Hemoroid (Basur) Ağrısından Nasıl Kurtulurum? Doğal Yöntemlerle Tedavi

Hemoroid ağrısından kurtulmak için bitkisel tedaviler mümkündür ve bu çözümler hemoroid sorununa son vermek için iyi bir yöntemdir. Hemoroid’ten kurtulmak için ne yapmalı? Hemoroid için, hastanın durumuna göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Basur tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisi bir uzmana doğrulatmak gerekir çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arzettiği kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir.

reklamlar

Yine bunun gibi basura benzeyen ama tedavisinin daha farklı olduğu apse,makat çatlağı, kondilom gibi hastalıkların iyileşmesini sağlayamaz. Burada yazılan tedavilerin bilimsel desteği vce güvenilirlik testleri olmayıp daha çok rahatlamak amacıyladır.

DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ :

Ilık su oturma banyosu; leğene konan banyo suyu sıcaklığında suya 5-10 dakika oturulduğunda makat kaslarının rahatlamasına bağlı olarak şikayetler azalır.Suyun içine karanfil çayı konması rahatlamayı artırır.

Termofor veya sıcak tuğlaya oturma: Sıcak sıyla aynı etkiye sahiptir istenilen ortamda uygulama rahatlığı vardır.

Sülük yapıştırma (tıbbi sülük uygulama): Özellikle şişmiş basurda etkilidir.İçi pıhtı dolarak şişmiş hemoroidin üzerine yapıştırılan sülük içindeki pıhtıyı emerek basıncı düşürür bunun sonucu ağrıda ve şişlikte azalma olur.Normal hemoroidde etkisi olmaz.

BİTKİSEL BASUR TEDAVİLERİ

Burada yazılan uygulamalar farklı toplumların uygulamalarıdır siz daha iyi cevabı hangisinden alacağınızı ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.Bu uygulamalar daha çok hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

Patlıcan sapı; Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir.
Acı badem ezmesi;Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır
At kestanesi;Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur.Kanayan basurda kanamayı azaltır.
Çemen yağı;25 gr. çemen unu, 75 gr. zeytinyağı, 25 gr. çörek otu yağı, 300 gr. su karıştırılıp kaynatılır.Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.
Ayva çekirdeği:Birkaç ayvanın çekirdekleri bir subardağı suda bekletilip süzülür balla karıştırılır basura sürülürse şikayetlere azalmasını sağlar.
Civan perçemi pelin otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar.
Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilirse basur memelerinde küçülme yapabilir.
Ezilerek un haline getirilen kara kavak tomurcukları zeytinyağı ile merhem haline getirilip basur memelerine sürülmesi şişlik ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.
Ihlamur,keten tohumu,meyan kökü ve ceviz yaprağının beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce 1′er şeker kaşığı yenilmesi şikayetleri geçirir.
Dereotu ; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden 10-15 dakika önce yenilen dereotu basura karşı çok iyi bir çözüm getirmektedir. En az bir ay boyunca uygulanmalıdır.
Şeftali, çiçekleri kabızlığı giderir. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler. . Basur memelerinden doğan şikâyetleri giderir.
Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır, süzülür, süzüntü ılıkolarak içilir. basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir Düğün çiçeği,kavak merhemi ile birlikte haricen basur tedavisinde kullanılmaktadır.
Karahalile,içerdiği tanen nedeniyle damar büzücü etkisi vardır.Bu etkisi nedeniyle hemoroid tedavisinde kanamaları azaltmak için kullanılır.
Mazı,kavrulur,dövülür ve şekerle tatlandırılır.sabahları birer kahve kaşığı yutulur.
İstenilen miktarda çörekotu tohumu yakılır, elde edilen kül acıdülek suyu ile karıştırılarak uygulanır.
Sonbaharda toplanan 500 gr ısırgan otu ve ebegümeci yaprağı ufalanır, 4 lt suda kaynatılır, süzülür,bu sudan sabahları aç karına birer bardak içilir.
Bir su bardağı ısırgan otu tohumu dövülür ve birkaç tatlı kaşığı balla karıştırılıp sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.
Bir su bardağı kuşburnu meyvası suda kaynatılır, ezilir, şekerle tatlandırılır, sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.
Bir kase kuru siyah üzüm havanda dövülür, içyağı ile pomat haline getirilerek basur memelerine uygulanır.
Ardıç katranı suda kaynatılır, hasta buharına oturtulur.
At kestanesi havanda dövülür, günde 3 kez birer çay kaşığı su ile yutulur.
Bir su bardağı anason ateşte yakılır, elde edilen külden sabahları aç karma bir kahve kaşığı su ile yutulur.
Çekirdekleri temizlenmiş birkaç kırmızı biber dövülür, balla tatlandırılıp her yemekten sonra bir tatlı kaşığı yenir.
Palamut dövülür,sabah,öğle ve akşam aç karına birer çay kaşığı yutulur. Bir miktar toz edilmiş sarısabır otu aynı miktarda pırasa tohumu ile karıştırılıp içyağı ile pomat haline getirilerek haricen uygulanır.
Pırasa , kabızlığı giderir. basur memeleri için faydalıdır.
Birer su bardağı ebegümeci yaprağı, papatya, sığırkuyruğu çiçeği ve keten tohumu dövülür, pomat haline gelinceye kadar haşhaş yağı ilave edilerek haricen uygulanır.
Bir fincan üzerlik tohumu dövülür, birkaç kaşık balla tatlandırılıp kahvaltıdan önce sabahları aç karına birer tatlı kaşığı yenir.
Bir avuç kuru üzüm kabuklan soyulmamış bir baş sarımsakla dövülür, bir bez üzerine yayılıp hemoroid memeleri üzerine haricen uygulanır.
Bir fincan karakavak tohumu havanda dövülür, pomat haline gelinceye kadar koruk suyu eklenerek macun kıvamına getirilir ve uygulanır.
İki avuç keten tohumu su ile kaynatılır, hasta buharına oturtulur.
Bir demet maydanoz bir çay bardağı zeytinyağında kavrulur, bir bez üzerine yayılarak hemoroid memelerine bağlanır.
İki üç avuç kadar sığırkuyruğu çiçeği suda kaynatılır, ezilir ve hemoroid memelerine uygulanır.
Bir su bardağı yahudi baklası tohumu dövülür balla tatlandırılır,sabahları kahvaltıdan önce aç karma birer tatlı kaşığı yenir.
Bir su bardağı mayasılotu kökü suda haşlanır, süzülür, bu haşlama suyu ile lavman yapılır.
Bir avuç taze bamya ile birkaç adet ceviz yaprağı su ile haşlanır, süzülür, haşlama suyu ile lavman yapılır.
Patates soyulur, çiğ olarak renwpenir, hemoroid memelerine haricen uygulanır.
Bir patlıcan ateşte pişirilir, ezilir, bir beze yayılarak ılık olarak hemoroid memelerine uygulanır.
Hemoroid tedavi edilmezse ne olur? Toplumda en sık görülen ve muayenesinden en çok utanılan hastalıklardan biri de hemoroid hastalığıdır. Tedavi edilmezse..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sivrisinek ve Böcek Isırığı İzleri Hızlı Geçirme Yöntemleri Nelerdir

Ele gelen şişlik ve ağrı hemoroid hastalığının en önemli belirtilerindendir. Dışkılama esnasında oluşan kanama da hemoroidinizin olduğunu açıkça belirtmektedir. ve dışarı doğru sarkan ve kendiliğinden içeri girmeyen hemoroit pakeleri makat çevresinde oluşturduğu ıslaklık, nemlenme hissi ya da kaşıntı kuvvetli belirtilerdendir. Hemoroid (basur) tanısının konulabilmesi için mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Çevreden söylenen söylentiler ile hemoroid tedavisi için kullandığınız ilaçlar sizin için daha kötü sonuçlara neden olabileceğinden bir doktordan bilgi almanız ve ona göre uygulamanız daha iyi olacaktır.

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Arkadaslar senelrdir bu hastaligi cekiyorum bir cok yöntem denedim bana agri konusunda en cok fayda saglayan sicak su banyosuna oturma oldu. denemenizi tavsiye ederim…

    • Bence çok uzun süre çektim. Bir yakımın önerdiği bir kremi kullandım. Tamamen bitki ve yağ özlerinden oluşmuş yazıyor üzerinde hemde. Onaylı bir krem. Satın alma linki falan vermeyeceğim. Siz güvendiğiniz bir yerden alabilirsiniz.
      Ne işe yaradığı ve içindekileri anlatan video burada. Umarım herkesi kurtarır bu dertten.
      https://www.youtube.com/watch?v=dERDuYl-gGI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles