El Titremesi Neden Olur? Hangi Hastalık Belirtisidir? Nasıl Tedavi Edilir?

El titremesi çoğuz zaman heyecandandır geçer, kaslar yorulmuştur diyerek geçiştirdiğimiz bir durumdur. Ancak ellerin normalin dışında titremesi çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir ve mutlaka dikkate alınmalıdır.

El titremesinin nedenleri nelerdir? Nasıl önlenir?

Ellerdeki titreme her yaşta ve toplumda çok sık görülen bir durumdur. Genel düzeyde kas yorgunluğu, stres ve heyecan belirtisi olarak görülmekle birlikte çok ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir. Peki el titremesinin neden olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Son zamanlarda yaşadığınız stres, uyku bozuklukları, aşırı yorulma gibi durumlar varsa normal seviyede ve her insanda görülebilecek el titremesine sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte beslenme alışkanlığınıza bağlı olarak veya çok fazla alkol tüketimi, kafeinli içecekler tüketmek de el titremesine yol açabilmektedir. Ancak bu saydıklarımız olmadığı halde ve normal durumlarda dahi bir el titremesi yaşıyorsanız olağandışı bir problem ile karşı karşıya olduğunuz aşikar.

El titremesi hangi hastalıkların belirtileri olabilir ?

El titremesinde ilk tanı böbreklerin düzensiz çalışması nedeniyle ortaya çıktığı yönünde olmaktadır ve bunun için tahlillere başvurulmaktadır. El  titremesi aile içinden ırsi olarak gelebildiği gibi karaciğer yetmezliği, troid bezlerinin düzensiz çalışması ve guatr gibi pek çok hastalığa işaret edebilir. Ayrıca  El titremesi daha çok 50’li yaşlarda görülen parkinson hastalığının da en önemli belirtisidir. Parkinson hastalığı için henüz bir tedavi bulunmamakta ve bununla yaşanmaya alışılması gerekmektedir.

El titremesi Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır?
El titremesi probleminiz varsa tahminde bulunmak yerine derhal bir hekime başvurarak tanı koyulması gerekmektedir. Sorunun kaynağına göre ne şekilde destek almanız gerektiğini doğru bir şekilde bulabilirsiniz.  (psikiyatri , beyin cerrahı vb.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Ağrı Geçirme

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles