Ekmek Kilo Aldırır mı? Şişmanlatır mı? Cevap Hayır

Genel kanı olarak diyet yapmayı kafasına koyan ilk iş olarak “artık ekmek yemeyi kestim” diyerek aslında tribünlere oynamaktadır. Ekmek şişmanlatır, kilo aldırır düşüncesi ile ve bu düşünce o kadar yaygındır ki  ilk iş olarak ekmek tüketimini keseriz.

Ekmek sandığımız kadar zararlı birşey değil özünde. Aslında nasıl bir ekmek yediğimize ve o ekmeği neyle beraber yediğimize doğrudan bağlıdır ekmek yiyerek kilo alma teorisi.

Eğer bir diyet yapmak söz konusu ise sıra en son ekmeğe gelmelidir. Çünkü şekerli gıdalar, yağlı gıdalar başlıca kilo yapan gıdalardır. Ekmek bir tahıl ürünüdür  ve protein seviyesi aşağıdadır. Ekmeğin kan şekerini dengeleyici etkisi olmakla birlikte mutlaka tüketilmesi gerekir.

Ancak siz ekmeği proteince zengin süt, kırmızı et, yumurta gibi gıdalarla birlikte veya özellikle pirinç pilavı ile birlikte tükettiğinizde haliyle zengin bir protein profiliyle birlikte kilo da alacaksınız.  Ekmeği sebzeler ile, yoğurt ile tükettiğinizde kilo yapıcı bir yönü yoktur.

Ekmekte tek dikkat edilmesi gereken beyaz ekmek yerine kepekli, çavdarlı ekmek tüketimidir. Çünkü mide ve bağırsak fonksiyonlarına olumlu etki sağlıyor ve sindirim sistemini düzenli çalışmasını sağlıyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles