Çörek Otu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Her derde deva Çörek otunun çekirdekleri soğuk sıkım ile çekilerek çörek otu yağı elde edilir. Hadislerde bile bahsi geçen çörek otunun sağlığımıza pek çok faydası var.

Çörek otu yağı içerik olarak çok zengindir. çinko, kalsiyum, demir, selenyum, magnezyum ve amino asitler gibi önemli mineraller içerir. Bunun yanında A vitamini ,C vitamini, B1, B6, biotin, niasin ve folik asit gibi vitaminler de bulunur.

Sizlere bu yazımızda çörek otu yağının faydaları nelerdir?, Nelere iyi gelir?, Hangi hastalıklara iyi gelir? ve Çörek otu yağı nasıl yapılır? sorularını cevaplayacağız.

Çörek Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Çörek otu yağını elde etmek için çörek otunun tohumları kullanılır. Çörek otu tohumları güneşte kurutulur ve daha sonra preslenerek yağı elde edilir. Çörek otu içerisinde birden fazla yağ çeşidi bulunmaktadır ancak bizim kullanmayı tercih ettiğimiz  Nigellae sativa olan türüdür.

Çörek otunun tohumlarında uçucu yağlar, alkaloitler, saponin ve protein gibi maddeler yer alır. Tohumları anti-mikrobiyal analjezik, antineoplastik, anti-inflamatuar ve ateş düşürücü etkilere sahiptir.

Çörek otunun etkileriyle ilgili uluslararası düzeyde 200 çalışma yapılmıştır. Avrupa’da yapılan araştırmalarda bu bitkinin anti-bakteriyel ve anti-mikotik etkisi kantılanmıştır.

Karaciğer ve böbrekleri korur. Ağrı giderici, ateş düşürücü, iltihap azaltıcı ve mikroplara karşı mücadele edici özelliği vardır. Hayvanlar üzerine yapılan deneylerde  trigliserid’i düşürücü etkisi gözlenmiştir.

Kaliteli ve Sağlıklı Tarım ile Elde Edilen Çörek Otu Yağını Tercih Edin.

Soğuk pres şeklinde üretilen, koruyucu ve katkı maddesi olmayan ve karışım yağ içermeyen çörek otu yağı tercih edilmelidir. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Ağrılarını Azaltan Bitkisel Yöntemler

Bazı çörek otu yağları çiçek yağıyla karıştırılıp satılmaktadır. Sağlık açısından bu tür ürünlerin yararı yoktur.

çörek otu yağı

Çörek Otu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

 • Çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi klinik olarak kanıtlanmıştır.
 • Kanser riskini azaltıcı etkilere sahiptir. İnterferon üretimini artırır.
 • Diyabet, astım, öksürük, grip ve ishal gibi rahatsızlıklarda olumlu etkiler gösterir.
 • Alerjik sorunlara karşı yararlıdır. Anti-histaminik etkisiyle alerjik reaksiyonlara karşı korur. Hapşırma, göz sulanması gibi mevsimsel alerjinin yaygın belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Bronşiyal kasları rahatlatarak akut astım belirtilerinin ve öksürüğün tedavisine yardımcı olur.
 • İltihabı azaltır.
 • Akne, egzama, sedef hastalığı gibi hastalıklarda fayda sağlar.
 • Kabızlığı giderir. Hemoroit iyileşmesine katkı sağlar.
 • İçeriğindeki anti-anti-inflamatuar spazmodik maddelerle kas krampları ve spazmı önleyici etkisi vardır.
 • Çörek otu yağı kullanımı sindirimi kolaylaştırır.
 • Kilo vermeye, zayıflamaya yardımcı olur.
 • Çörek otu yağı saç dökülmesi ve kepeğe karşı yararlıdır. Saç diplerine friksiyon yapılır. Biotin ve folik asit içeriği ile saçlarınıza destek olur.
 • Cildi beslemek için haricen kullanılır.
 • Afrodizyak (cinsel gücü arttırıcı) etkisi vardır.

Çörek Otu Şekeri Düşürürmü?

Çörekotu tohumlarında bulunan uçucu yağ kan şekerini azaltmada etkilidir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde uçucu yağın simvastatin adlı kolesterol ilacı kadar etkili olarak serum kolesterol, trigliserit ve şeker seviyelerini düşürdüğü görülmüştür.

Laboratuar şartlarında ve deney hayvanları üzerinde yapılmış bazı deneysel çalışmalar, özellikle kolon, cilt, mide ve karaciğer kanseri üzerinde etkili olduğunu, ayrıca tohum ve yağın bağışıklık sistemini desteklediği göstermiştir.

Çörek Otu Yağı Saçlara Kullanılır mı?

Çörek otu yağı içeriğindeki biotin, folik asit, çinko selenyum ve magnezyum ile saçı besler, güçlü ve parlayan saçlara sahip olmanızı sağlar. Şampuanınızın, saç bakım ürünlerinizin içine karıştırabilir veya çörek otu içerikli saç bakım ürünleri tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yollarla Tüy Dökme Yöntemleri Evde Kolay Uygulama Kürü

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

 • Çörek otu yağının günlük kullanım önerisi 1 çay kaşığı çörek otu yağı dır.
 • Çörek otu yağı dışında çörek otu balla karıştırılarak da alınabilir. 1 çay kaşığı çörek otu bir yemek kaşığı balla karıştırılarak tüketilebilir. Bunun için çörek otunu toz hale getirmek gerekir. Öğütülmeden balla karıştırılıp alındığında vücut tarafından sindirilmeden atılabilir.
 • Çörek otu yağını güneşten ve sıcaktan uzak tutmalı, ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında veya serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Çörek Otu Yağı Zaraları / Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otu yağı rahim kasılmalarını uyarıcı etkisiyle düşüğe sebep olabileceğinden hamile kadınların kullanmaması gerekir. Çörek otu yağı kullanımı sağlık için yararlı etkilere sahip olmakla birlikte yüksek dozda kullanımı sakıncalıdır. Çörekotu yağında bulunan niugelline ve melanthinin fazla alımı felç ve toksik etkiye yol açabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles