Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Hamilelik kimileri için  istenmeyen bir durum kimileri için ise özlemle beklenen ve hatta bunun için yoğun çabalar sarfedilen bir durumdur. Peki hamile olup olmadığınızı kendi kendinize nasıl anlayabilirsiniz ? Hamile (Gebe) olup olmadığınızı anlamanın yolu kendinizdeki  biyolojik veya psikolojik değişiklikler ile anlaşılabilir. Bunlar çevreden sıklıkla duyduğumuz; sık idrara çıkma, bulantı, kusma, adet(regl) gecikmesi gibi biyolojik değişiklikler olabileceği gibi sinirlilik hali vb. gibi psikolojik değişikler de bulunmaktadır.

1. Adetin gelmemesi& Gecikmesi (Regl Gecikmesi) Bu maddede önemli olan daha önce adet görme durumunuzun düzenli olup olmadığıdır. regl süreleriniz şimdiye kadar düzenli gitmiş fakat bu ayda gecikme söz konusu ise gebe olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Hamilelik belirtilerinden en önemlisi Adet (Regl) gecikmesidir.  Ancak bu gecikme sadece gebeliğe değil herhangi bir hastalığa da işaret edebilir, yani tek başına bir hamilelik belirtisi olduğu söylenemez. Bunların aksine gebe olduğu halde adet gören kadınlar da vardır. Halk arasında buna “üste adet görme” denir.

2-Mide Bulantısı ve Kusma Gebelik durumunun ikinci haftasından itibaren söz konusu olabilen bir durumdur. Hamile kalanların %50 sinden fazlasında bu belirti görülür.  Mide bulantısı ve kusma durumu daha çok sabah uykundan uyanıldığında çok şiddetli olarak hissedilir. Gebelikte ayrıca tükrük salgısında artış (hipersalivasyon) ve ağızda aşırı sulanma (pitiyalismus) mevcuttur.

3-Sık idrara çıkma durumu ve Yorgunluk Gebelik başlangıcında mesanedeki hassasiyet artar ve bir daralma meydana gelir. böylelikle gebe kalması muhtemel kişi sık idrara çıkma gereği hisseder. Gebe kalan insanda ayrıca normalde olması gerekenden fazla miktarda çabuk yorulma ve halsiz düşme durumu görülür.

4- Göğüslerdeki Değişimler  Hamile kalma durumunda ilk adet (regl) gecikmesini takiben bir süre sonra göğüslerde (memelerde) bir hassasiyet, dolgunluk ve karıncalanma hissi oluşur. Memelerdeki bu değişimler hormonal etkinliğin artmasından kaynaklı olduğu için benzer değişimler regl öncesi de görülme olasılığı bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  El Öpmek Nedir? Ne Anlama Gelir?

5-Sürekli Açlık Hissi Midenizde sürekli bir boşluk hissi ve bişeyler yeme ihtiyacı hissedilir. yemek yendiğinde kısa bir süreliğine bu his kaybolur ancak tekrar ortaya çıkar. Hamilelik belirtileri arasında sayılan yemek yeme sıklığının artması psikolojik olarak gerçekleşebileceği gibi gebeliğin de bir belirtisi olabilir.

6- Vajinal Mukoza renk değişikliği veya Az miktarda Vajinal Kanama Vajinal mukozanızın renginde bir miktar koyulaşma meydana gelebilir ayrıca az bir miktar kanama ile karşı karşıya kalabilirsiniz. bu kanama regl kanaması gibi çok miktarda değil ancak sadece leke bırakacak kadar olacaktır. Yeni  döllenmiş yumurta rahmin kalınlaşmış, kaslı duvarına tutunduğunda meydana gelir

7-Kas Ağrıları Normal zamanlarda pek yaşamadığınız bir sırt ağrısı gebelik durumunda karşınıza çıkabilir. Hamilelik hormonlarının etkisiyle oluştuğu düşünülürse erken hamilelik belirtisi olarak düşünülebilir. Buraya kadar biyolojik ve fiziksel hamilelik değişimlerinden bahsettik. Gebelik belirtilerinin bir diğer boyutu da Ruhsal, Duygusal değişikliklerdir. Normal zamanlara göre daha duygusal, gözü yaşlı bir durum yaşanabilir. Sık sık bunalım durumuna geçme ve depresif haller yaşanabilir.

Hamilelik testi ne zaman ? Nasıl Yapılabilir? Hamilelik testi idrar ile yapılabileceği gibi ultrason ile de yapılabilir. Ancak idrar ile hamilelik testi yapmak için regl (adet) gecikmesinin beklenmesi gerekir. Bu süre size uzun geliyorsa kan veya ultrason testi ile hamilelik tespiti yaptırılabilir.

Unutulmaması gereken önemli bir konu ise hamile kalmayı çok isteyen birinin veya hamile kalmaktan çok korkan birinin yaşadığı psikolojik durum nedeniyle adeta hamileymiş gibi belirtiler göstermeye başlayabilir. Bütün belirtileri harfiyen yaşar ve hatta biyolojik olarak değişimler gösterir. buna da yalancı gebelik durumu diyebiliriz.

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles