Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

Çocuk sahibi olmak için yani hamile kalmak için en uygun zamanı yakalamak gerekir. En etkili zaman dilimini, tarihleri tespit edebilirsiniz. Doğru tarih aralığında gerçekleşen cinsel ilişkilerde gebe kalma ihtimali her zaman yüksek olur.

Hamile kalabilmek için hangi zaman aralığında ilişkiye girilmelidir, hangi günlerde kolay hamile kalabilirim, hamileliği kolaylaştırmak için neler yapılmalıdır, adetten sonra hamile kalabilmek için en uygun zaman nedir, hamile kalma zamanı, ovulasyon yumurtlama hesaplama, hamilelik için uygun zaman hesaplama, hamilelik için en uygun pozisyon gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Kolay hamile kalabilmek için mutlaka öncesinde sağlık kontrolünden geçmiş olmanız gerekir. Yani vajina ve yumurtalık sağlığı açısından herhangi bir problemin olmadığından emin olun. Sağlıklı doğal beslenme yöntemlerini tercih etmeye, kafein, alkol tüketimini azaltmaya yönelin.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Zamanı Nasıl Bulurum?

Kadınlarda en uygun zamanı bulmak için adet dönemi ve yumurtlama (Ovulasyon) dönemi takip edilmelidir. Adet kanamasının başladığı ilk gün adet döngüsünün başlangıç günü olarak kabul edilir ve bir adet döngüsü bir daha ki adet kanamasının başladığı günde son bulur.

Gebelik oluşması için erkek spermi ile kadın yumurta hücresi canlı olarak bir araya gelmelidir.

 • Erkek spermi kadın vücudunda 48 saat canlı kalabilmektedir. Sperm iyi durumdaysa eğer ve şartlar uygun durumdaysa bu süre 72 saate kadar çıkmaktadır.
 • Kadın yumurtaları ise folikül kesesinden çıktıktan sonra sadece yumurtlama döneminde 12-24 saat aralığında canlı kalabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Unutmak Nedir ? Nasıl Unutulur?

İşte bu yüzden hamile kalabilmek için yumurta hücrelerinizin bu 24 saatini iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

28 günlük standart adet döngüsü yaşayanların 14. günü, adet görme aralığı bir aydan uzun olan kadınlarda eğer bir daha ki adet kanamasının başlayacağı tarih tahmin edilebiliyorsa yumurtlama tarihi adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.

Yumurtlama döneminin diğer belirtileri ise berrak akıntı, önceki günlere göre yüksek vücut sıcaklığı, karın bölgesi altında hafif sancı şeklinde görülebildiği gibi hiç belirti görülmeyen kadınlar da mevcuttur.

Yumurtlama gününe yakın bu günlerde kadında rahim ağzı (serviks) ve vajina salgılarında artış olur, sıvılar daha akışkan hale gelir. Kadın vücudu adeta spermin rahim içerisine doğru daha rahat ilerleyebilmesi için hazırlanır.

hamile kalmak için en uygun zaman
Hamile kalmak için en uygun zaman

Hamile Kalma Şansı Nasıl Arttırılır?

Hamile kalma şansı en yüksek zaman yumurtlama döneminizi hesaplayabilmenizle ilgilidir. adet kanamanızın başladığı zaman ile bir sonraki adet başlangıç gününüze göre 14 gün geriye giderek yumurtlama zamanınızı tahmin edebilir, o güne denk gelebilmek için o aralıktaki günlerde ilişkiye girmek gerekir. Bu günler şansınızın en yüksek olduğu günlerdir. Kolay hamile kalabilmek için :

 • Gebe kalmayı planladığınızda 3 ay öncesinden korunmayı bırakın.
 • Gebe kalmak için en uygun zamanda gün aşırı ilişkide bulunun.
 • Gebelik için uygun dönemdeki ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında erkeğin 48 saat boşalmamasının ideal olduğunu unutmayın.
 • İlişkiden sonra en az 20 dakika sırt üstü uzanın
 • Sabah erken saatte ve vücudunuzun dinç olduğu zamanlarda ilişkiye girin.
 • Kayganlaştırıcı kullanmayın.
 • Hiçbir zaman vajinal duş yapmayın.
 • Vajinanın doğal duruşunu sağlayan gebelik için uygun pozisyonları tercih edin.
 • Alternatif seks yöntemlerinden uzak durun.

Ovulasyon Testi ile Yumurtlama Dönemi Tespiti Çok Kolay

Ovulasyon, Yumurtlama testleri %90 üzerinde başarı sağladığı görülüyor. Adet düzensizliği yaşayanlar veya yumurtlama gününü iyi hesaplayamayanların yardımına yetişen ovulasyon (yumurtlama) testi ile yumurtlama gününüzü bulabilirsiniz. Hamilelik testleri gibi basit bir düzenek olan, evde kendi imkanlarınızla bir kaç damla idrar ile yapabileceğiniz ovulasyon test çubuğunu eczanelerden temin edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evlenmek istiyorum ama Neden Evlenemiyorum? Evlenememek Bir Ceza mı?

Gebe kalmak isteyenler ve hamile kalabilmek için en uygun günü bulmak isteyenler ovulasyon testi kullanabilir. Ovulasyon testinin nasıl kullanılacağına, ne zaman kullanılacağına dair detaylı bir şekilde anlattığımız Ovulasyon Testi ile %95 Hamilelik Başarısı başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Ne Zaman, Ne Sıklıkla İlişkiye Girilmeli

Hamile kalmak için en uygun zaman yumurtlama dönemine yakın günlerdir. Yumurtlama gününden 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında gün aşırı (2 günde bir) ilişkiye girilerek hamile kalma şansı arttırılabilir.

Hamilelik için her gün ilişkiye girmek tavsiye edilmez. Sperm sayısındaki değişimler verimsizlik meydana getirecektir. İki günde bir ilişki uygun olandır.

Hamile Kalmak İçin Cinsel İlişki Sonrası Ne Yapılmalı?

Eşiniz boşaldıktan sonra yani ilişkiden sonra en az 20-30 dakika sırt üstü yatmalısınız. Kalçanıza doğru bir yastık ile destek verebilirsiniz. Spermlerin rahim kanalına ilerlemesi için yeterli bir süredir. İlişki sonrasında hemen duşa veya tuvalete gitmek gebelik ihtimalini azaltır.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Pozisyon Nedir?

hamile kalmak için en uygun zaman

Çocuk yapmak için çalışmalara başladınız, hamile kalmak için en uygun zamanı belirlediniz, şimdi de uygun cinsel ilişki pozisyonunu seçmek gerekiyor. Pek çok ilişki pozisyonu gebelik için uygun ortam yaratmaz.

Normal bir ilişki sonrası gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun şekilde bırakılması ve spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması gerekir.

Bu şartları sağlayan pozisyonlar erkeğin üstte olduğu, kadın ve erkeğin yana doğru dönük olduğu pozisyonlar ile kadının diz-dirsek pozisyonunda olduğu şekillerdir.

Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur.

Diz-dirsek pozisyonu ise özellikle sperm sayısı düşük olan durumlarda ek fayda sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kadınlar Erkeklerde Ne Ararlar? Kriterleri Nelerdir? Neler Çekici Gelir

kucak pozisyonu, kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler gebelik şansını düşürebilecek pozisyonlardır.

Doğal Afrodizyaklardan Destek Alın

Hamile kalma çalışmalarında cinsel gücü arttırıcı, sperm sayısına katkı sağlayan doğal afrodizyakları, karışımları tüketmeye çalışabilirsiniz. Hem cinsel hayatınıza katkı sağlayacak hem de üreme fonksiyonuna katkı sağlayacak pek çok çaylar, gıdalar, bitkiler, meyveler bulunuyor. Doğal Afrodizyaklar Nelerdir? 10’larca Seçenek başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Çocuk Yapmak İsteyen Çiftler Nelere Dikkat Etmeli?

Hamilelik düşünen, isteyen çiftler bu aşamada bazı etkinliklerden kaçınmalıdır. Bunların başında oral seks gelir. Tükürük içinde bulunan birtakım enzimler ve bakteriler spermlerin dölleme kabiliyetini azaltır, hatta spermlerin ölümüne neden olabilir.

Benzer şekilde anal seks de sperm aktivitesi üzerinde olumsuz etki yaratabileceğinden bu tür ilişkilerden kaçınılmalıdır.

İlişki esnasında kullanılabilen kayganlaştırıcılar da uygun ürün seçilmediği sürece sakıncalıdır. Cinsel ilişki için üretilmemiş maddeleri kayganlaştırıcı olarak kullanmayınız. Özellikle petrol bazlı olan vazelin, masaj yağları gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalı, mutlaka kayganlaştırıcı kullanılması gerekiyor ise su bazlı olanlar tercih edilmelidir.

Gebelik arzulayan çiftlerin su altında veya içinde ilişkide bulunmaları vajen pH’ı bozulacağından sakıncalıdır. Sıcak su da sperm sayısı ve hareketliliğini bozacağından önerilmez.

Hangi Dönemde, Hangi Günlerde Hamile Kalmak Zordur?

Hamile kalmak için en uygun zaman olduğu gibi hamile kalmanın zor olduğu günler de bulunmaktadır. Adet kanamasının olduğu günlerde ve bundan hemen öncesi ile hemen sonrası gebe kalmanın en düşük ihtimal olduğu günlerdir. Ancak imkansız değildir.

Başka kanamalar adet kanaması sanılabilir ve yumurtlama bazen normalden çok farklı zamanlarda olabilir. Bu nedenle çocuk istemeyen ve korunmak isteyen çiftlere bu dönemde bile korunmaları önerilir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles