Çoban Çantası Nedir? Çoban Çantasının Faydaları Nelerdir? Çoban Çantası Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Çoban Çantası Nedir? Çoban Çantası Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Çobançantası (Capsella bursa-pastoris L.) turpgiller familyasından olup 40 cm uzunluğunda, beyaz renkli çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Anadolu’nun bazı yörelerinde kuşkuş otu olarak da bilinir. Yol kenarlarında, çayırlarda, tarlalarda, hendeklerde, bayırlarda ve sebze bahçelerinde yetişen bu çok değerli bitki, rahatsız edici yabani bir ot olarak bilinir. Medik, kuşkuşotu ve Çıngıldaklı Ot olarak da anılır.Bir yere biraz toprak yığılmaya görsün (özellikle inşaatlarda ), hemen hemen o gece çobançantası orada boy gösteriverir. Düzensiz dişli yapraklar, Kara Hindiba da olduğu gibi, açılmış bir gülü andırırlar. Bitkinin boyu 40cm kadar uzayabilir. Çiçeklenme zamanı, Marttan Kasıma kadardır. Küçücük kirli beYaz çiçekleri önce bir üzüm salkımı biçimindeyken, daha sonra uzun bir meyve salkımına dönüşür. İncecik saplarının ucunda, dokunulduğunda deri hissini veren, küçük kalp biçiminde meyveler yetişir. Tavuklar, bu kalp biçimindeki çantacıklara karşı özel bir sevgi besler. Kar erimeye başlayıp, don olayı sona erdiğinde, çobançantası yine taze ve yemyeşil olarak ortaya çıkar. Flavonlar, potasyum, kanamayı durdurucu bir peptid ve saponinler içerir. Çobançantası çayı, şiddetli adet kanamalarında, alışılmış tarihten 8-10 gün önceden başlayarak, günde 2 bardak bitki çayı içilir. Bu çay, ergenlik çağındaki adet kanamalarını düzenlemek için de kullanılır.Çoban çantası çiğ olarak yenilebilir veya ıspanak gibi pişirilerek tüketilebilir. Çoban çantası bitkisinin çiçekleri çay olarak kullanılır. Çoban çantasının kanamayı kesme özelliği bulunur. Damarları daraltarak iç ve dış kanamaların kesilmesini sağlar. Aşırı olan adet kanamalarını azaltıcı etkide bulunur.

Çoban Çantası Nelere İyi Gelir?

Basuru olanlar çoban çantası otu ile oturma banyosu yaparsa basur kanamasını durdurur. İdrar söktürme özelliğine sahiptir. Tansiyon üzerinde olumlu bir etkisi vardır öyle ki yüksek tansiyonu düşürürken düşük tansiyonu yükseltme özelliği vardır. Kan otu, basur otu olarak da adlandırılan bu ot tarihte rahim hastalıkları tedavisinde kullanılmıştır. Burun kanamalarında da bu bitkinin kanamayı durdurucu etkisinden yararlanılmaktadır. Bağırsakların çalışmasını sağlayan hafif bir müshil yapma özelliği de bulunmaktadır. Çoban çantası çayı için, 1 litre sıcak suya 2 kahve kaşığı kuru çobançantası (veya 4 kahve kaşığı tazesi ) konulur 10 dakika demlenir. Adet döneminden bir hafta öncesinden çoban çantası çayı içilmeye başlanırsa aşırı kanama durumu azalır. Kanama bittiğinde çoban çantası çayı içmeyi bırakmak gerekir. Kabızlık yapma özelliği vardır ishali keser. Kas fıtıklarında, kas erimelerinde de kullanıldığı görülür. Hamile bayanların kullanması sakıncalı olabilir o yüzden kullanmaları önerilmez. Bunun dışında bilinen yan etkisi yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Tedavide Nasıl Kullanılır?

Menopoz dönemindeki her kadın, 4 hafta boyunca günde 2 bardak içmeli, 3 hafta ara verdikten sonra devre devre yinelemelidir. Bebek emziren genç anneler, memeleri şiştiğinde bir süzgecin içinde buğuda pişirdikleri bitkiyi iki bez arasına yerleştirerek, kompres biçiminde uygulayabilirler. Çobançantası ve atkuyruğu eşit karışımından hazırlanan ve günde 2 bardak içilen çay da, böbrek kanamalarında özellikle önerilir. Ama çobançantası (Ökseotu gibi), kan dolaşımını da düzenleyen bir bitkidir ve alçak tansiyonda olduğu kadar yüksek tansiyonda da önerilir. Ökseotu çayı gece boyunca soğuk suda bekletilerek demlendiği halde, çobançantası çayı haşlanarak demlenir. Tansiyon normale dönene kadar, günde 2 bardak çay içilebilir. Çobançantası yine öksürükotu gibi, Dölyatağı (Rahim) kanamalarında da etkili bir iyileştirme gücüne sahiptir. Bu tür hastalıklarda da çay, rahatsızlık sona erdiğinde bırakılmalıdır. Bu çok değerli bitki, yüzeysel kas yapısı hastalıklarının ve iç organ kasları gevşekliğinin tedavisinde çok önemli bir yardımcıdır. Eğer organ ve kas erimelerinde hiçbir çare bulunamıyorsa, bu bitki kullanılabilir. Aşağıda tarif edildiği şekilde hazırlanan çobançantası tentürü ile hasta organ günde birkaç kere ovulur ve içten de, günde 4 bardak çobançantası çayı içilir.

Çoban Çantasının Faydalarını Şöyle Özetlemek Mümkündür
– Böbrek Kumları: Çoban çantası kaynatılıp balla tatlandırılarak 1′er çay bardağı içilir.
– Böbrek İltihabı: Çoban çantası,hatmi ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
– Yara İyileştirici: Çoban çantası haşlanıp yaralara lapa olarak vurulur.
– Aybaşı Düzenleyici: Çoban çantası,ayrık otu köküyle beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
– Basur (Hemoroid): Çoban çantasıkaynatılıp günde 3-5 kere pansuman yapılır.
– Kabızlık (Peklik): Çoban çantası kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden sonra içilir.
– Burun Kanaması: Çoban çantası kaynatılıp buruna çekilir.
– Rahatlatıcı: Çoban çantası kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Çoban Çantası Çayı Nasıl Yapılır?

Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu (200gr) kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Yukarıda özel olarak belirtilen dozlar dışında genel olarak günde 2-3 bardak yeni demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir. Yarım Banyolar. Buğu (Buhar) Kompresiİki avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki, içine su kaynayan bir kabın üstündeki süzgece koyulur ve kapağı kapatılır. Buğuda yumuşayan bitkiler bir bezin arasına yerleştirilerek, hasta bölgeye uygulanır.

Çoban Çantası Tentürü Nedir?

Bir cam şişeye veya kavanoza 50 gr ince kıyılmış kuru bitki koyulur, üstüne 1,2 litre (6 orta boy su bardağı) kanyak, votka, 35 derecelik etil alkol veya elma sirkesi (%4-6) ilave edilir (Hangisini tercih ediyorsanız). Kavanozda en az 3-4 parmaklık çalkalama alanı kalmalıdır. 14 gün boyunca hergün çalkalanarak güneşte veya sıcak bir ortamda bekletilir. Süre sonunda birkaç defa ince, temiz bir tülbent veya ince bir süzgeç yardımı ile süzülerek, koyu rekli şişelerde saklanır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles