El Öpmek Nedir? Ne Anlama Gelir?

El Öpmek ve El Öpme Adeti. Çağ değiştikçe, nesiller değiştikçe unutulan ve hatta bir ayıp olarak görülme gibi yanlış bir düşünceye yönelinen bir konuya değinmek istiyorum.  “El öpmek” den bahsedeceğim.

Neden El Öpülür? El öpmek ne anlama Geliyor?

El öpme insanoğlunun varoluşundan bu yana Sadece toplumdan toplumda el öpme şekilleri değişiklik göstermiş olup bütün toplumlarda bir nezaket ve saygı göstergesi olarak var olmuştur.  

Batı toplumlarında sadece el öpülürken doğu toplumlarda el öpüldükten sonra öpenin alnına değdirilir.

Türkiye olarak batılılaşma sürecinin hızlanması ile birlikte artık kimin elini öptükten sonra başına götürülüp götürülmeyeceği de muallak bir konu haline gelmiştir.

El Öpüldükten Sonra Alnına Götürmek Kabalık mıdır?

el öpmek
el öpmek

Örf, adet, gelenek ve göreneklere göre yetişen nesiller, yetiştirildikleri, gördükleri şekilde el öpmeye devam ederken hızlı bir şekilde batılılaşmanın ve batılılaşırken kendi gelenek ve göreneklerinden uzaklaşmanın bir sonucu olarak, el öpüldükten sonra başına götürmenin yapılmaması gereken bir hareket olduğu, bir kabalık olduğu izlenimi yaratılmıştır. 

Pek çok kişi bu konuda karar veremediği için veya değişik tepkiler aldığı için el öpme fiilinden vazgeçmiştir.

Eli Öpülesi İnsan!

Yaptığı işe, yeteneklerine saygı duyduğunuz insanlara söylenen “Eli öpülesi adamsın veya Eli öpülesi kadınsın” deyimi de buradan hayatımıza girmiştir.

El Öpüldükten Sonra Neden Başa Götürülür?

El öpmek, karşıdakine saygı göstermenin şekli olsa da yine bir faydası ise insanın kendi egosuna dur demesi ve saygı unsurunu hayatına katması anlamına geliyor.

El öpüldükten sonra başa götürülmesi ise ;”Başımın üstüne yerin var” anlamı içermektedir.  Karşılığında ise büyüklerimizden şu cümleyi duyarız ; “El öpenlerin çok olsun..”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ankara Esenboğa Havaalanı Sigara İçme Alanı Nerede?

Bunu da yazmadan edemedim; Rüyada el öptüğünü veya elinin öpüldüğünü görmek ise hayırlı bir insana işarettir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles