Doğal Vajina Sıkılaştırma, Daraltma Kegel Egzersizi

Vajina estetiğine başvurmadan doğal yollarla vajina sıkılaştırmayı ve daraltma yöntemlerini arıyorsanız, sizler için biraz bilgi hazırladık. Toplumda bu konudan vajina gençleştirme olarak da bahsedilmektedir. Doğal yollarla ve evinizde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz.

Vajinal Genişlik/Rahim İçi Genişlemesi Nedir?

Vajinada zaman içerisinde veya yaşantılar sonucunda meydana gelen istenmedik değişimlere vajinal genişlik veya rahim içi genişlemesi denir. Yaşantı sonucu bozulmalara örnek verecek olursak en başta doğum sonrası oluşabilen vajina genişlemesi veya şekil bozukluğu yanı sıra fazla kilolu olmak, çok fazla ağır eşya kaldırmak, taşımak, kronik öksürüğe sahip olmak, çok sık cinsel ilişkiye girmek gibi etkenler vajina çevresindeki pelvik kaslarda gevşemeye neden olabilir.

Vajinal Genişlik Nasıl Anlaşılır?

Vajinadaki yani pelvik kaslardaki gevşeme idrar kaçırma problemini yanında getirebileceği gibi cinsel ilişkide penisi hissetmemeye, zevk almamaya, vajinadan gaz çıkarmaya benzer sesler çıkmasına, cinsel isteksizlik yaratmaya varan bir durum yaratabilir ve bu çok rahatsızlık veren bir konudur.

Vajina Estetiği Gerekli mi?

Eğer kendi imkanlarınızla düzelmeyecek bir durum varsa doktorunuza danışarak vajina estetiğine (vajina arka duvarının bir kısmının alınması) başvurulabilir. Ancak vajina estetiği konusu hem maliyet hem de yaşadığınız çevre bakımından bu konuda bir hekim desteği almayı zorlaştırabiliyor. Piyasada vajina sıkılaştırma, gençleştirme etkisi yarattığını iddia eden cihaz, krem, çubuk veya ilaçlara itibar etmemeli ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Vajina Sıkılaştırma ve Gençleştirme Arayışındaki Hatalı Uygulamalar

Arayışınız esnasında karşınıza çıkacak olan limonla vajina daraltma, falanca otuyla vajina sıkılaştırma, bitkisel yağlar gibi konulara itibar etmeyiniz ve mutlaka doktorunuza danışınız. Vajina kendi sıvıları ile kendi temizliğini gerçekleştirmektedir. Dışarıdan vajina içerisine hiçbir krem, su ve benzeri içerik uygulanmamalıdır. Aksi taktirde daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ter Kokusunu Önlemek için Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Kegel Egzersizi Nedir?

Adını Doktor Arnold Kegel‘den alan Kegel Egzersizi doğal bir şekilde evde kendi imkanlarınızla uygulayabileceğiniz vajina daraltma, sıkılaştırma egzersizidir. Bir diğer adıyla vajina gençleştirme işlemidir.

Arnold Kegel bu kasları güçlendirmek adına çalışmalarda bulunmuştur. Kegel egzersizleri yapılarak kadınlarda özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkabilecek vajinal problemler veya jinekolojik sorunlara karşı direnç oluşturabileceksiniz.

Kegel egzersizine yalnızca yaşı ilerlemiş kadınlar değil gençlerin de mutlak suretle ihtiyacı vardır. Çünkü genç kızlık döneminde vajinal kasları kontrol edemeyen kadınlar cinsel ilişkiye girmede, kasları gevşetemediği için zorluk yaşayabilmektedir. Bu tip zorluklarda ilk şüphe vajinismus olmakla birlikte penisin zorlamaya rağmen vajinaya girememesi ve cinsel ilişki esnasında veya sonrasında vajinada şiddetli ağrılar söz konusudur.

Vajinismus hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Vajinismusu Yenenler! Vajinismusu Kendiniz Yenebilirsiniz. konumuzu inceleyebilirsiniz.

Vajinal Kaslar Nedir?

Vajinal kaslar vajinanın etrafını ve anal bölgenin etrafını çevreleyen 8 şeklinde ( pelvik kaslar, vajen kaslar, pubik kaslar) kaslardır. Vajinal kaslar istenildiği şekilde çalışabilmektedir ve kegel egzersizi ile kaslarınızı istediğiniz yönde çalıştırabileceksiniz. Vajinal kaslar doğum anında, idrar yapmada, dışkılamada ve cinsel ilişki (orgazm) esnasında çok kullanılır.

Kegel Egzersizleri ne işe yarar?

  • Kadınlarda idrar kaçırma problemi önlenebilir.
  • Mesane ve rahim sarkmaları engellenir.
  • Hamilelikte normal doğuma kegel egzersizi yaparak hazırlanılabilir.
  • Doğum sonrasında da vajinada sarkmaların oluşması, ve doğum öncesi sıkılığa ulaşması sağlanır.
  • Kegel egzersizi Cinsel ilişkiye girememe (vajinismus) çözümünde fayda sağlar.
  • Ağrılı ilişki yaşama veya ilişkiden haz almama problemlerine de çözüm sağlayabilir.
  • Anal ilişki nedeniyle yaşanan makat bölgesi sorunların giderilmesine fayda sağlar.

Vajina Sıkılaştırıcı Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

vajina sıkılaştırma

Öncelikle vajinal kasları nasıl sıkıp bırakacağınızı anlamanız gerekir. Bu işin doğrusu bir jinekologdan bu kasları nasıl daha etkili kullanabileceğinizi öğrenmeniz olacaktır. Bu kasları kullanmak, örneğin tuvelette idrarınızı yaparken tutup tutup bırakmak gibidir. Amaç kaslarınızı sıkıp sıkıp bırakarak çalıştırmaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hangi Bacak Tipine Sahipsiniz? Bacak Yapınıza Göre Kıyafet Önerileri?

Önemli not: Kegel egzersizinde bunu tuvallette yani idrar durumu haricinde yapmak gerekir. İdrarınız varken yani mesaneniz dolu iken uygulamayın. Diğer türlü idrar yolları problemi ile baş başa kalabilirsiniz.

Önemli not: Egzersizleri gerçekleştirirken nefesinizi de tutmayacaksınız, yani normal nefes alış verişiniz devam etmeli. Bir diğer önemli nokta ise karın, bacak veya kalça kaslarının hiçbirini kasmamalısınız.

Kegel Egzersizi düzenli olarak yapıldığında 12.hafta sonunda fark edilir şekilde düzelmeyi hissedebilirsiniz.

1.Adım : Vajinanızı yani vajinal kaslarınızı kasın ve 3 saniye bekledikten sonra gevşetin. 3 saniye sonra tekrar sıkın.  Bu hareketi 20 kez arka arkaya yapın.  1. Adımı gün içerisinde farklı zamanlarda 2 veya 3 kez uygulamalısınız. Bir sonraki hafta bu sayıyı 20 daha arttırın ve her hafta 20 arttırarak devam edin.

2.Adım : Bu adımda kegel egzerisizini parmak yardımıyla yapacaksınız. Sırt üstü uzanın ve derin nefes alıp verin. İşaret parmağınızı yavaş bir şekilde vajinanızın içerisine sokun (Bakire olanlar uygulamamalıdır.)  Parmağınız vajina içerisindeyken 1.adımda yaptığınız vajinal kasları sıkma uygulamasını yaparak, vajinal kasların parmağınızı sıktığını hissedin. Bu şekilde de 20 kez uygulamayı gerçekleştirin. Bunu denerken haz almanız bile olası bir durumdur.

Vajinal (Pelvik) kaslara hakim olmayı öğrendikten sonra cinsel ilişki esnasında da ekstra bir zevk duyma ve partnerinizin zevk duymasını sağlamaya katkı sağlayabileceksiniz.  Yani penis vajina içerisinde iken de kegel egzersizini yapabilirsiniz. Bu uygulama hem daha fazla zevk almanıza da katkı sağlayabilir.

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles