Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir Hangi Hastalığa iyi Gelir

Son zamanlarda yeniden gündeme gelen ve vücuda sayısız faydalarıyla bilinen Hacamat nedir? Nasıl Yapılır?  Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hacamat daha çok islam ülkelerinde yaygındır bunun sebebi ise Peygamber efendimizin (s.a.v) Sünneti olmasıdır. Yine Hacamat yöntemi pek çok ülkede alternatif tıp dalı olarak alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.  Hacamat ile tedavi ülkemizde ise genellikle işin ehli olmayan ve sağlıksız koşullarda yapıldığı için dikkatli olmak gerekir.  Hacamat yanlış beslenme ve yaşam tarzından kaynaklanan sebeplerle tıkanmış, kanın vücutta sağlıklı dolaşmasına imkân tanımayan damarların açılması için yapılır

reklamlar

Hacamat kanlı ve kansız olarak iki şekilde yapılır. Kansız hacamat sadece geçici rahatlama sağlamaktadır.

Hacamatın Dinimizdeki Yeri Nedir?  Hacamat Hakkındaki Hadisler

Hz. Muhammed(s.a.v) Hadis-i Şeriflerinde ; “Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır.”
“Sefer ediniz şifa bulunuz, oruç tutunuz şifa bulunuz, hacamat olunuz şifa bulunuz.” buyurmuştur.

Rasûlullah (s.a.v), baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. Rasûlullah (s.a.v)’in hanımları da hacamat yaptırmıştır. Rasûlullah (s.a.v): “Miraç’tan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam, ey Muhammed (s.a.v)! ümmetine hacamat olmalarını emret dediler.” buyurmuştur.

Hayber’de zehirli koyun etinden zehirlendiği zaman, Cebrail (a.s) kendisine, hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.

İbn Ömer (r.a) şöyle buyurdu: Ben, Rasûlullah (s.a.v)’den şu buyruğu işittim: “Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır.”

Bu sebeple hacamat yapılırken mutlaka Ayet el-Kürsi ve Muavizeteyn sureleri okunur. Rasûlullah (s.a.v) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Horlama Çözümü, Etkili, Hızlı 5 Bitkisel Yöntem

Hacamat Nasıl Yapılır? Hacamatla Tedavi Nasıl Oluyor? Hacamatın Adım adım Yapılışı

Kacamat yöntemi aslında şişe çekme, kupa çekme adı ile bilinir. Hacamat için ihtiyacınız olan bardak, kupa veya hacamat için satılan vakumlu kupalardır.   Kan alınacak bölgeye önce kupa ile vurulur ve ardından neşter yardımıyla deri ile et arasına 2-3 milimetre çizikler atılıyor.  sonra kupa içindeki hava çakmak veya yanan ispirtolu pamuk ile alınarak çizik atılan yere yerleştiriliyor. Kılcal damarlardan kan gelmeye başlar.  Bu şekilde ortalama 20-25 dakika beklemek gerekiyor.

Hacamat Nedir ? Ne Anlama Gelir?

Hacamat bizzat peygamberimizin (s.a.v) tavsiyelerinden biridir ve bizzat uyguladığı bir yöntemdir (sünnetidir).  Hacamat bir hastalık tedavi yönteminden ziyade sağlıklı yaşam gereklerini yerine getirebilmek için uygulaman bir yöntemdir. Kan fazlalığının, kirli ve pıhtılaşmış kanın vücutta oluşturacağı zararları engeller.  Hacamatla alınan kan, derinin altındaki uyuşuk, pıhtılaşmış kandır yani temiz değil kirli kandır.  Böylelikle vücuttaki temiz kanın akışkanlık özelliği artar ve dolaşım kolaylaşır.  Bu yöntem vücudun pek çok bölgesin uygulanmaktadır. Özellikle hastalıklı bölgelere uygulaması tercih edililr.

Hacamat olmayanlar burun kanamasından, basur kanamasından, kadınlar ise aşın adet kanamasından korkmamalıdır. Bunlar doğal hacamattır. Bugün hazır gıda tüketen çocuklar arasında burun kanaması sık görülüyor. Bu kanamalar, suni yemekler, az oruç tutmak, bağırsakların bozulması sebebiyle kandaki zararlı madwperin artmasından muzdarip olan vücudun, kendini savunma yollarından biridir.

Hacamatın Zararları Nelerdir? Zararı Var mıdır ?

Hacamatın normalde bilinen hiç bir zararı  yoktur. tek zararı işin ehli olmayan kişilerin bu işlemi yapması ve kullanılan malzemelerin hijyenik olmaması riskidir. Hijyen olmazsa kan yoluyla bulaşan pek çok hastalığa davetiye verebilirsiniz.  Hacamat kanaması durmayan insanlarda , kanı az insanlarda, zayıf ve yaşlılarda, hamilelerde uygulanmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Argan Yağı Nedir? Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Hacamat Acı verir mi ? Yapılırken Can Yakar mı?

Hacamat yapıldığında aynı gün bir rahatlama yaşanır. Hiç bir acı ve ağrı duyulmaz.

Hacamat Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara iyi Gelir ?

Kafa bölgesinden yapılan hacamat : delilik, cüzzam, Gece körlüğü, Alaca, Baş ağrısı, Diş, Göz, Kulak gibi hastalıklara ve daha birçok  derde deva olmaktadır.

Hacamatın şifa verdiği hastalıklar ise şunlardır :  Kanser, Cilt hastalıkları, Sedef hastalığı, Kısırlık, süreklilik arz eden kronikleşmiş birçok hastalıklar, Migren, Romatizma, Mide, Bağırsak rahatsızlıkları, Karaciğer yetersizliği, Zihinsel ve ruhsal birçok hastalıklarda, Böbrek hastalıklarında,Baş ağrısı, yarım baş ağrısı ve sinuzit, Tembellik, uyku fazlalığı,  Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı, Prostat ve cinsel zayıflık, Sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), diz ağrısı, yanlarda uyuşukluk, Hormon bozukluğu, Yumurtalık hastalıkları, Buna benzer birçok kadın hastalığı. kan vermenin faydaları belirgindir.

Bununla beraber vücuttaki kirli kanı almakla kandaki toksinler, kolestrol ve kullandığımız ilaçlardan dolayı kanda bulunan ve bize zarar veren madwper tehlikesiz bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles