Doğal Yöntemlerle Bembeyaz Dişler? Doğal Yöntemlerle Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Dişlerin beyazlatılması için illa bir dişçiye gitmek zorunda mıyız yoksa evde kendi çözümlerimizi geliştirebilir miyiz? Sağlık dişler, dişler nasıl beyazlatılır, doğal yöntemlerle diş balımı, diş beyazlatma yöntemleri, doğal diş beyazlatma nasıl yapılır, diş sağlığı, diş bakımı, dişe neler faydalı, dişlere faydalı besinler nelerdir, diş beyazlatma ürünleri, diş ağrısı, biş beyazlatma ne kadar, diş hastalıkları, diş ağrıları

Dişlerimiz neden beyazlığını kaybeder? Yaşımız ilerledikçe dişlerimiz sarı bir ton kazanır. Bu durum özellikle sigara, alkol, kahve ve kırmızı şarap kullanımıyla daha da kötüleşebilir. Ve zaman içinde, bütünüyle beyazlığını kaybetmiş dişlerimizi göstermemek için gülümsemekten kaçınmaya yöneliriz.

Dişlerimizin sarılaşmasını nasıl engelleriz? Aslında kimse bütünüyle beyaz dişlere sahip değildir ve doğal yollardan da bembeyaz dişlere sahip olamazsınız. Yapabileceğiniz en etkili şey, dişlerinizin beyazlığını kaybetmesine neden olan yiyecek-içeceklerden kaçınmak olabilir (kırmızı şarap, siyah çay, kahve, yabanmersini vs). Ve elbette, en önemlisi, sigarayı bırakmaktır.

Dişçide dişlerin beyazlatılması Diş beyazlatmanın, en iyi ve en güvenli teknolojileri kullanan dişçilerde gerçekleştirilmesi önerilir. Ancak bu önerinin olumsuz bir tarafı vardır. Ve bu mali bir taraftır. Dişçide diş beyazlatma aşırı ölçüde pahalı bir tedavidir.

Diş beyazlatma yöntemleri 
Diş beyazlatma yöntemleri genel olarak iki sınıfa ayrılır: mekanik ve kimyasal.
Mekanik diş beyazlatma ajanları, yalnızca dişin yüzeyindeki lekeleri yok eder. Ama bu türden ajanların iki zayıf noktası vardır. İlk olarak, bu mekanik ajanların içerdiği aşındırıcı madwper, diş minesine zarar vererek inceltir. İkinci olarak ise, yalnızca dişlerin yüzeyindeki lekeler yok edilir ve derinlerdeki lekeler olduğu gibi kalır.
Kimyasal diş beyazlatma ajanlarının dişler üzerinde derinlemesine etkisi vardır. Bu yöntemle hem en derinlerdeki lekeler yok edilir hem de diş minesine zarar verilmez. Kimyasal diş beyazlatmanın zayıf noktası ise dişlerin işlem esnasında ve sonrasına ağrımasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüzdeki Kırışıklıklar, Sarkmalar İçin Yüz ve Güzellik Yogası Hareketleri

Peki doğal diş beyazlatma ajanları?
Sodyum bikarbonat, Diş beyazlatmanın en etkili doğal yollarından biri, dişleri sodyum bikarbonatla fırçalamaktır. Bir çay kaşığı sodyum bikarbonatı birkaç damla elma sirkesi ve biraz tuzla karıştırın. Karışım köpürdükten sonra dişlerinizi bu karışımla fırçalayın.
Kabartma tozu, Bir diğer doğal diş beyazlatma yolu ise kabartma tozudur. Sodyum bikarbonat yöntemine benzer şekilde, kabartma tozunu bir parça balla karıştırın ve bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Kabartma tozunun tadı kötü olsa da, buna değdiğini göreceksiniz.
Hidrojen peroksit, Bir çay kaşığı sodyum bikarbonat, bir çay kaşığı hidrojen ve bir çay kaşığı suyu karıştırın. Bir süre bekledikten sonra bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Çalkaladıktan sonra karışımı tükürün ve dişlerinizi fırçalayın. Ancak bu yöntemde aşırı kaçmamanız önemlidir. Hidrojen peroksit yöntemi haftada bir kez uygulanmalıdır.

Sonuç olarak, dişlerin doğal olarak sarımtırak olduğunu ve yıllar içinde sarı tonu kazanacağını kabul etmeniz gerek. Bunda yanlış bir şey yok ve yapmanız gereken, düzenli olarak dişlerinizle ilgilenmek. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın, dişçi kontrollerinizi aksatmayın ve dişlere zarar veren her şeyden uzak durun. Böylelikle elimizden gelenin en iyisini yapmış oluruz.

Bu besinler diş beyazlatıyor
Çilek: Güzel tadı ve hoş kokusu ile bilinen bu meyve, dişler üzerinde leke oluşumunu engellemektedir. Ancak çileğin içerisindeki asit ve şekerin diş minesine zarar vermemesi için, tüketildikten sonra su içilmeli veya ağız çalkalanmalıdır.
Portakal: Bu meyvenin kabuğunun içinden doğal diş macununu elde edilebilmektedir. Haftada bir kaç defa uygulanması fayda sağlar.
Elma sirkesi ve limon suyu: Beyazlatmada faydalı olan bu doğal ürünler sık kullanıldıklarında diş minesine zarar verip, çürük oluşumunun hızlanmasına yol açabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. En sağlıklı beyazlatıcı ürünler ise doğal lifli ürünlerdir. Dişleri leke yapan bakterilerden temizleyip ağız ve diş sağlığında önemli rol oynar. Bunlar elma, havuç, karnabahar ve armut olarak sayılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yöntemlerle Saçlara Parlaklık Kazandırma, Bitkisel Ürünlerle Saçları Parlak Göstermek

Dişleri güçlü tutmak için
Süt: Çene kemiklerini güçlendirip, diş eti hastalığından korur. Kalsiyum açısından çok önemlidir.
Somon balığı: Çocuklarda diş gelişimine çok yardımcı olan bu besin, D vitamini ve kalsiyum açısından zengindir.
Portakal ve turunçgiller: C vitamini içeriği yüksek olan bu besinler; dişin sert tabakasını güçlendirir, dişleri asitlere karşı korur, diş eti iltihabını önler, bağ dokusunu güçlendirir, diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar.
Çilek: Doğal diş beyazlatan bu ürün, C vitamini açısından zengin olup diş eti sağlığını korur.
Su: Ağız içindeki yıkayıcı etkisi tartışılmazdır ve tükürük seviyesini yüksek tutar.
Brokoli: Antioksidan özelliği ile değil, dişleri asitten koruyucu özelliğiyle bilinir. Diş minesi üzerinde koruma kalkanı oluşturur.
Portakal ve ananas: Diş minesini korumanın yanı sıra, tükürük salgısı üzerinde olumlu yönde etkiye sahiptir.
Susam tohumu: Dişlerdeki bakteri plak oluşumunu azaltır ve buna bağlı olarak diş eti sağlığı için çok önemlidir taşır.
Badem ve kuru meyveler: Ağızda temizleyici etkiye sahip olup, diş üzerindeki plak oluşumunu azaltır. Diş eti sağlığı açısından çok önemlidir.
Adaçayı: Bu doğal ürün ile diş fırçalamak ve gargara yapmak, ağız sağlığı açısından çok önemlidir.
Diş doktorunuz dişlerinizi 3 ton beyazlatabilir
Dişleri tıbbi tekniklerle daha hızlı bir şekilde beyazlatmak mümkündür. Dişlerdeki renk değişiklikleri, diş minesi üzerine uygulanan beyazlatma ajanlarıyla giderilebilmektedir. Tedavi sonrası diş rengi 2-3 tona kadar beyazlayabilmektedir. Diş hekimi kontrolünde kişiye uygun seçimlerle yapılan beyazlatma işlemlerinin dişe hiçbir zararı olmamaktadır.
Tedavi sırasında ve sonrasında dişlerde hassasiyet oluşabilmektedir; ancak uygulanan hassasiyet gidericiler bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Ev ve ofis tipleri olmak üzere 2 şekilde uygulanabilen diş beyazlatma işlemleri; klinik ortamında yapılıyorsa 1-3 seans, evde yapılıyorsa 7-14 günlük uygulama süresi gerektirmektedir.
Dişlerin beyazlığını kaybederek eski rengine dönüşünde beslenme alışkanlıkları çok etkilidir. Diş beyazlatma teknikleri kanal tedavisi görmüş dişlere de uygulanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kusursuz Güzellik İçin Kusursuz Makyaj Yöntemleri Tüyoları

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles