Horlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Horlama problemi her ne kadar yaşamın normal döngüsünde bir şekilde karşılaşılan bir durum olmasına rağmen bazı durumlar vardır ki muhakkak bir tedavi yöntemi, bir çare bulunması gerekir. Çünkü horlama hem ses ile başkalarına ciddi rahatsızlıklar verebileceği gibi hem de uyku kalitesini etkileyerek doğrudan olarak yaşam kalitesini düşürür.

Sadece erkekler horlar, kadınlar horlamaz kişisel efsanesine de burada not düşmek isterim.  Evet Evet kadınlar da horlar. Artık teknoloji gelişti sesi kaydedip dinleteceksin. İnanmadı mı video kaydet. 🙂

Horlama neden kaynaklanır? bu soruya verilebilecek cevap tek değildir. Horlama deyip geçmemek lazım. Pek çok etken horlamaya sebep olabilmekte ve bazıları ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir.

Öncelikle hekim tarafından horlamanın yapısı incelenmeli ve horlamaya sebep oluşturan etkenlere göre bir hastalık olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Yani yatış şeklinize bağlı geçici bir durum da olabilir, ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir.

Horlama neticesinde neler oluyor?  Neler olmuyor ki? Sabahları uykunuzu alamamış, yorgun ve bitkin uyanıyorsunuz daha ne olsun.

Horlamanın ardında ciddi sağlık problemleri bulunmuyorsa; Horlama için burun bantları, ağız içi aparatlar (çeneyi öne doğru iterek ağız içi boşluğunu genişletme) gibi pek çok yöntem geliştirilmiş ve iyi sonuçlar doğurabiliyor. Bunun yanı sıra yastık kullanım tercihleri, yatış pozisyonları gibi bilgilerle de horlama probleminden kurtulabilirsiniz.

En güzeli bir Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvurmak ve gerekli testleri yaptırmak olacaktır. Neticeye göre hekiminiz horlama ameliyatı önerebilir. Lazer ameliyatı sayesinde horlama probleminden kurtulmak mümkün.

Bunun öncesinde size bir uyku testi yapılacaktır. Test sonucuna göre TUAS olarak bilinen Tıkayıcı Apne Sendromu olup olmadığı kontrol edilecektir.

TUAS Nedir? TUAS, üst solunum yollarındaki (horlamada olduğu gibi özellikle dil arkası ve yutak çevresindeki) darlığın ileri boyutta olduğu durumlarda, uykunun başlamasıyla birlikte yumuşak dokuların gevşemesi ve nefes alma sırasında oluşan negatif basınç dolayısıyla solunum yolunun tıkanması, böylece ağız ve burundan hava girişinin en az 10 saniye süreyle engellenmesiyle karakterize ciddi bir hastalıktır. Nefes durmaları gece boyunca sık olarak (bazen yüzlerce kez) tekrarlar, her biri ortalama 20-40 saniye sürelidir, şiddetli olgularda bu süre iki dakikadan fazla olabilir! Nefes durmaları sırasında kandaki oksijen miktarı önemli ölçüde azalır, dolayısıyla kalp, beyin ve diğer organlara yeterli oksijen ulaşamaz.

Uyku Apnesi Neden Oluyor? üst solunum yollarında daralmaya neden olan büyük dil, yüksek ve kavisli sert damak, sarkık yumuşak damak, uzun ve kıvrımlı küçük dil, küçük çene yapısı, büyük bademcikler, halk arasında burun eti diye bilinen adenoid hiperplazi gibi anatomik özellikler ve allerjik konjesyonlar da hastalığa zemin hazırlarlar.

Hasta ne kadar uzun süreyle uyursa uyusun, sabah hiçbir şekilde dinlenmiş kalkamaz. Gün içinde sürekli isteksiz, yorgun, halsiz, enerjisini yitirmiş durumdadır. Başlangıçta istirahat halindeyken (iş yapmadan otururken, toplantılarda, gazete okur veya TV izlerken vb.), özellikle öğleden sonraları ve akşamları, mücadelede zorlandığı uyku atakları hatta fırsat buldukça uyuklamalar (kestirmeler) başlar. Bu kestirmeler önceleri birkaç dakika sürer, zamanla ortam uygun olduğunda ya da hafta sonu 1-2 saat sürebilir; ancak süresi ne olursa olsun dinlendirici değildir, hatta uyanınca hasta kendini sersemlemiş hisseder. Hastalık ilerleyince uykululuk o derece artar ki, hasta kendini uygun olmayan ortamlarda bile (sinema-tiyatro gibi toplu yerlerde, iş görüşmesinde veya misafirlikte, hatta telefonla konuşurken ve en önemlisi direksiyon başında) uyuklamaktan alıkoyamaz.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap