Hamile miyim? Hamile Kalma Riskleri Soru-Cevap

Acaba hamile miyim? Gebe kalıp kalmadığınız konusunda şüphelerinizi gidermek için bu konuda sık sorulan soruları sizler için cevaplayacağız.

Korunmalı veya korunmasız cinsel ilişki sonrasında bir çok insanın cinsel ilişkiden sonra tereddütte kaldığı acaba hamile miyim?, hamile kaldı mı?, nasıl gebe kalır?, hamile olması için ne gerekli?, ilk ilişkide hamile kalınır mı? gibi bir çok soruya cevap arayacağız.

Hamile miyim? İşte Sık Sorulan Sorular

Yazımızda Aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz ancak Adet gecikmesi, regl şeklinde ve miktarında değişiklik, memelerde dolgunluk hissi, hassasiyet, bulantı, kusma, baş dönmesi, aşırı yorgunluk ve sürekli uyuma isteği gibi gebelik belirtileri taşıyorsanız mutlaka test yaptırmalısınız.

Eğer farklı bir sorunuz varsa aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz? En çok sorulan soruları bu şekilde derledik.

Tam bir birleşme olmadan (penis vajina içine girmeden yani sürtünme yoluyla ilişki) Hamile kalınabilir mi? Riskleri Nelerdir?

Erkek cinsel organının (penis) vajina içine girmeden dışarıdan sürtünme ile temas olması biçimidir. Tam bir birleşme olmadan ve penisin vajina içine girmeden gerçekleşen ilişki sırasında, dışarıya boşalacak spermin vajina ağzı ile teması sonucu çok düşük ihtimal bile olsa gebelik olabilmektedir.

İlişki sırasında çok kısa bir süre için vajina içine penisin girmesi ile hamilelik oluşur mu? hamile miyim?

Vajina ve penisin temasının bulunduğu tüm durumlarda gebe kalma riski vardır. Eğer bu temas sırasında sperm boşalması (ejekulasyon) oluşmuş ise gebelik ihtimali yüksektir. Bu birleşme şekli de cinsel temasla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ovulasyon Testi ile %95 Hamilelik Başarısı

Bu şekilde bir cinsel ilişki gebeliğe karşı asla koruma sağlamadığı gibi HIV ve benzeri cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıklara karşı da korumamaktadır. Normal bir ilişki ile aynı riskleri taşımaktadır.

hamile miyim?

Cinsel İlişki sırasında vajina içine sperm boşalmamış olsa da kadının gebe kalma ihtimali var mıdır?

Bir çok erkekte sperm boşalması (ejekulasyon) olmadan önce az miktarda salgı gelebilmektedir. Erkekler genellikle bu salgıyı fark etmezler. Bu salgı sperm içerebilmektedir ve içinde olabilecek az sayıda sperm dahi bir gebelik için yeterli olmaktadır.

Bu şekilde gebelik daha çok dışarıya boşalma (geri çekme) yöntemini kullanan çiftlerde olmaktadır. Geri çekme yönteminin de güvenirliliğinin düşük olmasının başlıca sebebi bu sperm boşalması (ejekülasyon) öncesi gelen sıvının sperm ihtiva etmesidir. Hamile kalma riski vardır.

Eğer kadın orgazm olmaz ise gebelik de oluşmaz mı? 

Maalesef çok yanlış ve yaygın bir inanıştır. Orgazm ile gebe kalmanın doğrudan belirleyici bir etkisi yoktur. Orgazm olmamak gebe kalma ihtimalini ne belirgin bir şekilde azaltır ne de belirgin bir şekilde arttırır.

Gebe kalmak için bazen birkaç adet sperm dahi yeterli olmaktadır. Önemli olan yumurtlamanın olması ve spermin bunu dölleme yeteneğinde olmasıdır.

Regl sürecinde cinsel ilişki yaşanırsa hamile kalınır mı?

Adet zamanında ilişki veya adetli iken ilişki olduğunda gebelik oluşma olasılığı hemen hemen yoktur. Fakat hijyen açısından regl döneminde ilişki veya adetli iken ilişki tavsiye edilmemektedir. Ciddi cinsel rahatsızlıklara, enfeksiyonlara sebep olabilir.

Korunmasız cinsel ilişki sonrasında ne zaman hamile kalınır?

Şartlar uygunsa 1-3 gün arasında hamilelik başlar. Sperm rahim içerisinde 24-72 saat arasında hayatta kalmaktadır.

Spermler vajinadan geri dışarıya çıktı. Gebe kalma ihtimali nedir? Hamile miyim?

İlişki sonrasında spermlerin büyük kısmı vajinadan dışarıya geri çıkmaktadır. Bu esnada gebeliğe yeterli olacak miktarda sperm vajina içerisinde kalmaktadır. Dolayısıyla hamilelik riski vardır.

Dışarıdan temasta sperm iç çamaşırı geçip gebelik oluşturabilir mi?

Dışarıdan temasta tam birleşme olmadan ve sperm boşalmasının (ejekulasyon, zevk suyu) kadın iç çamaşırı üzerine olduğunda çiftler bazen endişeye kapılıp oluşabilecek bir gebelik için endişe duyarlar.

Eğer iç çamaşırı tamamen sperm ile bulaşmış ve ıslanmış ise ,bu ıslaklık vajina girişi ile temas halinde ise çok düşük bir ihtimal olsa da gebelik ihtimali mevcuttur. Dışarı boşalma ile dışarıdan ilişki bir istenmeyen gebelik riski oluşturmaktadır.

Spermin yumurtalığa ulaştığını nasıl anlarız? Sperm nereye girmeli?

Basınçlı bir şekilde dışarıya çıkan sperm doğrudan vajina içerisine girmelidir. Bu şekilde gerçekleşen ilişkilerde hamilelik mümkündür. Sperm rahme yerleştiyse eğer yukarıda belirttiğimiz hormonel değişiklikler ve gebelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Su içinde olan cinsel birleşmede gebe kalma ihtimali azalır mı?

Cinsel ilişki banyo, küvet, havuz veya deniz gibi suyun içinde olduğunda da sperm doğrudan vajina içine boşaldığı için gebe kalmak mümkündür. Sperm doğrudan vajina ve rahim ağzı ile temasta olduğundan spermlerin dölleme yeteneği devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Öpüşmek Nedir? Ne Anlama Gelir?

Girilen suyun içinde daha önceden kalan sperm var ise gebe kalmak mümkün müdür?

Toplumumuzda “Hamamdan Gebe Kalmak”’ diye bir yıllardır kulaktan kulağa söylenen bir inanış ,efsane vardır. “Banyo , havuz veya içine girilen su daha önce sperm ile bulaşmış ise gebe kalabilir miyim ?” diye kadınlarda yanlış inanış ve tereddütler bulunmaktadır. Spermin suyun içinden vajinaya girip yumurtayı dölleme yeteneğinde olması mümkün değildir.

Sperm boşalması (ejekulasyon) temiz ve ılık suyun içinde olmuş ise sperm en çok 2-3 dakika yaşayabilmektedir. Eğer sperm sıcak, içinde kimyasal maddeler bulunan (havuz kimyasalları , klor vb.) bir suyun içine boşalmış ise 2-3 saniyede ölmektedir. Bu şekilde gebe kalmak tıp mantığı ve gerçekleri ile mümkün değildir. Hamile kalma riski bu şekilde yoktur.

Anal ilişki (ters ilişki) ile hamile (gebe) kalmak mümkün mü?

Eğer anal ilişki sırasında sperm boşalması (ejekulasyon , zevk suyu ) perine bölgesi dediğimiz anüs (makat) ve vajina girişinin olduğu bölüme olmaz ise bu şekilde olan birliktelik ile gebe kalmak mümkün değildir. Fakat unutmamak gerekir ki ,anüsün (makat) dış kısmının sperm ile bulaşması konusunda dikkatli olunmalı, vajina ağzının bu bölgeye yakın olduğundan dolayı gebe kalma riski taşımaktadır.

Daha önce sperm ile bulaşmış eşyalar ile temas olur ise hamilelik (gebelik) riski var mıdır? Hamile miyim?

Daha önceden sperm ile bulaşıp spermin üzerinde kuruduğu eşyalar ile (iç çamaşırı , çarşaf, klozet kapağı, diğer eşyalar vb.) direkt temas olduğu zaman gebe kalmak mümkün değildir.

Spermler dış ortamda en çok 3-5 dakika canlı kalabilmektedirler. Ancak kadın rahmi gibi uygun ortam, nem ve sıcaklıkta 3-6 gün yaşamaları mümkün olabilmektedir.

Meni nedir? Meni rengi ile gebe kalma ihtimali arasında ilişki var mıdır? İstemeden Sperm yutmak gebeliğe veya enfeksiyona sebep verir mi?

Meni spermi taşıyan sıvıya verilen isimdir, sperm halk arasında meni olarak da isimlendirilir. Oral seks sırasında sperm yutmak gibi bir durum olduğunda bazı kadınlar gebe kalabileceği endişesi yaşayabilirler bu mümkün değildir.

Gebelik oluşması için spermin vajinal yolla yumurtayı döllemesi gerekmektedir ve sperm yutmak tabii ki gebelik yapmaz.

Unutmamak gerekir ki oral seks sağlık açısından ve bazı enfeksiyonların bulaşması açısından ( özellikle HPV virüsü) son derece risklidir ve oral seks ile HPV bulaştığı takdirde ağız, boğaz ve dil kanseri oluşabilmektedir.

Meni rengi normalde sarıdır ve kendine has bir rengi vardır. Meni rengi fizyolojik rengi dışında olduğu zaman bir enfeksiyon akla gelmelidir. Spermiogram sırasında da meni rengi değerlendirilmektedir.

Zevk Suyu Nedir?, “Zevk Suyu” İle Gebelik Olur Mu?

“Zevk Suyu” halk arasında ilişki ile sperm boşalması olmazdan önce penisten gelen şeffaf sıvıya verilen isimdir. Aslında “zevk suyu” olarak isimlendirilen bu salgı “prostat salgısı” ndan başka bir şey değildir.

Nadiren de olsa sperm içerebildiği için gebeliğe sebep olabilmektedir. Özellikle geri çekme yöntemi ile korunanlarda istenmeyen gebeliklerin oluşumunda “prostat salgısı” veya diğer adı ile “zevk suyu” rol oynar. Hamile kalma riski tabii ki bu durumda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanmak İçin Hangi Mahkemeye Nasıl Başvurulur? Anlaşmalı Dilekçe Örnekleri

Doğum Kontrol Yöntemleri ve Riskleri

Günümüzde doğum kontrolünde pek çok yöntem kullanılmakta ancak her yıl çeşitli hatalar sonucu, doğum kontrolü başarısız olabilmektedir. Başlıca doğum kontrol yöntemleri ve hamilelik oluşturma riskleri şöyle özetlenebilir:

kondom ile korunma

Geri Çekme (Coitus interruptus) Cinsel ilişkide erkeğin, cinsel organını boşalma sıvısının gelmesinden önce hazneden çıkararak, spermi hazne dışına boşaltmasıdır. Türkiye’de 100 çiftten yaklaşık 26′sı geri çekme yöntemi ile korunmaktadır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %4-19 arasında değişmektedir.

Takvim Yöntemi Çiftlerin doğurgan ve doğurgan olmayan günleri hesaplayarak, gebeliğin oluşabileceği günlerde ilişkiden kaçınmaları ve güvenli günlerden yararlanmaları esasına dayanır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %7-25 arasında değişmektedir.

Spiral (Rahim İçi Araç) Bakırlı ya da hormon içeren, yalnızca uzman sağlık personeli tarafından rahim içine yerleştirilebilen küçük bir araçtır. Daha önce doğum yapmamış kadınlardaki kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %1-5 arasında değişmektedir.

Prezervatif (Kondom-Kaput) Cinsel ilişkiden önce, erkek cinsel organına takılan, erkek tohum hücreleri bulunan sıvıyı içinde toplayan ve hazneye akmasını engelleyen, genelde kauçuktan yapılmış ince, esnek bir kılıftır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %3-14 arasında değişmektedir.

Diyafram Kauçuktan yapılmış, yuvarlak, kapak şeklinde rahim ağzına takılan, esnek bir araçtır. Sperm öldürücüler ile birlikte kullanılır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %6-20 arasında değişmektedir.

Doğum Kontrol Hapları Doğal kadınlık hormonlarının yapay formlarının ağızdan vücuda alınması ile, gebeliğin önlenmesi esasına dayanır. Etkinliği için, her gün düzenli alınması gerekmektedir. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski %0.1-5 arasında değişmektedir.

Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu) Artık hiç çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlarda, tüplerin ameliyatla bağlanarak doğurganlığın kalıcı olarak sonlandırılmasıdır. Bu yönteme rağmen hamile kalma riski % 0.5′tir.

Erkekte meni kanallarının bağlanması (Vazektomi) Artık hiç çocuk sahibi olmak istemeyen erkeklerde, meni kanallarının cerrahi müdahale ile bağlanması işlemidir. Bu yöntem ile hamile kalma riski % 0.1′dir

Ertesi gün Hapları ise : Ergenlik çağından itibaren, doğurgan olan her kadın tarafından kullanılabilen bir üründür. Ertesi sabah hapı, aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

* Korunmasız cinsel ilişki
* Kondom yırtılması, kullanımının unutulması veya yerinden çıkması
* Oral kontraseptif alımının unutulması
* Spiralin çıkarılması
* Diyaframın, servikal başlığın yerinden çıkması
* Geri çekme (Coitus interruptus) yönteminin hatalı uygulanması
* Isı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda, fertil döneme rastlayan cinsel ilişki
* Tecavüz

Ertesi sabah hapı, etkisini başlıca yumurtlamayı geçici olarak engelleyerek gösterir. Östrojen hormonu içermeyen ertesi sabah hapı, östrojen içeren ertesi sabah haplarına kıyasla daha etkin olduğu bildirilmiş olup, etkinlik ilişki sonrası kaç saat içinde ürünün kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir. Korunmasız cinsel ilişki sonrası östrojen içermeyen ertesi sabah hapının İlk 24 saat içinde kullanıldığında %95, ikinci gün kullanıldığında %85, üçüncü gün kullanıldığında %58 koruyucu etkinlik sağladığı bildirilmiştir.

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles