Ellerde, Aşırı Avuç İçi Terlemesi Nedenleri ve Çözümü

Bazı insanlarda genel terlemeden farklı olarak sadece ellerinde, avuç içlerinde aşırı terleme problemi görülmektedir. Avuç içi terlemesi neden sadece ellerde gerçekleşiyor bunu inceleyeceğiz.

Bu yazımızda ellerde özellikle de avuç içinde sürekli ve aşırı terleme neden olur? Sebepleri nelerdir? Bir hastalık belirtisi midir? Tıbbi ve Bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? Kolay ve hızlı el, avuç içi terlemesi geçirme yöntemleri nelerdir? sorularına cevap arayacağız.

Avuç içi terlemesi hem sosyal hayatımızı hem de iş hayatımızı alt üst edebilir. Elinize aldığınız bir evrakın sırılsıklam olması, el sıkışma gereken durumlarda yaşanılan mahcubiyet kişiyi çok zor durumlara sokabilmektedir.

Bu duruma avuç içi hiperhidroz’u (palmar hiperhidroz) denir. Bu doğduğunuz günden itibaren mevcut olabilir ama çoğunlukla ergenlik döneminde oluşmaya başlar. Bazı insanlarda bu problem kendiliğinden ortadan kaybolur bazılarında ise yaşam boyu devam eder.

El / Avuç İçi Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

El ve avuç içi terlemesi daha çok stresli, gergin durumlarda, heyecanlandığımızda veya korktuğumuzda karşımıza çıkmaktadır. Bu tip terlemede genel stres seviyesi veya hormonel durum önemlidir.

Stres durumu, huzursuzluk gibi durumların yanı sıra lenf sistemi bozukluğu, panik atak, diyabet hastalığı, tiroid bozukluklar da diğer nedenler olarak sayılabilir. Kadınlarda ise regl döneminde hormonel değişikliklerden dolayı kaynaklandığı görülmektedir.

avuç içi terlemesi

Önemli bir görüşmede, iş toplantısında haliyle stresin yüksek olduğu durumda ellerde bu terlemeyi yaşayacağınızı düşünmek sizi daha kötü hissettirecek ve haliyle terleme daha da fazlalaşarak devam edecektir. Benzer şekilde sevgilinizin elini tutacağınız heyecanın yüksek olduğu durumları da unutmamak gerekir. (karşınızdakinin elleri terliyorsa onun da heyecanlandığını anlayabilirsiniz.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yöntemlerle Saçlara Parlaklık Kazandırma, Bitkisel Ürünlerle Saçları Parlak Göstermek

Şunu unutmamak gerekir ki ellerde terleme tamamen sağlıklı insanlarda da oluşabilmektedir. Genetik olarak bile size gelmiş bir durum olabilir.

Aşırı ve sıklıkla bu terleme durumunu yaşıyorsanız mutlaka bir cildiye uzmanına (dermatolog) başvurarak bu terlemenin altında yatan nedenleri araştırmanız gerekir.

Ellerin, Aşırı Avuç İçi Terlemesi Nasıl Önlenir?

  • Terleme aşırı değilse buna yardımcı krem, losyon, sabun ve jel ürünler kullanılabilir. Ürünlerin içeriğindeki etken maddeler kanalları tıkayarak ter bezi salınımını azaltır. Terleme şiddetli ise fayda etmez.
  • Stres durumunuzu kontrol edin. Stresin terleme de büyük bir faktör olarak kabul edildiğinden beri, stres nedenleri ile mücadelenizde terli eller gibi belirtiler bazen size yardımcı olabilir.
  • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Eğer çok kirli değillerse, sadece su kullanarak yıkamak daha iyidir.
  • Talk pudrası ellere daha iyi bir kavrama vermek ve teri emme de yardımcı olur.
  • Kış ayları dışında, terli avuçlarınızı örtbas etmek için eldiven kullanmayın.

Avuç İçi Terlemesinde Tedavi Seçenekleri

İyontoforez Tedavisi

Özel cihazla ellere düz akım elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile avuç içinde ıslaklık şeklindeki terleme azalabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir, ayrıca ellerde yanma yapabilir.

Botoks Tedavisi

Avuç içi ve parmaklara 15-20 yere botoks enjeksiyonu yapılır. Botoks ter bezlerinde geçici felç yapar. Avuç içinde ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, el için 3-4 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir.

Klipsli ETS El Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı el terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Ellerin, avuç içi terlemesinin klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında ellerde kalıcı kuruluk sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Doğal Yollarla, Ameliyatsız Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli el terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebilir.

Aşırı el terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, koltuk altı, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

El terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Ellerinde aşırı terleme sorunu yasayanlar için, diğer tedaviler de mevcuttur. Doktorunuzla veya bir profesyonel tıbbi danışman ile sizin için kullanılabilir tüm seçenekleri konuşmak üzere görüşün.

Doğal Yöntemlerle El (Avuç içi) Terlemesi Tedavisi

deniz tuzu

DENİZ TUZU

Deniz Tuzu ve Sirke

Yarım bardak deniz tuzu ile yarım bardak elma sirkesi karıştırın. Daha sonra ellerinizi bu karışımın içine sokarak ortalama yarım saat kadar suyun içinde bekletin. Karışımda beklettiğiniz ellerinizi sudan çıkarıp normal su ile durulamadan sadece kurulayın.

Bu yöntemi haftada 2 – 3 kez uygulayarak ellerinizin terleme miktarını düzene sokmanız mümkün olabilir.

güvercin ağacı

GÜVERCİN AĞACI

Güvercin Ağacı Ürünleri İle Avuç İçi Terlemesi Tedavisi

Güvercin ağacını jel formunda veya toz halinde elde edebilirsiniz. Güvercin ağacı gözenekleri sıkılaştırma özelliği ile aşırı terleme problemlerinde etkilidir. Jel olarak güvercin ağacı jelini avuç içlerinize uygulayabilirsiniz. Toz olarak ise 1 kaşık tozu az miktar su ile karıştırarak avuç içlerinize karbonat tarifi gibi uygulayabilirsiniz. 1 saate yakın bir süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. 2 Hafta süresince her gün yapılması tavsiye edilmektedir.

kabartma tozu

KABARTMA TOZU

Kabartma Tozu ile Avuç İçi Terleme Tedavisi

Kabartma tozu teri emme ve koku giderme yönü ile doğal ter önleyiciler arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 1 çay kaşığı kabartma tozunu az miktarda su ile karıştırarak avuç içinize uygulayın. Bu karışım bir maske görevi görecektir. 20 dakikalık bekleme süresi sonrasında ellerinizi yıkayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez yapılması önerilir.

Kekik Yağı ile El Terlemesi Tedavisi

Kekik yağı ellerdeki ter bezlerinin normal seviyede çalışmasını sağlar. 7 – 8 damla kekik yağını ellerinizin iç kısmına damlatarak ovuşturun.

Her iki el için ayrı ayrı damlatacağınız kekik yağıyla ellerinizin bütününe güzelce masaj yapın. Yağın ellerinizde tam olarak hapsolması için eldiven giyerek yatmanız önerilmektedir. Birer gün arayla ve düzenli şekilde yapacağınız kekik uygulaması sayesinde ellerinizin daha az terlediğini fark edeceksiniz.

poşet çay posası

ÇAY POSASI

Çay Posası ile Avuç İçi Terleme Tedavisi

Çayın içinde bulunan tanik asit ile aşırı terleme sorunu çözülmeye çalışılır. Uygulama daha kolay olması için poşet çay kullanabilirsiniz. Demlenmiş ve soğumuş 5 adet poşet çayı avuç içlerinizi sabunlar gibi ovarak uygulayabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles