Elektronik Sigara Ne Kadar Güvenli, Ne Kadar Sağlıklı?

Sigara bağımlıları için ilk zaman müjde olarak haberlere yansıyan elektronik sigaralar şimdilerde ise zararları ve patlamaları ile haber bültenlerine yansıyor. Bu yazımda elektronik sigaranın ne kadar zararlı ya da faydalı olduğuna dair bu konuya değinmek istiyorum.

Şüphesiz sigaranın insan sağlığına pek çok zararları bulunuyor. Sadece sağlıkla da kalmayarak sigara kullanımı maddiyat olarak da kullanana ciddi bir masraf yaratıyor. Hal böyle olunca hem sigara giderinizi azaltan, zararı daha az olduğu söylenen ve çevreyi rahatsız etmeyen elektronik sigara düşüncesi cazip gelmeye başlıyor.

Elektronik sigaranın sağlayacağı faydalar ve zararları hakkında kesin bir dille yorum yapılamıyor. Çünkü bunu tespit edebilmek için belirli bir zaman geçmeli ve kullananların yaşayacağı sağlık problemleri vb. durumlar da göz önüne alınarak kesin bir tanı konulabilecektir.

Sigara sektörü, küçümsenemeyecek bir sektör olduğu için aslında sektör kavgası olarak seyreden bir şekilde ortaya çıkacak “isviçreli bilim adamları açıkladı! elektronik sigara sağlıklı” veya “Amerikalı bilim adamı açıkladı. Elektronik sigara normal sigaradan daha zararlı” haberlerine aşina olmamız gerekiyor.  Büyük cirolara sahip bu sektörde 300-500 bilim adamını ceplerinden çıkarmak çok da zor olmayacaktır. Bu ürünü ciddi anlamda yapanlar olsa da merdiven altı olarak nitelendirilebilecek pek çok sahtesi piyasada bulunuyor.

Belki bir gün büyük bir firma bu sektöre girmeye cesaret edebilir, biz de “riski göze alabilen birileri var” diye düşününce bu önyargılar yıkılıverir.

Sigara kullanan birisi olarak bu konuda görüşüm ise elektronik sigara kullanımı maceradan öteye gitmeyen bir deneyim olacaktır. Çünkü öyle bir sektör oluşmuş ki türlü türlü çin malı elektronik sigara kopyaları etrafta dolaşıyor. İçmek için kullanacağınız kimyasalı da cabası. Emin olup kullanabilmek cesaret isteyen bir şey.  Tütünün ne olduğunu biliyorum en azından. Peki ya diğeri ?

Patlayan elektronik sigaralar da eskiden çokça kullandığımız şaka sigaralarından olsa gerek 🙂  tabi böyle bir  riskin olması da ciddi endişe verici bir durum.  Gelecekte hem cep telefonu hem elektronik sigara görevi gören cihazlar da karşımıza çıkabileceğini tahmin ediyorum. Aslında sigara içenlere kolaylık olurdu. Canın çektiği zaman çek telefondan bir fırt 🙂

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap