Detoks-Toksinlerden Kurtulmak ve Hızlı Yağ Yakmak

Detoks anlam olarak toksinlerden kurtulmak anlamı ile karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme ve yaşamanın gereklerinden biri olmasına rağmen son zamanlarda daha çok bel, göbek bölgelerindeki yağları eritmek ve hızlı yağ yakma yöntemi olarak tercih edilmeye başlandı.

Toksinleri vücutta bir zararlı atık olarak düşünmek gerekir. Zaman içerisinde normal koşullarda bir beslenme ile bile azar azar vücutta birikim yapar.  Detoks isim olarak çok gündeme gelse de aslında yeni birşey değil. Aslında beslenme alışkanlıklarınızdaki pek çok yiyecek ve içeceği farkında olmadan detoksun faydaları için tüketiyorsunuz.

Toksinlerin Vücuda Zararları Neler : Toksinlerin birikmesiyle birlikte vücutta metabolizmanın çalışmasında, hormonların salgılanmasında pek çok değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerle birlikte bağışıklık sisteminiz zayıflar, su içsem yarıyor dediğiniz fazla ve hızlı kilo alma, halsizlik, isteksizlik, sürekli yorgunluk hali ve içim daralıyor diye seslendirdiğiniz depresyon durumları, uyku bozuklukları gibi pek çok etki oluşumuna sebep olur.

Bazen adına bahar depresyonu da dediğimiz şey de kış aylarının size getirdiği beslenme alışkanlıkları, daha az hareket etme, az spor yapma gibi sebeplerden dolayı artık kış ayları sonunda bitkinlik hali, ruhsal sıkıntı, depresyon, Ödem, gaz, şişkinlik şikayetleri ile büyük bir göbek ile bahar aylarına merhaba dersiniz. Bu durum da iyi bir detoksa ihtiyacınız olduğunu gösterir. Gördüğünüz üzere bütün yaşamsal düzeninizde kötü yönde değişimler baş gösteriyor.

Şöyle düşünelim depresyon olarak adlandıracağımız sıkıntılı, stresli bir metabolizma kendini siz farkında olmadan çetin bir savaşa hazırlamaya başlar. Bu durumun arkasından bir kıtlık gelecekmişcesine metabolizma hızınızı yavaşlatarak olabildiğince besinleri depo etmeye başlar. Bu da özellikle karın bölgesi ve basenlerde yağ problemlerine sebep olur.

Detoks Mantığı Nedir? Nasıl Yapılıyor? Detoks diyeti denildiğinde aklınıza farklı farklı şeyler gelmesin, göreceksiniz ki çoğu zaten tükettiğiniz besinlerden oluşan diyet şekillerinde oluşuyor. Sadece tüketme sıklığı, şekli olarak değişime gitmeniz gerekebilir. Buradaki mantık metabolizmanızın alışkanlıklarını bir anda değiştirmek sonucunda yeni alışkanlıklar kazandırmaktır.

Detoks işlemi kısa sürede hızlı netice veren bir durum değildir. Neticede vücudunuzdaki toksinler de uzun bir süreç sonunda bu birikimi sağlıyor ve onlardan bir anda kurtulmak mümkün değil. Detoksu bir düzen içerisinde tekrarlayarak yapmanız gerekecektir. Aslında fark ederseniz Ramazan orucu ile birlikte her yıl düzenli olarak detoks yapıyoruz.

Detoks ile önemli olan beslenme düzeni sağlamak, protein dengesini korumaktır. türlü türlü ürün, sebze ve meyvelerle hatta türk kahvesi ile bile size detoks önerisinde bulunanlar olabilir.

Not : Hamileler, Emziren Anneler, Bağışıklık problemi yaşayanlar, Kronik ve sürekli bir sağlık sorunu bulunanlar detoks yapmaması, yapacaklarsa da bir hekim desteği alarak başlamaları gerekir.

Detoksun Kuralları Neler :

  • Öncelikle bol sıvı tüketmek gerekir. (Kafeinli içecekler hariç.)
  • Öğün sayınızı ana ve ara öğünler olarak çoğaltın (Örneğin 3 Ana 2 Ara Öğün)
  • Sindirimi güç ve ağır besinlerden uzak durun. Metabolizmanız onları sindirmeye harcayacağı gücü toksinleri atmak için kullanacaktır.
  • Uykunuzu düzene sokun. (8 Saat)
  • Yürüyüş gibi hafif spor girişimlerine başlamayı düşünün. (1 saat)

Detoks İle Nasıl Hızlı Yağ Yakılır? Kilo Verilir? Detoks başlıca bir diyet yöntemi değildir ancak detoks sayesinde doğal olarak metabolizma işleyişinizde fark yaratacak değişimler söz konusu olduğu için yağ yakımı hızlanır ve doğal netice olarak kilo verilir.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap