Deniz Teresi Nedir, Ne işe Yarar? Deniz Teresinin Faydaları Nelerdir?

Maydonozgiller ailesinden olan ve kayalıkta yetişen “deniz teresi” otsu bir bitkidir. Deniz teresinin diğer isimleri “deniz otu” ve “deniz raziyanesi” olarak da bilinmektedir. Genellikle deniz kıyılarında kayalar üzerinde kurumuş olan tuzlalarda ve falezlerde yetişmektedir. Daha çok “Akdeniz” ve “Atlantik” kıyılarında yetişmektedir. Görünüş olarak sarımsı çiçekli, yapraklarından turşu yapılan, çok yıllık, otsu bir bitki. yeşil daha çok tereyi andırmaktadır. Bu yüzden de deniz teresi denilmektedir.

Deniz Teresinin Faydaları Nelerdir?

Deniz teresinin bir çok faydası bulunmaktadır. Kansere karşı vücudu koruduğu, karaciğer hastalıklarını önlediği bunlardan bir kaçıdır. Bu bitkinin yenilmesi yada maske yapılıp kullanılması cilt için oldukça faydalıdır. Daha çok karma ciltlerde kullanılmaktadur. Deniz teresi cildi çok kısa bir sürede onarmaktadır. Küçük bir maske tarifi ile cildinizin ne kadar güzelleştiğini fark edeceksiniz. “Deniz otu“, “havuç“, “limon“, “salatalık“, “maydanoz” ve “elma” ihtiyacınız olan bitkilerdir. “Deniz Teresi ile cilt maskesinin yapılışı” ise; bir avuç deniz otu,1 limonun suyu, 1 adet havuç, 1 tutam maydonoz ve 1 adet salatalık bu bitkileri meyve sıkacağında sıkarak bir kokteyl elde edeceksiniz. Bu karışımı içebilirsiniz. Fakat tadı kötü ben bunu içemem derseniz, elde ettiğiniz bu karışımı cildinize sürüp, kompress yapabilirsiniz. Cildinizin ne kadar temizlendiğini arındığını 30 dakika gibi kısa bir sürede görecek ve hissedeceksiniz.

reklamlar

Deniz teresi sadece cilt için değil tüm vucüt için faydalı olan bir bitkidir. Vucüdumuzda bulunan bir çok zararlı maddeyi atmamıza ve yenilenmemize yardımcı olmaktadır. Eskiden peeling için gidip yada lazer yaptırıp cildimizi arındırdığımız kimyasal ürünlere son vermek adına deniz teresiniz tercih edebilirsiniz. Ciltte tam bir lazer etkisi yaratmaktadır. Ciltteki tüm dokuları onarmakta ve yenilemektedir. Bu da cildinizin daha taze ve genç görünmesi demektedir. İçeriğinde bulunan anti aging sayesinde yaşlanmayıda geciktirmekte ve yaşlılık belirtilerini minimuma indirmektedir. Yüzeysel kılcal damarların giderilmesine açık gözeneklerin sıkışmasına ciltte sonradan meydana gelen lekeleride azaltmaktadır. Denizden gelen bu güzelliği evinizde rahatlıkla yapabilir ve deneyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Biberiye Yağı Nasıl Kullanılır? Biberiye Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles