Çocuğun Cinsellik Merakları ve Anne Ben Nasıl Oldum? Sorusuna Cevaplar

Anne ben nasıl oldum? Beni leylekler mi getirdi? Özellikle 2 yaş ve sonraki dönemde çocuklar kendi cinsel potansiyellerini de keşfetme evresine yaklaşmasıyla birlikte herşeyi sorma herşeyi merak etme eğilimindedir. Bu konuda kendisinin ve diğer insanların varlığı da onun bir numaralı merak konusu olacaktır.

Çocuğunuzun size cinsellikle alakalı sorduğu soruları saçma sapan açıklamalarla cevaplayarak zihninde karmaşalara neden olabilirsiniz  veya sus! öyle şeyler sorulmaz! şeklinde cevaplayarak çocuğunuzun bu durumu kaygı verici, utanç verici bir durum olarak algılaması neticesinde sosyal gelişimini sekteye uğratabilirsiniz ve sizden yani güvenilir kaynaklardan bilgi edinmek yerine güvenilir olmayan kaynaklardan bilgi edinmesine yönlendirmiş olursunuz. Çünkü o çocuk onun cevabını mutlaka bulmaya çalışacaktır.

Cinsellikle ilgili çocukların sorduğu sorulara, onların anlayacağı şekilde sade cevaplar verilmelidir. Ancak cinsel konularda edinilen bilgilerin başkalarıyla paylaşmanın sakıncalarını ve mahremiyetle ilgili konuları da anlatmak gerekir. Çocuklar bu konuda, ayıp bir daha sorma, nereden öğreniyorsun bu konuları şeklinde azarlanmamalıdır. Çünkü aileye sormazsa başkalarından saçma sapan bilgiler edinmesi olasıdır. Ayrıca kendi bedeninin kendisine ait olduğu ve ona herhangi bir kimsenin dokunamayacağı konusunda çocuk bilgilendirilmelidir.

“Seni leylekler getirdi” diye cevap verilen çocuk, köşeye çekilir ve leyleğin gagasına takılı kundakta olduğunu düşünür. Eğer çocuk önceden böyle bir resim gördüyse, “Leyleğin gagasında çengel yok, ben havada leyleğin gagasında iken ya kundak kayarak düşseydi” diye kaygıya kapılırsa bunun telafisi zordur.

 İŞTE ÇOCUKLARDAN CİNSELLİK İLE İLGİLİ GELEN BİRKAÇ ZOR SORU VE YANITLARI:

Ben nasıl oldum? Annelerin içinde yumurta denen hücreleri olur, babanın ise sperm denen bir hücresi vardır. Bu iki hücre bir araya gelir, çoğalır ve annenin karnında büyümeye başlar. Böylece orada küçük bir bebek olur.

BEBEKLER NEREDEN GELİR? Annenin karnında büyüyen bebek bir süre sonra oradan çıkmak ister. Bunun için annelerde bir delik vardır. Bebekler çok küçük olduğu için o delikten kolayca çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cumhuriyet Savcılığında İfade Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEK NEDİR? SEKS NE DEMEKTİR? Kadın ve erkek birlikte uyudukları zaman birbirlerine dokunmak, öpmek ve kucaklaşmak isteyebilirler. Cinsel ilişki böyle bir şeydir. (3-4 yaş için)

Kadın ve erkek birbirlerini sevdikleri zaman birbirlerine dokunmak, öpmek ve kucaklaşmak isteyebilirler. Beraber oldukları zaman babanın penisi annenin vajinasına girer. Bu cinsel ilişkiye girmektir ve bunu sadece anne ve babalar yapabilirler. (6-7 yaş için)

Bu tarz sorularla karşılaştığınız zaman çocuğunuzun sorularını geçiştirmek, ısrarları karşısında onlara kızmak yerine araştırma yapın ve çocuğunuzun fiziksel olduğu kadar ruhsal sağlığını da önemseyin. Çocuğunuzun yaşına göre bilgi verin. Anlatmadan önce neler bildiğini öğrenin. Günlük fırsatları verdiğiniz bilgileri pekiştirmek için değerlendirin; örneğin hamile insanlar ya da belgeseller. Net olun. Soru sorması için cesaretlendirin. Size anlatması için yargılamadan dinleyin. Sınırlarını öğretin, kendini nasıl koruması gerektiğini öğretin. Yabancı kimdir, kim değildir ayırt etmesi için destek olun.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles