Gaz Şişkinliği, Sık Osurmak(Gaz Çıkarmak) Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Osurmak yani kibarca gaz çıkartmak diyelim kişi için ne kadar rahatlatıcı bir etkiye sahipse yakınındaki kişi için bir o kadar rahatsızlık veren bir durumdur. Gaz çıkartmak ile ilgili çok fazla şikayet konusu olan bir konuya değinmek istiyorum. Çok fazla gaz çıkartmak, Çok fazla ve çok sık osurmak neden olur? Tedavisi nedir?

Karnımda gaz var, veya şişkinlik olarak adlandırdığımız rahatsızlık, bağırsaklarımızda biriken gazdan ve onun atılamamasından kaynaklanmaktadır. Kişiler farkında olsun olmasın günlük 10-15 kez gaz çıkartma ortalamasına sahiptir. Ancak anormal durumlarda ise arka arkaya ve sık bir şekilde gaz çıkartma isteği, olup olmadık yerlerde bir anda gaz sıkıştırması ve istemsiz bir şekilde topluluk içinde gaz çıkartma durumları meydana gelebilmektedir. Bağırsak gazları (osuruk) oksijen, nitrojen, hidrojen, karbondioksit ve metandan oluşur.

Çok fazla gaz çıkartma isteğinin genel nedeni ise hava yutmak şeklinde gerçekleşmektedir. Yemek yerken, birşeyler içerken, sigara içerken onlarla birlikte yutulan hava gaz çıkartma şeklinde geri dönebilmektedir.  Bunun temel nedenleri arasında hızlı yemek yeme, ayak üstü birşeyler atıştırmak gibi beslenme alışkanlığı bozuklukları bulunmaktadır.

Gaz çıkartma bozukluğunun diğer sindirim sistemi bozuklukları veya bağırsakta aşırı bakteri üremesi şeklinde olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar; Antibiyotikler, romatizma ilaçları, vitamin hapları şişkinliğe yol açan diğer nedenlerdir.

Çok fazla dile getirilmese de gaz çıkartma konusundaki rahatlık da sık gaz çıkartma durumlarına neden olmaktadır. Yerli, yersiz tutmadan çıkartılan gazlar da bünyede tutmama alışkanlığı kazanacağından sizi zaman zaman zor duruma sokabilir.

Çok fazla osurmak, Gaz çıkartmak nasıl tedavi edilir?

Yoğun gaz oluşum süreci azalana kadar hafif gıdalar tercih edilmeli ve Yavaş ve bütün gıdaları iyice çiğneyerek yemelisiniz. (Sebze, meyve, fasulye, nohut ve bezelyeden bir süre uzak durun.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gut Hastalığında Nasıl Beslenilmeli? Neler Yemek Serbest, Neler Yasak

Gaz ve şişkinliği veya sıklığı şikayeti uzun sürüyorsa mutlaka konu ile ilgili uzman bir doktora görünmeyi ihmal etmeyiniz. Bu sıkıntılar son derece ciddi bir bağırsak hastalığının belirtisi olabilir. Ne çok osurmak ne de gerekenden az osurmak sağlık problemine işaret edebilir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles