Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar (CYBH) demek iki insan arasında oluşan yakınlaşma neticesinde hastalık sahibi olandan diğerine hastalığı bulaştırmasıdır. Bulaşan hastalık bir mikrop, virüs, parazite bağlı olarak farklı belirtiler ortaya koyar. 

Eski adı ile “zührevi hastalıklar” (CYBH)  insan vücudunu kısmen veya tamamen etkileyebilir. İnsana kısmen zarar veren cinsel hastalıklarda genital bölgede belirtiler ortaya çıkarken( genital bölgede akıntı, genital bölgede yara oluşumu (ülser), belsoğukluğu)   insan vücudunu tamamen etkileyen hastalıklarda vücudun her yerinde belirtiler ortaya çıkartır.  (Hepatit, Frengi, AIDS(hiv) vb.)

Cinsel İlişki ile bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar :

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar : Bakteriler 

 1. Şankroid veya Yumuşak şankr (Haemophilus ducreyi)
 2. Klamidya enfeksiyonu (Chlamydia trachomatis)
 3. Kasık mantarı
 4. Donovanoz (Granuloma inguinale veya Calymmatobacterium granulomatis)
 5. Belsoğukluğu (Neisseria gonorrhoeae)
 6. Lymphogranuloma venereum (LGV) (Chlamydia trachomatis serotype L1, L2, L3 Bkz.Chlamydia)
 7. Non-gonococcal urethritis (NGU) (Ureaplasma urealyticum veya Mycoplasma hominis)
 8. Frengi (Treponema pallidum)

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar : Virüsler

 1. Jankaitis R.
 2. Hepatit B
 3. Herpes simplex
 4. Herpes simplex virus (HSV)
 5. İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü (HIV/AIDS)
 6. Human papillomavirus (HPV)
 7. genital çıbanlar
 8. rahim kanseri/makat kanseri
 9. Molluscum (MC)
 10. Kaposi’s sarcoma-associated herpesvirus (KSHV/HHV8)
 11. Kaposi tümörü

İlişkide Hastalık Nasıl Bulaşır? Öpüşmek ile Hastalık Bulaşır mı? Elbise Üzerinden Hastalık Bulaşır mı?

cinsel yollarla bulaşan hastalıklar

Bu hastalıkların çoğunluğu cinsel ilişki ile birlikte bulaşır. Bunlara örnek olarak genital siğil, herpes simpleks, vajinit verilebilir. Bir diğer kısmı ise sadece cinsel yolla değil de kan ile de bulaşabilen hastalıklardır. bunlara örnek ise Hiv virüsü olarak bilinen aids, Hepatit B, Frengi verilebilir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bakire Kızlar Nasıl Mastürbasyon yapar? Kızlık Zarı Bozulur mu?

Bu hastalıklar cinsel yolla bulaşmanın dışında herhangi bir sebeple kan teması olduğunda bulaşabilir. Örneğin kan nakli, anne karnındaki bebeğe bulaşması, kuaförlerde, berberlerde kullanılan jilet makas vs, virüslü birinin kanı değmiş olması gibi.

Bunun yanı sıra madde bağımlılarında iğne yoluyla, öpüşme yoluyla, aynı kap kullanımıyla, aynı havlu kullanımıyla, kucaklaşmayla, doğumda ve emzirme sırasında,  genital siğil, herpes simpleks ve hepatit B de bulaşabilir.

Yukarıdaki açıklamaya göre bu hastalıkların illa cinsel ilişkiye girmekle bulaşmadığını, yakınlaşmalar neticesinde de bulaşabileceğini anlamış oluyoruz.  Hastalığı taşıyan birinin genital (özel bölgelere) teması bile hastalığı size bulaştırabilmektedir.  Kirli tuvaletler, Temizliğe dikkat etmeyen biri ile yakınlaşma ve hatta tokalaşma, Üzerinizde elbise var diye güvenerek yakınlaşmalar ve öpüşmek gibi hepsi cinsel hastalıkların bulaşmasına rist teşkil edebilir.

Cinsel yollarla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir?

Cinsel ilişki veya yakınlaşma ile bulaşan hastalıklar kadında ve erkekte farklı belirtiler ortaya koymaktadırlar.

Kadında Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar Belirtileri (CYBH): 

Sık sık idrara çıkmak (tuvalete gitmek), Ağrılı ve yanma şeklinde idrar yapımı, Peniste sürekli akıntı, Kasıklarda sertlik hissetme, Cinsel organda siğiller sivilceler, cinsel organda ağrı, cinsel ilişki esnasında ağrı,  şeklinde nükseder.

Kadında Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar Belirtileri (CYBH):

İdrara çıkmada ağrılar ve yanma, Sık sık idrara çıkma (tuvalete gitme ihtiyacı), vajinadan koyu renkli ve kötü kokulu akıntı gelmesi, Cinsel organda siğiller sivilceler, cinsel organda ağrı, cinsel ilişki esnasında ağrı şeklinde ortaya çıkar.

Her iki cinste de akıntılara dikkat etmek ve görüldüğünde hekime başvurmak gerekir. Erkekte ve kadında koyu renkli ve kokulu akıntılar cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtisidir. Beyaz ve kaşıntılı akıntılar ya da sırf kaşıntı, mantarların belirtisidir.

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklardan Nasıl Korunulur? Bulaşmaması için yapılması gerekenler nelerdir?

Bu hastalıklardan korunabilmek için öncelikle hastalıklar ve zararları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmada en önemli etken ise Kontrollü ve güvenli cinsellik hakkında bilgiye sahip olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Argan Yağı Nedir? Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Cinsel ilişki esnasında erkeğin penisinden gelen salgı veya kadının vajinasından gelen salgı partnerin ağzı, vajinası veya anüsü ile teması bulaşmaya yol açabilir. Cinsel ilişkide genital bölgelerde ağzı, dudakları (oral) kullanmamak gerekir. Kucaklaşma, sarılıp yatma, öpüşme, masaj, elle okşama ve mastürbasyon güvenli yollardır. En güvenli yol vajinal (penis-hazne ilişkisi), anal (arkadan ilişki) ve oral (ağızla) cinsel ilişki sırasında kondom (prezervatif) kullanmaktır.

Kondom kullanılmadan gerçekleşen bir ilişki hastalığa açık bir ilişkidir. Hastalık meniden vajina dokusuna veya vajina salgısından penisteki idrar deliğinin uç kısmına bulaşabilir. Yine vajina veya peniste oluşacak bir yara ile bulaşma kan ile vajina dokusuna veya penisteki idrar deliğinin uç kısmına olabilir. Aynı şekilde ağız, vajina salgısı ile temas ettiğinde de bulaşma olabilir. Ayrıca ağzın, cinsel organlar ve anüs çevresindeki deri ile temasında parazitler bulaşabilir.

Anal (arkadan) cinsel ilişkide, cinsel yolla bulaşan hastalıklar meniden anüs dokusuna veya anüs dokusundaki kandan penisteki idrar deliğinin uç kısmına geçebilir.

Frengi, Hepatit B ve HIV için diğer bir bulaşma şekli , kan yoluyla bulaşmadır. Hasta kişiden kan nakli, hastayla aynı iğnenin veya aynı traş bıçağının kullanılması mikrobun bulaşmasına neden olur. İyi temizlenmemiş manikür-pedikür araçları, diş ve kadın doğum muayenesi araçları da bulaşmaya yol açar.

Cinsel yollarla bulaşan hastalıkların bulaşma tehlikesi, eş sayısında artışla birlikte artar. Paralı cinsel ilişkiye girenler, korunmak için daima kondom (prezervatif) kullanmalı ve bulaşmaya yol açacak davranışlardan kaçınmalıdır.

Cinsel ilişki sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmayı sağlayacak tek yöntem kondom (prezervatif) kullanmaktır. Sperm öldürücü krem, köpük ve fitillerin (spermisitler) de bazı mikroplara karşı KISMEN koruyuculuğu vardır. Ancak bu madwper tek başına korunmayı sağlamaz. Eğer spermisitler ve kondom birlikte kullanılırsa korunma oranı artar. Cinsel ilişkide bulunmamak da bir korunma yolu sayılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Zifaf, Gerdek Gecesi Nedir? Neler Yapılır? İlk Gece Korkusu

Frengi, Hepatit B ve HIV için, kanla bulaşma yoluna dikkat edilmeli ve gerek kuaför ve berber salonlarındaki araç gerecin, gerekse eczane ve sağlık kuruluşlarındaki hizmet amaçlı araç gerecin temizliğinden emin olunmalıdır.

Özellikle üreme organlarında meydana gelen yara, bere, sivilce ya da kaşıntıyla oluşan tahrişlerin hemen tedavi edilmesi, bulaşma tehlikesini azaltır.  belirtileri tanımak ve kişide ya da eşinde görüldüğü taktirde, derhal bir sağlık kuruluşun başvurmaktır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles