Horlama Çözümü, Etkili, Hızlı 5 Bitkisel Yöntem

Horlama çözümü gereken bir konudur. Horlamak çok farklı bir durumdur. Kişi kendi horlamasını duymaz, hissetmez ancak başkasının horlamasından son derece rahatsız olabilir. Yanınızda veya yakınınızda horlayan biri varsa uyumanız oldukça zor bir hale gelebilir. Bu yüzden bu duruma çözüm aramak gerekiyor.

Horlama Evli çiftler için de ayrı bir sorun haline gelebiliyor bu da ilişki kalitesini düşürebiliyor. Pek çok insan eşinin horlamasından rahatsız olduğunu, uyuyamadığını ve sonucunda yatakları ayırdığını belirtmektedir.

Horlama Nedir?

Nefes alma esnasında alınan nefesin dar bir alandan geçmesi ve geçerken çevresindeki dokularda meydana getirdiği titreşim neticesinde ortaya çıkan sestir. Şiddeti ise nefesin geçtiği alanın darlığı ve nefes alım miktarı ile değişmektedir.

Horlayan Biri Neden Kendi Sesinden Uyanmaz? Kendi Sesini Duymaz?

Bazı insanlar kendi horlama sesini duyarak uyanırlar ve bundan rahatsız olurlar. Bazıları ise kendi horlama sesini hiç duymaz, horladığını inkar eder ve bir ses kaydı almazsanız buna inanmaz. Bunun sebebi iç kulakta horlama sesi duyulmasına rağmen beyin uyumaya devam etmeyi tercih eder. Çünkü buna alışmıştır.

horlama sesi

Horlamanın Zararları Nelerdir?

Horlayan insanlar sabahları yorgun uyanmaktan, bitkin düşmekten, uykusunu alamamaktan şikayetçi olabilirler.

Horlama Neden Oluyor?

Sanılanın aksine sadece tek bir nedenden değil pek çok nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Mutlaka horlamanın nedeni araştırılmalı ve bir hastalık belirtisi olup olmadığı tespit edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uyku Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama yatış pozisyonunuza bağlı olarak, kilo durumunuza bağlı olarak gelişebileceği gibi altında yatan bir takım sağlık problemlerine de işaret edebilir.

Horlamak Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Öncelikle hekim tarafından horlamanın yapısı incelenmeli ve sebep oluşturan etkenlere göre bir hastalık olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Yani yatış şeklinize bağlı geçici bir durum da olabilir, ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir.

  • Çenenizin normal durumdan daha geri olması veya küçük olması
  • Küçük dilin ve yumuşak damağın aşağıya sarkması.
  • Bademcik veya geniz eti sorunu.
  • Burun duvarının yamukluğu .
  • Burun eti fazlalığı veya normalden fazla büyümesi.
  • Dilin kökünde fazla yağlanma.

Bunun dışında uyku apnesi hastalığı ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Tıkayıcı Uyku Apnesi Sendromu (TUAS) hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadınlar Horlar mı?

Evet kadınlar da horlar. Hamilelikte horlama olabileceği gibi hamilelik harici durumlarda da erkeklere göre daha az oranda da olsa horlama şikayeti görülür. Bunun nedeni ise erkeklerdeki yağlanma boyun bölgesinde kadınlarda ise daha çok kalça bölgesinde olmasıdır. Ancak menopoz evresini tamamlayan kadınlar için ise meydana gelen hormonal değişiklikler sonucunda kas yapısı erkeklerinkine benzemeye başladığı için horlama miktarlarında artış görülür.

Horlama Nasıl Önlenir? Nasıl Hızlı Geçirilir?

Horlamanın ardında ciddi sağlık problemleri bulunmuyorsa doğru yastık kullanım tercihleri (horlama yastığı) , yatış pozisyonları, kilo verme, uyku saatlerinden önce alkollü içki almama, akşamları hafif yemekleri tercih etmek de fayda sağlamaktadır.

Uyku Pozisyonunuzu Ayarlayın

Sırt üstü uyku dilinizin ve damağınızın çökmesine sebep olur ve horlama gerçekleşir. Yana dönerek uyuma alışkanlığı edinmeye çalışın veya bunu sağlayan bir vücut yastığı satın alın. Bu yastık sadece yana dönerek uyumanızı sağlar.

horlama için yastık

Kilo Vererek Kurtulmak

Horlama serüveniniz kilo almanızla birlikte başladıysa veya aşırı kiloluysanız kilo verme de horlamanın azalması, yok olmasına yardımcı olacaktır. Boyun bölgesindeki fazla kilolar horlamada oldukça önemli bir etmendir. Ancak unutulmamalıdır ki zayıf insanlar da horlayabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Gecikmesi ve Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Tükettiğiniz Gıdalara Dikkat Edin

Gün içinde alınan sakinleştiriciler, Alkollü içecekler doğrudan bir horlama sebebi olabilmektedir. Sakinleştirici ve alkol kullanımını gözden geçirin ve hafif yemekleri tercih edebilirsiniz.

Sindirimi kolay yiyecekler tercihiniz olmalıdır. Kızartma çeşitleri, süt ürünleri, karbonhidrat içeren yiyecekler, çikolata çeşitleri, işlem görmüş gıdalardan uzak durulmalı. Fazla miktarda yeme durumunda mideniz diyaframa baskı yapacak ve solunum düzeniniz bozulacaktır. 

Horlama Önleyici Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Tuzlu Su ile Burun Temizliği Yapın

Burun kanallarınızın açık olması önemlidir. Burun kanallarınızda bir tıkanıklık varsa, sinüzit probleminiz varsa burun kanallarınız yeterince hava akışına izin vermiyor olabilir. Ilık bir duş ve buruna tuzlu su çekme uygulaması (sinüzit aparatları) ile yatmadan önce burun kanallarını açmayı deneyebilirsiniz.

Nane Yağı veya Okaliptus Yağı ile Horlama Çözümü

Tuzlu su uygulaması gibi nane yağı ve okaliptüs yağı da sinüsleri açma etkisini kullanarak solunum yollarını açabilirsiniz. Buharlı bir suya nane yağı veya okaliptüs yağı ekleyerek solumanız yoluyla deneyebilirsiniz.

C Vitamini Tüketiminizi Düzenleyin

C Vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, iyi bir solunum için gereken sinüs problemlerini ortadan kaldırır. Yeterli miktarda C Vitamini içeren gıdalar tüketmek veya C vitamini takviyesi kullanmak nefes kanalları etkili horlama problemini azaltmaya yardımcı olur.

Dr. Ferudun Kunak’ın Horlama Bitkisel Tedavi Önerisi

İhtiyacınız olan malzemeler : Adaçayı, karbonat, kaya tuzu.

1 fincan su ile adaçayını demleyin. Arkasından 1 çay kaşığı kaya tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın. Bu karışımı bir sprey şişesi içerisine veya damlalığa koyabilirsiniz. Yatmadan önce burun deliklerinize birer damla uygulayarak sinüs kanallarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu’nun Horlama Bitkisel Tedavi Önerisi

İhtiyacınız olan malzemeler : Beyaz lahana

Beyaz lahanadan 3-4 yaprak alarak 3,5 su bardağı dolusu su ile kaynatıp süzmelisiniz. Bunu günde 2 defa aç karına içmenizi önermektedir.

Horlayan partnerinizin yanında nasıl uyuyabilirsiniz?

Çocuklar Neden Horlar? Çocuklarda Horlama Neden Olur?

çocukların horlaması

Çocuk uyanık olduğu zamanlarda ağızdan da nefes alarak günlük aktivitesini yerine getirirken uykuya geçtiğinde burundan nefes almaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı burun tıkanıklığı yaşaması durumunda ise nefes alamama, terleme ve horlama durumları meydana gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aşırı Gece Terlemesi Sebepleri ve Tedavisi

Obezite veya burun yapısı eğriliği söz konusu olabilir.

Solunum yolu enfeksiyonu da bu şekilde çocukta horlamaya sebep olmaktadır. 2 haftayı geçkin bir süre iyileşme sağlanmıyorsa geniz eti ve bademcik kontrolü için mutlaka doktora başvurulmalı.

Bunların dışında sürekli bir burun akıntısı, burun tıkanıklığı yaşanıyorsa alerji açısından kontrol edilmesi gerekir.

Horlama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu yöntemlerin etkili olamadığı şiddetli horlama durumlarında ise başka tedavi seçeneklerinden yararlanılır. Bunlardan biri, dili bastırma (geriye gitmesini engelleme) ve çeneyi öne doğru iterek ağız içi boşluğunu genişletme yoluyla etkisini gösteren ağız içi alet uygulamasıdır.

Horlama bantları kullanılabilir.

Bu aletler, konuyla ilgili diş hekimleri tarafından her hastanın ağzına uygun ölçüler alınarak yapılır. Horlayan kişi, diş protezine benzer bu aleti takarak yatar ve uyur.

Horlama İlaçla Tedavi Edilir mi?

Horlama şikayeti olanlar bir ilaç yardımıyla horlama sorunundan kurtulmak isterler ancak çoğu ilaçların uzun süreli kullanımda ciddi yan etkileri ortaya çıktığı için ilaçla tedavi önerilmemektedir. Bu ilaçlar derin uyku esnasında kas gevşeme süresini kısaltıcı, kas gevşemesini azaltan ilaçlardır.

Diğer yandan bazı bitkisel içerikli takviyeler uyku öncesinde boğaz bölgesini yağlandıran spreyler ile damak, dil kökü bölgesinde yüzey gerilimini azaltma yoluyla horlama sesinin şiddeti düşürülmede kullanılmaktadır.

Horlama Ameliyatı Nedir?

En iyi seçenek bir Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvurmak ve gerekli testleri yaptırmak olacaktır. Neticeye göre hekiminiz horlama ameliyatı önerebilir. Lazer ameliyatı sayesinde horlama probleminden kurtulmak mümkün.

Son zamanlarda bu ameliyatlar, özellikle lazerli aletler kullanılmak suretiyle basit ve lokal anesteziyle dahi yapılabilir duruma gelmiştir. Ancak bu ameliyatlar rastgele yapılmamalı, her şeyden önce rahatsızlığın basit horlamadan ibaret olup olmadığı iyi belirlenmeli, başka bir deyişle mutlaka doğru endikasyon konulmalıdır.

Bunun için en doğru yol, horlayan kişinin bir uyku laboratuarı tarafından değerlendirilmesi, gerekli görülürse uyku incelemesinin yapılması ve ancak uykuyla ilişkili ciddi bir solunum probleminin olmadığı kanaatine varılırsa ilgili KBB hekimine yönlendirilmesidir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles