Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişki çiftlerin en çok şüpheye düştüğü konudur. Bebeğe zarar gelir mi?, Riskli mi? Tehlikeli mi? Faydaları neler? gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Belki tedaviler neticesinde belki de doğal bir şekilde hamile kaldıktan sonraki 9 aylık süreçte cinsel ilişki olur mu, nasıl olmalı, hangi pozisyonlar tercih edilmeli, tehlikeleri veya avantajları nelerdir gibi sorulara cevap arıyoruz.

Sorularınız veya önerilerinizi konunun altındaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İstek Artışı veya Azalması

Hamilelik döneminde özellikle kadınların hormon seviyelerinin yükselmesi cinselliğe normalde olduğundan daha fazla istek duyması, aşırı mastürbasyon isteği, daha fazla şehvet dolu olmasını ve hatta değişik cinsel fantezilere merak salmasını, porno izlemek gibi hiç yapmadığı şeyleri yapmasını sağlayabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayında; bulantı, kusma, tiksinme gibi pek çok hal ve durum değişikliği meydana gelecektir. Bunun yanı sıra cinsel ilişki de isteksizlik veya bu durumdan tiksinme durumu da oluşabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olur? Bebek Etkilenir mi?

Pek çok çift hem kendi korkularından dolayı hem de kulaktan dolma bilgilerden (hamilelikte cinsel ilişkiye girilmez, bebeğe zarar verir vb.) dolayı hamilelikte cinsel ilişkiden uzak durmayı seçiyor. Hem korkup hem de ilişkiye girmek isteyenler ise birbirlerine dokunarak, değişik yollarla cinsel tatmin sağlamaya çalışıyorlar. Aslında durum hiç de böyle değil.

Söz konusu hamilelik olunca bu dönemdeki cinsel ilişki konusunda şüpheleri gidermek gerekiyor.

Hamilelik söz konusu olduğunda her ay düzenli olarak doğum uzmanına kontrole gidiyorsunuzdur. Bu konuyu doktorunuza danışabilir, doktorunuz risk görmüyorsa eğer ilişkiye girebilirsiniz. İstisnai durumlarda yani rahim duvarı sorunları, kanama, düşük riski, erken doğum tehlikesi, gebelik kesesinin erken açılması vb. durumlarda doktorunuz zaten sizi “3 ay ilişkiye girmeyin” şeklinde uyaracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bakire Kızlar Nasıl Mastürbasyon yapar? Kızlık Zarı Bozulur mu?
hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Doktorunuz aksini söylemediği sürece hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Bunun gerekçesi ise embriyoyu koruyan ve besleyen sıvı (amniyo sıvısı) bebeği koruma altında tutuyor ve böylelikle hamilelik döneminde seks bebeğe zarar vermiyor.

Yanlış bir inanış olarak hamilelikte yaşanan cinsel ilişkide erkeğin cinsel organı bebekle temas etmesi söz konusu değildir. Tıbben mümkün değildir. Bu nedenle “hamileyken cinsel ilişkiye girilmez”, “hamileyken seks yapılmaz” düşüncelerinin yanlış olduğu ortaya çıkmış oluyor.

Konu hakkında bir tereddüttünüz varsa mutlaka doktorunuza sorunuz.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Faydaları

Bilinenin aksine hamilelik döneminde yaşanacak bir cinsel ilişkide mutluluk hormonu serotonin salgılanacağı için bebeğe de faydalı olacaktır. Çünkü gebelik dönemindeki mutluluk derecesi aynı şekilde bebeğe de yansımaktadır. Hem çiftler arasındaki sevgi artacak hem de bebeğe sevgi aşılanmış olacaktır.

Normal doğum yapmayı düşünüyorsanız hamilelik dönemindeki cinsel ilişki vajinal kaslarınızın çalışmaya devam etmesini sağlayacağından normal doğumu kolaylaştırmada fayda sağlar.

Hamilelikte İdeal Cinsel İlişki Pozisyonları Neler?

Böylesine hassas bir dönemde elbette ki dikkat edilmesi gereken unsurlar olacaktır. Örneğin hamile bir kadının ağır işler yapması, ağır kaldırması, uzun süre sarsıntıda kalması vb. durumlar gebelik açısından büyük risk oluşturmaktadır.

Burada bahsettiğim konudan anlaşılacağı üzere cinsel esnasında bebeğe baskı yapabilecek, bedeni zorlayabilecek pozisyonlardan kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca kimyasal katkılı kondom (prezervatif) kullanılmaması gerekir.

Yaygın olarak tercih edilen kadının sırt üstü uzandığı (misyoner) pozisyonu tercih edilmemelidir. Anne adayının üstte olduğu, yan yana yatarak veya ayakta eğilmek koşuluyla yaşanan cinsel ilişki  bebeğe baskı uygulama açısından en az tehlikeli olanlarıdır.

Özetle pek çok pozisyon hamilelikte cinsel ilişki için uygundur. Tek dikkat etmeniz gereken kadında zorlanma, yorulma gerektirmeyen, üzerine baskı oluşturmayacak şekilde olmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kadınlar Erkeklerde Ne Ararlar? Kriterleri Nelerdir? Neler Çekici Gelir

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles