Doğal Yollarla Saç Uzatma Yöntemleri, Teknikleri

Uzun saç her zaman sağladığı görüntüsüyle şık bir imaj sağlamaktadır ancak uzun saçı elde etmek hem bir sabır işi hem de bakımıyla çok zahmetli bir durum. Şampuan reklamlarında görünen o uzun, dolgun ve canlı saçlar ne yazık ki kolay elde edilebilen özellikle de bir şampuanla elde edilebilecek kadar kolay değil.

Saç normal bir metabolizmaya sahip insanda ayda yarım santim ile 2,5 santimetre arasında uzama gösterir. 40 santimetre uzunluğundaki bir saça sahip olmak için ortalama 16-25 ay arasında bir zaman dilimine ihtiyaç olduğunu düşünebiliriz. Ancak saçınız için uygulayabileceğiniz doğal kürler ve doğru bakım ile doğrudan bu durum değişebilir yani saçınız varsaydığımız süreden çok daha kısa sürede istediğiniz uzunluğa erişebilir.

Eğer doğal bir şekilde ve hızlı olarak saçınızı uzatmak istiyorsanız bol bol vitamin almaya, çok sık saç boyamamaya ve saç kurutma makinasını uzun bir süre hayatınıza sokmamanız gerekiyor. bütün bunlar saçı yıpratacağı için saç uzatırken olumsuz etki yapacak, belki uzatmadan kesmek zorunda kalacaksınız. Hızlı saç uzatmak bir anda uzun bir saçım olsun demek değil, saçın sağlıklı, dolgun ve kırılmasını engelleyerek uzatmak demektir.

Gerçek bir saç bakımı saç köklerinden başlar. Saç tellerinin dokusu ne kadar iyi, ne kadar parlak olursa olsun saç köklerine gereken özeni göstermezseniz saçlarınız bir süre sonra zayıf ve donuk görünmeye başlayacaktır. Saç köklerini güçlendirmek için yapmanız gereken 3 şey var; birincisi saç derisini temiz tutarak bakteri, yağ oluşumunu engellemek, ikincisi düzenli masaj yaparak kan dolaşımını arttırmak, sonuncusu ise doğal yağlarla kurumasını engellemek. Bu 3 temel kuralı uygularsanız saç köklerini güçlendirip, cilt hastalıklarına ve kepeğe karşı koruma sağlamış olursunuz.

Saçlarınızı doğal yollarla sağlıklı bir şekilde uzaması için tavsiyeler

  • Saçlarınızın hızlı uzaması için öncelikle sık sık uçlarındaki kırıkları aldırmanız gerekir. bunu oldukça dikkatli yapmalı ve tabiri uygun ise saçlarınızın üstüne titremeniz gerekecektir.
  • Saçlarınızı çok sıcak veya çok soğuk su ile yıkamayın. Mümkünse vücut ısısına yakın değerler olsun. Ayrıca saç kurutma makinasından uzak durun. Saç köklerinize masaj yapmayı da ihmal etmeyin
  • Beslenmenize dikkat edin. protein ağırlıklı yiyecekleri tercih etmelisiniz. Et, süt, yumurta gibi besinler saçların uzamasını kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda beslenmesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca kafeinli ve alkollü yiyeceklerden kaçının. Çünkü kafein ve alkol saçlarınızı yıpranmasına neden olur.
  • Bol bol su tüketin. bol su tüketimi nasıl insan metabolizmasına faydalı ise saçların uzamasına da bir o kadar faydası vardır.
    Temiz bir saç derisi için: Bir ölçek hamamelis (Cadı fındığı) çiçeğini bir ölçek ağız gargarası ile karıştırın (bu madwper saç derisini temizler.) Bu karışımı sprey formlu bir şişenin içine dökün ve tüm saç derinize sıkın. Beş dakika boyunca masaj yaparak yedirdikten sonra yıkayıp durulayın.
  • Güçlü ve sağlıklı tutamlar için: Bir bardak zeytinyağını hafif ılınana kadar mikrodalga fırında ısıtın. Ardından bu yağı nemli saçlarınızın üzerine dökerek tüm tutamlarınıza yedirin. Başınıza bir havlu sarıp 20 dakika kadar bekletin. Son olarak durulayın, şampuanla yıkayıp nemlendirici maske ile nemi tutamlarınıza hapsedin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nefes Kokusunu Hızlı Şekilde Giderme Yöntemleri ve Tavsiyeleri

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles