerekir.

Cinsel İlişki, Cima Adapları Nelerdir?

İslamiyet’e göre cima nasıl olmalı? Hem ilk gece (gerdek gecesi) hem de evliliğin ilerleyen süreçlerindeki cima olayında dikkat edilmesi gereken bazı cima adapları, gerekliliklerinden bahsedeceğiz.

Resulullah Efendimiz (sav) şöyle buyurdu:

“Cima da Besmele söyle. Cünüplükten temizleninceye kadar sana sevap yazılır. Bu cimada çocuğun olursa sana, bu çocuğun nefesleri sayısınca ve onun neslinin nefesleri sayısınca sevap yazılır.” (Örnek olarak bk. Buhârî, Bed’ul-halk 11; Müslim, Nikâh18)

Hanımda şehvet, istek belirinceye kadar onunla oynaşmalı. Bunda bedenin rahatlığı ve doğacak çocuğun kusursuz olması faydaları vardır. Acele etmemelidir. Hadis-i şerifte şöyle buyuruldu:

“Erkek hanımı ile cima ederken, horoz gibi, atlayıp inmesin. Kendisi rahatladığı gibi, hanımı da rahatlayıncaya kadar, karnı üzerinde kalsın. Kadın rahatlamadan, sen rahatlarsan, o günün kalan kısmı, kadın için uyuşuk ve tembellikle geçer.” (bk. Suyutî, el Camiu’s-sağîr (Fethu’I-Kadîr ile) VI/323)

Boşalma anında erkeğin spermi kadının rızası dahilinde dışarıya boşaltırsa uygundur ancak kadının rızası olmaksızın yaparsa mekruh sayılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Zifaf, Gerdek Gecesi Nedir? Neler Yapılır? İlk Gece Korkusu

Gerdek gecesine hazırlanıyorsanız eğer Zifaf, Gerdek Gecesi Nedir? Neler Yapılır? İlk Gece Korkusu yazımızı okuyabilirsiniz

Evlilikte Cinsel İlişki Yoksa?

Usulüne uygun bir evlilikteki cinsel ilişki, cima ile haramdan uzak durmayı, haramdan korunmayı helaliniz ile yetinmeyi ve helali seçmeniz demektir. Cima ilişkisinde kadının erkeğe karşı görevleri olduğu gibi erkeğin de kadına karşı görevleri vardır.

Erkek veya kadının mazeretsiz olarak cinsel ilişkiyi kabul etmemesi büyük günahtır. Eşlerin birbirlerine karşı sorumluluğu vardır. Hukuken de boşanma sebebidir.

Adetliyken İlişkiye Girilir mi?

Kadınların adet döneminde cinsel ilişki (diz ve göbek arasındaki kısımdan faydalanarak) erkeğin boşalması caiz değildir. Bu haldeyken dokunmak cima adaplarına uymaz. Temizlik ve kadının cinsel sağlığına zarar verilmemesi içindir.

Kadınların da adet dönemlerinde ilgi çekici veya etkileyici giysiler yerine daha farklı giysiler tercih ederek olabildiğince erkeği tahrike götürmemeye çalışması gerekir.

Anal İlişki, Ağız Yoluyla İlişki Caiz midir?

Anal ilişki yani eşine arkadan (dübüründün) yaklaşmak büyük günahtır. Cima adaplarına uymamaktadır. Bunun yanında ağız yoluyla ilişki (Oral seks) de kabul edilmemektedir. Cinsel organını öpmek de buna dahildir.

Ters (anal) ilişki konusunda bazı hadisler şu şekildedir :

“Hanımına, dübürden/dışkı yerinden cinsel ilişkide bulunan kimse melundur.” (Tirmizî, Tahâre 102; İbn Mâce, Nikah 29; Dârimî, vudû’ 114) buyuruldu.

Kendini haramdan korumayı, helâl ile yetinmeye niyet etmeli, cima ederken şeytandan Allah Teâlâ’ya sığınıp, (Bismillâhi Allahümme cennibnâ-ş-şeytâne ve cennibi-ş-şeytâne mâ razaktenâ) demelidir. Bu durumda hamile kalırsa, şeytan ona zarar vermez. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI, 303; Mansur Ali Nasıf et-Tâc, II, 3082; Gazâli, İhya’, Kahire 1967, II, 63-65)

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles