Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, İlaçları Nelerdir?

Gut Hastalığı Nedir? Gut hastalığı belirtileri nelerdir? Gut hastalığı nasıl tedavi edilir? Gut hastalığı olanlar nasıl beslenmelidir?

Gut Hastalığı, hastalık çeşidi için olarak Halk arasında zengin hastalığı, eski zamanda ise kral hastalığı denilmektedir.  Bunun nedeni ise fazla kırmızı et tüketimine bağlı olarak vücutta protein fazlalığı ortaya çıkmasına dayanır.

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir ? 

Aslen gut hastalığı vücuttaki ürik asit miktarına bağlıdır. Normalde vücuttan tasfiye edilmesi gereken madwper olan ve özellikle proteinin yapısındaki madwperin ürik aside (pürin adı verilen madwperin yıkım ürünüdür) dönüştürülerek vücuttan atılır. Ürik asidin vücuttan atılması ile ilgili sorunlar (ürik asidin böbreklerden atılmasında sorun) veya vücut olması gerekenden fazla ürik asit üretiyorsa kandaki ürik asit miktarı artar (hiper ürisemik) ve bu ürik asit vücutta birikmeye başlar.  Ürik asit özellikle eklem bölgelerinde kristalleşerek birikmeye başlar ve burada ürik asit kristallerine bağlı olarak  ağrı, morarma meydana gelir. Bunun adına gut hastalığı denilmektedir.

Başlıca gut hastalığı belirtileri ise özellikle ayak baş parmağında (nadiren Bununla birlikte diz, ayak bileği, ayak, el, el bileği ve dirsek eklemleri de etkilenebilir.) ağrı ve şişme meydana gelir. ilk atak durumunda ağrısı o kadar kuvvetlidir ki uykundan bile uyandırabilir.  Bir hastaya gut hastalığı tanısı koymak için sadece kandaki ürik asit miktarının (hiper ürisemik) fazlalığına değil eklemlerden alınacak sıvı ile eklemlerde biriken tuz kristallerinin de tespit edilmesi gerekir. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır.

Gut Hastalığının Sebepleri, Nedenleri Nelerdir? Kimlerde olur?

 • Daha önce bahsettiğimiz üzere gut hastalığının temeli ürik asit miktarının kandaki oranının artması ile meydana çıkmasıdır. Peki ürik asidin artma sebebi nedir? ürik asit kanda neden artar?
 • Böbrek iltihabı olanlar, idrar söktürücü ilaç kullananlar da da kandaki ürik asit miktarı artabilir.
 • Bazı rahatsızlıklar da kandaki ürik asit miktarını arttırabilir. Bunlar: şeker hastalığı, aşırı kilolu olmak, şişmanlık, yüksek tansiyon …
 • Ürik asit fazlalığıda kalıtsal faktörler (irsi olarak adlandırılan) de önemli rol oynamaktadır.  Özellikle erkeklerde söz konusudur.
 • Fazla alkol ve sigara kullanımı da gut hastalığına neden olduğu bilinmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Pirinç Pilavı Kilo Yapar mı? Kilo Almamak için Nasıl Tüketilmeli?

Gut Hastalığının Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? 

Gut Hastalığı, belirtileri itibariyle romatizmal rahatsızlık sınıfına da girmektedir. Sürekli tekrar eden bir hastalık şekli yerine ataklar şeklinde zaman zaman ortaya çıkan ve özellikle ayak baş parmağındaki iltihapla baş gösteren bir hastalık olan gut hastalığının belirli bir tedavisi yoktur.  Gut Hastalığında ilaç tedavisi bireye göre ve aynı bireyde hastalığın gidişatına göre ayarlanmaktadır. Gut hastalığı olmayan sadece kan ürik asit düzeyi yüksek (hiperürisemi) hastalarda ek başka bir problem bulunmadığı takdirde ilaç tedavisine gerek yoktur

Gut hastalarına nadiren cerrahi tedavi de gerekebilir. Eklemlerde belirgin şekil bozukluğu ve ağrı yapan; iç organlarda oluşup organ fonksiyon bozukluğu yapan tofüsler cerrahi olarak çıkartılabilir.

Gut Hastalığında, Ürik asit Fazlalığında Hangi İlaçlar Kullanılır? 

 • Akut ataklarda ki ağrı ve şişmeden korunmak için ağrı kesici iltihap giderici ilaçlar, kortizon veya kolşisin kullanılır.
 • Tekrarlayan ataklardan korunmak için Türkiye’de bulunan tek ilaç olan ürikoliz (allopurinol) kullanılır.
 • Tofüs tedavisi veya tofüsten korunmak için ürikoliz (allopurinol) kullanılır.
 • Böbreklerde ürik asit taşı (ürat taşı) oluşumunu engellemek için ürikoliz (allopurinol)
  Bu ilaçların tümü güçlü ilaçlar olup, bu ilaçları neden kullandığımızı, yan etkilerini ve bir problemle karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmeniz ve mutlaka doktor kontrolünde almanız gerekir.

Gut hastalığına sahip olanlar nasıl beslenmeli, nasıl bir diyet uygulamalıdır? Gut hastalığı tedavisinde neler yenilebilir? Neler yenilmemelidir?  Gut Hastalığı tedavisinde bitkisel yöntemler nelerdir?  okumak için tıklayın.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles