Çocuğum Olmuyor, Hamile Kalamama Problemine Çözüm Önerileri

Neden çocuğum olmuyor? hamile kalamıyorum psikolojim yerle bir oldu diyorsanız sizlere önerilerimiz var.

Çocuk yapmaya karar veren çiftleri bekleyen zorluklar da bulunmaktadır. Doğal bir şekilde veya şans eseri gebelik oluşabildiği gibi defalarca denenmesine rağmen hamile kalınamadığı durumlar da söz konusudur.

Çevrenizin torun sevme isteği, sosyal çevrede oluşabilecek çocuk yapın baskısı veya eşinizin anne-baba olma isteği gibi durumlara düşmeyen pek yoktur. “Vakti gelince yaparız” deyip geçtiğimiz sorulardır.

Kendinizi hazır hissettiğiniz dönemde çocuk yapmaya karar verdiniz, defalarca denemenize rağmen bir türlü hamilelik gerçekleşmemesi durumu ile karşı karşıya kaldığınızda ise stres boyutu bir anda değişmeye başlıyor.

Hele ki çevrenize daha gebelik oluşmadan önce çocuk yapmayı düşünüyoruz diye açıkladıysanız, sonraki zamanda sürekli size yöneltilecek sorular canınızı sıkmaya yetip artacaktır. “Daha yok mu bir şeyler?”, “Olmuyor mu?” “bizim bir arkadaşın da olmuştu şunu kullandı”… vs. vs. bu liste uzar gider.

Neden Çocuğum Olmuyor? Hamile Kalamıyorum

Bunun sorumlusu siz değilsiniz. Geçmişten günümüze insan hayatında değişen çok şey var.

  • Tükettiğimiz gıdalar artık organik değil veya besin, vitamin değerleri yerinde değil.
  • Okumak, hayata atılmak, evlenmek ve maddi durumu yerine koymak daha geç yaşlarda mümkün olabiliyor.
  • Madde kullanımı fazlalaşması (alkol, sigara, uyuşturucu)
  • İlaç kullanımının artması
  • Stres ve depresyonun hayatın bir çok noktasında karşımıza çıkması

gibi bu listeyi çok uzatabiliriz. Bütün bu durumlar sperm sayısını ve kalitesini, yumurtalık problemlerinin ortaya çıkışını, hormon dengesizliklerini ortaya çıkarabiliyor. İnsanoğlunun doğurganlığı zaman geçtikçe azalıyor ve hamile kalamama problemi artıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bir Kızın Bakire Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? Sevgilim bakire mi?

Bu durumu hemen kısırlık ile birleştirmek doğru değildir. Biyolojik olarak her şeyin düzgün olup yine çocuk olmadığı çok fazla durum yaşanabilmektedir.

Neden Çocuğum Olmuyor
Neden Çocuğum olmuyor?

Sorun Bende mi? Eşimde mi?

Kısırlık sadece kadına veya erkeğe ait bir sorun değildir. Çifti ilgilendirir. Çünkü bildiğiniz gibi çocuk sahibi olabilmek için hem sperm, hem yumurta gerekir. Aslında kısırlık sebeplerinin kabaca yüzde 40’ı erkekten kaynaklanır, yüzde 50’si kadına aittir. Yüzde 10 kadar da iki tarafta da sorun olabilir

Hemen ‘kısırlık’ problemi yaşıyoruz, çocuğum olmuyor diye panik olmayın!

Yapılan ilk vajinal muayenede çok basit bir polip alınıp, gebe kalınabilir. Ya da tüplere bakmak için yapılan rahim filminde kanallar açılır ve gebe kalınır. Detaylı inceleme amaçlı yapılan laparoskopi sonrası gebelik elde edilebilir.

Erkek için bir testis biyopsisi ile tıkanıklık varsa bakılır, tıkanıklık giderilirse sperm elde edilir ve gebelik şansı yakalanır. Sperm kalitesini, sayısını arttırıcı tedavi yapılır.

Yani çok basit bir tetkik ve tedaviyle çift, bebek sahibi olma şansını yakalayabilir.

Mutlaka Uzman Bir Doktora Gidilmeli

Pek çok çift hamile kalamamayı bir kusur olarak görmekte ve kusuru karşısındaki kişide aramakta çözümü bulmaya çalışır. Bu konu hakkında uzman bir hekime gitmeyi kabul etmez.

Oysa ki pek çok kimse tıbbi destek ile hamilelik sorununa çözüm bulabilmektedir. Hekime danışmadan önce dikkat edilmesi gereken şey ise hekimlerin istediği “en az 1 yıldır çocuk yapmayı deniyor olmanız gerekliliği” dir.

Çocuk yapmak sanıldığı kadar kolay sonuç veren, hemen olan bir şey olmadığını ve en az 1 yıl boyunca denemeniz gerektiğini duyduğunuzda anlayacaksınızdır. Hemen çocuğum olmuyor diye veryansın yapmayın.

Hekiminiz en az 1 Yıl çocuk yapmak için uğraşmadan gelmemenizi isteyecektir. Ancak 1 yıldan sonra bir sorun olup olmadığı konusunda testler neticesinde sizin için gerekli tedavi yolu uygulanacak ve pek çok kişi gibi çocuk yapma konusunda başarıya ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evlilik Sorunları Nasıl Çözülür? Bitmek Üzere Olan Evlilikler

Tıbbi ve teknolojik imkanların gelişmesiyle tüp bebek tedavilerinde başarı oranı yüksektir. Çevrenizi incelediğinizde bu durumdan geçip sonunda başarıya ulaşan çok insan görebilirsiniz.

hamile kalamama sorunu, çocuğum olmuyor
Hamile kalamama sorunu

Hamilelik İçin Biyolojik Bir Problem Yoksa

Bu süre zarfında beslenmenize son derece dikkat etmeli, sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Doğal afrodizyaklar olanan besinleri tercih etmeniz hem cinsel güç hem de sperm sayısı, kalitesi üzerinde etkili olmaktadır. Bunun yanında hormon düzenleyici etkileri de dikkate almak gerekir. Doğal Afrodizyaklar Nelerdir? 10’larca Seçenek başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Her gün ilişkiye girmeyin, sperm sayısını ve kalitesini etkileyeceğinden çocuk sahibi olma şansınız düşer. Elbette ki düzenli ilişki yaşamak şartı ile, çiftlerin hamilelik ihtimalini gerçekleştirme şansı her ay %30 civarındadır.

Gebelik için en uygun günleri belirleyerek çocuk yapma denemelerine devam etmelisiniz. En uygun günü seçme, uygun pozisyonu belirlemede zorluk yaşıyorsanız Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Nedir? Başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Düzenli demek, bulunan her fırsatta ilişkiye girmek demek değildir. Bir gün ara ile veya 2-3 günde bir yapılması en uygunudur. Girilen her ilişkiden sonra bir gün dinlenilmesi önerilir.

Çocuğum olmuyor demeden önce stres faktörünü de en az seviyeye indirmeniz en önemli durumdur.

Çocuk Yapma Süreci Nasıl Yönetilmeli?

Bu süreçte çevre ve aile baskısı, hamilelik oluşmaması neticesinde oluşan psikolojik rahatsızlık, başarısızlık ve yetersizlik hislerini iyi yönetmelisiniz. Hem kendinize hem de eşinize karşı yargılayıcı, suçlayıcı olmamalısınız.

Her türlü gerginlik ve gerilimden uzak durmalısınız. Bu duyguları, düşünceleri iyi yönetemezseniz eğer sizde ve eşinizde oluşan negatif duygu ve düşünceler tek başına çocuk sahibi olmanızı engellemeye yeter de artar.

Moral ve motivasyonunuzu her zaman yüksek tutmalı, belki doğru zaman bugün, bu ay değildi demeyi bilmeli, Yaratanın sizin için de bir planı olduğunu unutmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vajinismusu Yenenler! Vajinismusu Kendiniz Yenebilirsiniz.

Güzel haberlerinizi bekliyoruz…

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles