Cumhuriyet Savcılığında İfade Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğumuz belki ömrümüzde bir kez bile olsa adliyelerden çağrıldığımızda büyük stres altına girmekteyiz. Bu bazen tanık bazen unutulmuş bir faturadan olabilir. Öncelikle telefon ile çağrılıyorsak ve daha önceden bildiğimiz bir dosyamız yoksa, sizi arayan kişiden öncelikle birimini Savcılık, İnfaz bürosu, Muhabere Bürosu, Denetimli Serbestlik Bürosu, İcra vb. gibi öğreniyoruz ve çağrıldığımız veya hakkımızda işlem yapılan dosya numarasını ve arayan kişinin ad soyad bilgilerini tam olarak öğrenin, bu bilgileri öğrenmeden kapatırsanız sizi arayan birimi bulmanız size çok zaman kaybettirebilir hatta çalışan personellerede yük getirebilir. Bazen Adliye adına Emniyet ve Jandarma arayabilir bu birimlerden arandığınızda da Adliyeye giderseniz evraklarınız kolluk birimlerinde olduğu için işleminiz gerçekleşmeyecektir.

Örneğin hakkınızda şikayet var ifade için çağrıldınız ne yapacaksınız?

İlk olarak konu hakkında bilgi alınız ve ciddi bir durum varsa bulunduğunuz yeri zamanı ispatlamanız gerekiyorsa beraber olduğunu arkadaşlarınızın isim ve adresleri, olay sırasında bulunduğunuz yerde güvenlik kamerası ve ses kayıtlarını hazırlayıp sunabilirsiniz. Bunları ifade verdikten sonra da sunabilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi dinimizin de emrettiği üzere doğruyu söylemek asli görevimizdir ifadeden önce de yemin ederiz. Maalesef bu kurala çoğu kimse uymadığı gibi karşı tarafa da haksız yere iftira ve yalan beyanda bulunulabilmektedir ama ne olursa olsun Hak’tan yana doğruyu söylemek en güzelidir.

Genellikle Cumhuriyet Savcısı karşısında stres ve heyecan yapıldığından söylenecek sözleri yeri ve zamanında söyleyemez ve kendinizi savunamazsınız. Mümkün olduğunca heyecan yapmadan gerçekçi olarak olayları anlattığınızı duruşunuz, hal ve hareketlerinizle olduğu gibi kelimelerle de aynı anda ifade etmelisiniz.

Cumhuriyet Savcıları sürekli problemlerle karşılaşan insanların sorunları üzerine çalıştıkları için sizi gördüğünde  bazı şeyler için fikir edinebilmektedir.

Küfür, Hakaret ve Tehdit eylemleri kimine göre küçük eylemler olabilir ama en küçüğü sizin 3000 tl ceza almanızı sağlayabilir bu yüzden tartışma yaşarsanız dahi karşı tarafa hakaret ve tehdit eyleminde bulunmamaya özen gösterin.

Maddi anlaşmazlıkla Savcılığa başvurmanız size yardımcı olmayacaktır. Maddi anlaşmazlıklar için Hukuk mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir.

Cumhuriyet Savcılıkları Suç unsuru oluşmuş suça konu olay gerçekleşmişse ceza verebilecek makamlardır. ancak suç unsuru henüz gerçekleşmemişse bulunduğunuz yere en yakın güvenlik birimlerine ulaşarak önleyici tedbirleri almalarını istemelisiniz.

Tehdit ve Hakaret konulu şikayetlerde Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek derecede yani basit yaralanmalarda size uzlaşmak istermisiniz diye sorulacaktır.

İfadelerde Uzlaşma denilince ilk etapta kabul etmiyorum şeklinde yazılıp geçilebilir ancak uzlaştırma sistemi sayesinde bir çok kişi birbirlerinin maddi manevi taleplerini karşılayarak işlem mahkeme aşamasına geçmeden taraflar ceza almadan sabıkası suç işlenmeden kurtularak hayatlarına devam etmektedirler.

Uzlaştırma konusuna ileride daha detaylı değineceğiz,

Birde dikkat etmeniz gereken önemli bir husus!!!

Başınıza kötü bir olay geldi, kolluk birimlerine geldiniz ama burada sizi kısmen barıştırdılar veya zararları karşılaşama konusunda anlaştırdılar diyelim, siz de bu anlaşmaya binaen şikayetçi değilim derseniz bir daha aynı hususta şikayetçi olma hakkınız kalmamış oluyor ve karşı taraf verdiği sözleri tutmayıp sizin maddi manevi zararınızı gidermezse siz hiçbirşey yapamıyorsunuz.

Eğer karşı tarafla ilk anda anlaşsanız dahi ifadenizde şikayetçiyim diyeceksiniz ve anlaşma şartları gerçekleşip karşı taraf zararınızı giderdiğinde savcılığa gelerek şikayetçi değilim diyerek basit bir dilekçe ile şikayetinizden vazgeçmelisiniz.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap