Zifaf, Gerdek Gecesi Nedir? Neler Yapılır? İlk Gece Korkusu

İlk gece, gerdek gecesi nedir, gerdek gecesinde neler yapılmalı, neler giyilmeli, gerdek gecesinde nasıl davranmalı, kaç kez yapılmalı, ilk gece korkuları, pozisyonları nelerdir, gerdek gecesi namazı, gerdek gecesinde ağrı sızı kanama çok olur mu gibi pek çok soru aklınızda dolaşıyor olabilir.

Bu yazımızda ilk geceye yani gerdek gecesine dair pek çok soruyu adım adım nasıl yapılır, neler yapılmalı şeklinde cevaplayacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız :

Gerdek Gecesi Nedir?

Gerdek gecesi yeni evlenen çiftin (karı ve kocanın) ilk kez bir araya geldikleri geceye verilen isimdir. Bu geceye aynı zamanda zifaf gecesi de denilmektedir. Bu gece ilk kez çiftler arasında cima gerçekleşir.

Gerdek gecesinin önemli özelliği evlenen çiftin birbirleri arasındaki maddi ve manevi bütünlüğün ilk defa sağlanması ve mahremiyetin ortadan kalkmasıdır. Bilindiğinin aksine önemi sadece cinsel birliktelik olmaktan ziyade aynı hayatı yaşamanın, hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde birlikte olmanın ilk adımıdır.

gerdek gecesi

Evlenen çiftler için artık bir aile olmanın gerekleri, görevleri ve sorumluluklarının (ödevlerinin) başlangıcı gerdek gecesidir. Bu yüzden gerdek gecesi son derece dikkat edilmesi ve ciddiye alınması gereken İslami bir olaydır.

Gerdek Gecesinde Nasıl Davranılmalı?

Kadın ve erkeğin birbiri için helal olduğu gerdek gecesinde meşru bir şekilde bir araya gelir ve cima gerçekleşir, ilişkiye girerler.

Birbirini ilk kez bu kadar yakından tanıyacak olan erkek ve kadının birbirlerini tartma, değerlendirmeye en çok çaba göstereceği bu gecede olabildiğince mesafeli durmak, yavaş hareket etmek, heyecana çok fazla kapılmamak gerekmektedir.

Gerdek (Zifaf) gecesinde aceleci, panik halinde bir hareket yapılmamalı sizin veya eşinizin durumdan endişelenmesi, korkmaması sağlanmalıdır. Cima olayında yanlış yapılacak hareketler pek çok huzursuzluğa, yanlış düşüncelere ve düzeltilmesi zor korkulara sebep olabilir.

Eşiniz ile bu gecede olacakları gözünüzde çok büyütüp strese kapılmaksızın olabildiğince ortam göze hitap eder şekilde ayarlanmalıdır.  İlk gece hassas bir gecedir. Korkular, hisler, kafa karışıklığı ne derseniz deyin sizinle beraber olacağı bir gecedir.  

Bilirsiniz ilkler asla unutulmaz, yani sevdiğinizle ilk geceniz de sizin için ve onun için unutulmaz olacak. İlk gecede verilen sözler, vaatler hepsi akılda kalacağını unutmayın

İlk Geceye, Gerdek Gecesine Nasıl Hazırlanılır?

Hem fiziksel olarak hem de mental olarak o geceye hazırlanmanız gerekir. Bu konudaki tecrübelerini sizlerle paylaşacak arkadaşlarınızdan da destek alabilirsiniz.

İlk Gece Öncesi Beslenme ve Cinsel Güç Arttırma

Öncelikle kendinizden bir performans bekliyorsanız alkolden uzak durmanız gerekir. Bunun yanında rahatsız edici derecede çok yemek, nefeste koku oluşturabilecek her türlü yiyecekten uzak durmalısınız.

İlk gece öncesinde Afrodizyak olarak adlandırılan cinsel güç arttırıcı gıdaları, çayları tüketebilirsiniz. Doğal afrodizyaklar nelerdir, afrodizyak etkisi nelerde bulunur? merak ediyorsanız Doğal Afrodizyaklar Nelerdir? 10’larca Seçenek başlıklı yazımızı okuyarak afrodizyaklı bitki çayları, ginseng afrodizyak, rezene, lavanta, karanfil tanesi, melek otu, haşhaş tohumu, mine çiçeği, polen, roka gibi bitkilerle evde afrodizyak kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlk Gece Ortam Nasıl Olmalı?

Şimdiye kadar hiç yapmadıkları bir şeyi yapacak olmanın gerginliği ile evlilik ile değişen hayatının ilk gecesindeki kaygılar hafife alınmamalıdır. Hem erkeğin hem kadının çekingenlikten, utangaçlıktan uzaklaşmasını sağlayabileceği kadar birbirlerine zaman tanıması ve ilk ilişkiyi idrak etmesini beklemesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

İlk gecede yani ilk birleşmede güvenli, sessiz, loş ışıklar (mümkünse mumlar) size güzel bir ortam için yardımcı olacaktır. Bu esnada dilerseniz romantik bir müzik size eşlik edebilir.

İlk Gece Neler Konuşulur?

Bu esnada geleceğe yönelik planlardan, hissedilen duygulardan, evliliğin kutsallığından, birbirlerine karşı her zaman hoşgörü içerisinde olacaklarından bahsetmeleri daha rahat hareket etmeyi sağlayacaktır.

Suskunluk olduğunda, utangaçmış gibi görünmemek için yani illa konuşuyor olmak için konuşmaya çaba göstermeyin. Aksi taktirde ağzınızdan saçma sapan cümleler, karşınızdakinin yanlış anlayabileceği şeyler dökülebilir. Özetle saçmalarsınız.

İlk Geceye Nasıl Hazırlanmalı? Ne Giyilmeli?

Gerdek gecesinde hem erkek hem kadın mümkün olduğunca vücut temizliğe önem vermelidir. Bu ter kokusundan ağız kokusuna, ayak kokusuna varıncaya dek dikkat edilmesi gereken bir dizi husus vardır. Mutlaka ağda yapılmış, genital bölge kılları temizlenmiş olmalıdır. Çünkü ilk seferde birbirinden iğrenen çiftler için ilk gece bir kabusa dönüşebilir.  

Hatta çekici, güzel parfümlerle de kendinizi hoş kokulu bir hale getirmelisiniz.

Eşiniz sizi daha önce defalarca şık ve seksi kıyafetler içerisinde görmüş olabilir ama unutmayın ki sizi o gece ilk defa tanıyormuş gibi yeniden tartacak değerlendirecektir.

Kendi zevkinize, cilt tonunuza ve vücut yapınıza uygun sütyen-kilot takımı tercih edebileceğiniz daha seksi iç çamaşırı kombinleri veya fantezi çamaşır modelleri düşünebilirsiniz. Giyip çıkarması zor olmayan, terletmeyen ürünleri tercih etmelisiniz.

Zifaf odası da aynı şekilde temiz ve tenha olmalıdır. Damat veya gelin gerdek gecesinden önce sağdıcı tarafından konu hakkında bilgilendirilmesinde bir sakınca yoktur.

Evliliğin İlk Gecesi ve İlk Gece Korkuları

Evlilik ve ilk gece konusunda her insan fikir sahibidir ancak evlilik gerçekleştiğinde durumun sadece edinilen fikirlerdeki gibi olmadığını gördüğünde paniğe kapılabilir. İlk gece korkusu aslında o gerdek gecesinde ya rezil olursam? korkusudur.

Cinsel tecrübelerini gerçekte olduğu gibi değil de efsaneleştirerek anlatan arkadaşlarınız bile bu korkuya sebep olabilmektedir. Cinsel ilişki konusunda pek çok şekilde bilgi edinmek artık mümkün ancak uygulamada edinilen bu bilgiler her zaman işe yaramaz.

Bu konuda en çok hata yapılan konu cinsel ilişki sırasındaki hareketler, karşı tarafınızdaki insana göre şekil alması gerektiğidir. O yüzden ilişki öncesinde ve esnasında temkinli ve dikkatli davranılması, eşinizi tanımaya çalışmak gerekir.

Şu konuda endişe etmeyin dünyadaki bütün çiftler evlenip çiftleşiyor ve çocuk sahibi oluyorlar. Sadece size özel, size has bir durumlar karşı karşıya değilsiniz. Bu durum insanın doğal fonksiyonları içerisinde (üreme, çiftleşme güdüsü) zaten bulunmaktadır.

Yapmak, başarmak zorunda olduğunuz şeyler olduğunu düşünmeyin. İlk gecede bütün şartları olumlu bir şekilde organize etseniz bile bir takım aksilikler yaşanabilir. İlk Cinsel ilişkide hemen hemen pek çok çift ilk denemelerinde başarısız olmaktadır. Asla bundan utanıp, çekinme gibi bir duruma girmemeli, karşınızdakine ve kendinize ılımlı yaklaşmalısınız. İlk defanın acemiliği hem sizde hem eşinizde mutlaka olacaktır.

İlk Gecede Neler Yapılır? Neler Yaşanır? Adım Adım Anlatım

ilk gece neler yapılır

İlk defa elbisesiz olmak ve çıplak görülmek en zor kısmıdır. Soyunurken aceleci davranmamalı ve mümkünse hemen tamamen çırılçıplak olmamalıdır. Seçtiğiniz güzel ve çekici iç çamaşırlarınız üzerinizde kalacak şekilde başka bir odada soyunmak da önerilir.

Kadının erkeğin giysilerini çıkartması ya da erkeğin kadının giysilerini çıkartması da iki tarafta da bu yönde bir istek varsa aldığınız hazzı arttırabilir ancak çekingenlik durumlarında çok uygun değildir.

Yatağa girdikten sonra sert tavırlardan kaçının ve aceleci tavırlarla hemen ilişkiye girme isteğinde bulunmayın. İlk gecede olabildiğince yavaş hareket etmeniz gerekmektedir.  

Aşk oyunları diye tabir edilen ve toplumda ön sevişme olarak da bilinen eyleme oldukça önem göstermelisiniz. 

İlk Gecede Ön Sevişmeyi Olabildiğince Uzatın

Ön sevişmeyi uzatmanız ilk gece korkunuzun ortadan kalkmasını ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Aceleci davranmamak en önemli kuraldır.

Loş bir ortam yaratmanız hem güzel olacak hem de ilk kez seksi bir halde bulunmanın vereceği utancı, gerginliği azaltacaktır. Bunun yanında hafif bir müzik de size eşlik edebilir.

Eşinizin size itimat etmesi, kendini güvende hissetmesi ve kendini size teslim etmesi biraz zaman alabilir. Eşinizi rahatlatmak için onunla uzun uzun konuşun, bir yandan da yavaş yavaş elinizi gezdirerek onu okşayabilir bu esnada rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Okşama ve dokunma hareketleri daha çok erkeğin yapması gereken bir hareket olarak görülür. Erkek de bunu kibarca ve yavaş bir şekilde yapmalıdır. Toplum arasında bahsedilen ve oral seks olarak adlandırılan yöntem ise dini açıdan yanlış ve sağlık açısından da çok tehlikelidir. İlk gecede bu tip isteklerden uzak durun. Öpüşmek ile ilgili Öpüşmek Nedir? Ne Anlama Gelir? yazımızı okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cinsel İlişki, Cima Adapları Nelerdir?

Yavaş ve narin hareketlerle eşiniz ile temas sağlamanız, küçük öpücükler ve dokunuşlar başlangıç için ideal olanı ve gerekli olanıdır.  Bir süre sonra eşinizdeki çekingenlik yerine arzu ve şehvete tanık olabilirsiniz. Bu yüzden sabırlı olmalı ve kaba hareketlerden kaçınmalısınız.

Ön sevişme ayrıca erkeğin penisinin sertleşmesine yardımcı olurken kadın için de zevk suyu ile vajinanın kayganlaşmasını sağlar.

Konu Önerisi : 5 Adımda Erkek Yatakta Nasıl Davranmalı?

İlk Gecede İlişkiye Nasıl Girilir?

Bu noktaya kadar her şey yolunda gittiyse bundan sonraki aşamada tercih ettiğiniz bir pozisyonda ilişkiye girebilirsiniz. Sizin veya eşinizin yeteri kadar tecrübesi olmadığını düşünürsek zorlayıcı, riskli pozisyon denemelerine girmeyin. Pozisyon kararına eşinizle birlikte de karar verebilirsiniz. Misyoner pozisyonu ile başlamak ideal olabilir.

Eğer söyleyebiliyorsa kadının da isteklerini yerine getirmesi faydalı olacaktır. Boşalma (Orgazm) Sonrasında ise erkek hemen kadının yanından kalkmamalı ve rahatlama tamamlana kadar ona sarılmalıdır.

DİKKAT! Hemen Çocuk Sahibi Olmak İstemiyorsanız Mutlaka Korunun

Her şey iyi güzel ama çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize bağlı olarak korunma yöntemlerinden birini mutlaka kullanmalısınız. Aksi durumda hemen hamile kalma ihtimaliniz bulunuyor. Korunmasız bir şekilde ilişkiye girerek veya koruması düşük yöntemler tercih etmemeye özen gösterin.

İlk Gecede, Gerdek Gecesinde Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?

zifaf gecesi sorunları

İlk denemenizde her şeyin mükemmel gideceğini düşünmemenizi öneririm.

Kadın için daha çok duygusal olarak pek çok soru onu yoracaktır ve belki de cinsel ilişkiye aklını, kendini veremeyecektir. O yüzden erkeğin ısrarla söylediğimiz şekilde son derece nazik ve anlayışlı olması muhakkak gereklidir.

Gerdek Gecesinde İlişkiye Girmek Zorunlu mu?

Gerdek gecesinin hemen öncesindeki düğün, eğlence aktiviteleri, düğün töreni esnasında oluşabilecek akraba veya aileler arası gerginlikler gibi pek çok durum yeni evlenen çiftleri yorgun, gergin ve huzursuz yapabilmektedir.

Cima için elverişli durumda olamayabilirler. Bu yüzden iyice dinlenip, gerginlikten ve stresten uzaklaşana kadar beklemek, konuşarak birbirinizi rahatlatmak fayda sağlayacaktır. Hatta duruma göre cimanın ilk gecesi bir gün ertelenebilir.

İlk Gecede Erkek için Yaşanacak Olumsuzluklar Nelerdir? 

Erkeğin Erken Boşalması

Erkek yetişme tarzı olarak daha önce bir kadınla yakınlaşmadıysa eğer ilk cinsel ilişkisinde çok fazla şehvet duyacağı için cinsel ilişkiye girilmeden önce ufak bir dokunuşla veya cinsel ilişkinin hemen başında boşalabilir.  

Bu durumda paniğe kapılmamak ve kadının da konuya alaycı bir yaklaşım tutunmaması gerekir.  

İdeal cinsel ilişki süresinde daha iyi bilgi edinebilmek için Normal Bir Cinsel İlişki Süresi Ne Kadar? Başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Erkek yaklaşık yarım saat içerisinde tekrardan ön hazırlıklar yapılarak ilişkiye rahat bir şekilde girebilir. Böylelikle ilk seferde olduğu gibi bir kaza olmayacak ve rahat bir ilişki yaşayabilecektir.

Erken boşalmanın önüne geçmeye çalışmalı ve durumu iyi idare edebilmelisiniz. Aksi takdirde erkenden boşalarak kadını yarı yolda bırakır ve kadın o ilişkide orgazm yaşayamadan, zevk alamadan ayrılır.

Erkek orgazmı geciktirmek ve kadındaki hazzı arttırmak için ara ara duraklamalı ve eğer yapabiliyorsa sıkça bilinen cinsel ilişki pozisyonları arasında geçiş yapmalıdır.

Kadının İlişkiye Girmekten Korkması, Kaçması

Olası başka bir durum ise eşiniz korktuğu için ilk cinsel ilişkiye girmekten kaçmaya çalışabilir. Bu durumda anlayışlı, sabırlı bir şekilde yaklaşmalısınız.

Vajina Kapalılığı, Vajina Darlığı Problemleri

Bir başka durumda da çaba göstermenize rağmen penis, vajina içine giremez. Karşısında bir duvar varmışçasına uğraşırsınız. Bu durum eşinizin korkularından, çekincelerinden kaynaklanabileceği gibi vajinismus hastalığı söz konusu olabilir. Vajinismus ile ilgili detaylara aşağıda değineceğiz.

vajinismus sorunu

İlk gecede Kadın için Yaşanacak Olumsuzluklar Nelerdir?

Vajina Kuruluğu Problemi

Erkek için ereksiyon yani penisin ideal sertliğe ulaşması kadar kadın için de vajinal ıslaklığın (zevk suyu) sağlanması son derece önemlidir. Zevk suyu vajinayı kayganlaştırır ve penisin daha rahat bir şekilde girmesine, acısız, ağrısız bir ilişkiye girmeye hazır hale getirir.

Kadın aşırı derecede utanma, çekinme duyguları yaşarsa kendini cinsel ilişkiye veremeyecektir. Dolayısıyla vajinasında kuruluk olacağı için ilişki esnasında kuvvetli bir şekilde acı, yanma hissi duyacak ve sonrasındaki bir kaç günü de ağrı hissederek geçirecektir.

Böyle bir durumda ilişkiye ara verilmelidir. 2 gün bile ara verilebilir. Ancak karşılıklı istek olmasına rağmen bir kuruluk varsa kayganlaştırıcı jeller, sıvılar kullanılarak ilişkiye devam edilebilir.

Kızlık Zarı Yırtılması, Kanama Problemi

Sağlıklı bir insanda ilk ilişki esnasında kızlık zarı yırtılması çok hafif, anlık bir acıya sebebiyet verir ve sonrasında bir acı hissetmezsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  5 Adımda Erkek Yatakta Nasıl Davranmalı?

Kanama başladığında biraz ara vermeniz hem sağlık açısından hem de psikolojik olarak korkulardan arınmanın verdiği bir rahatlama için iyi gelecektir. Nadir durumlar dışında kanama hemen durur.

İlk Gecede Vajinismus Problemi

Ülkemizde ilk cinsel ilişkide sıkça karşılaşılan başka bir durum ise vajinismus adı verilen bir hastalıktır. Pek çok nedenden dolayı hiç bir şekilde penis vajina içerisine giremez. Çok zorlamayla cinsel ilişkiye girerseniz işte o zaman hem ilişki esnasında hem de sonrasında ciddi vajina ağrıları ve acıları ile baş başa kalabilirsiniz.

Vajinismus, bazı durumlarda çok kolay aşılabilirken bazı durumlarda ise tedavi süreci uzun olabilmektedir. Zorlamak yerine vajinismus sorununu aşmanın yollarına bakmalısınız. Vajinismus hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Vajinismusu Yenenler! Vajinismusu Kendiniz Yenebilirsiniz. konumuzu inceleyebilirsiniz.

İlk Gecede Erkeğin ve Kadının Görevleri Nelerdir?

Kadın ve erkeğin evlilikte birbirlerine karşı görevleri arasında cinsel birleşme ve tatmin duygusu da bulunmaktadır. Aslına bakarsanız aynı zamanda bu bir zorunluluktur.  

Kadın için ilk gece daha çekingen, güvene ihtiyaç duyan ve duygulu geçireceği bir gecedir. Onun için bu ilk gece ailesinden ilk ayrılışı, bir aile kurmak vb. gibi pek çok ilkleri barındırır. Duygu yoğunluğu son derece yüksek olacaktır.

Erkeğe düşen görev de anlayışlı olmaktır. Birbirinize söyleyeceğiniz hoş, güzel sözler cesaret verecektir ve korkuları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İlk Geceye Dair Diğer Sorulan Sorular

Yeni Evlilerde Korkudan kaynaklı olarak ilişkiye girememek normal midir? Nasıl Çözülür?

Öncelikle böyle bir durumda sakinlik, hoşgörü ön planda olmalıdır. Bilmeniz gerekir ki ilk gece korkusundan dolayı ortaya çıkabilen (vajinismus) pek çok kaygıdan dolayı evliliklerinin 6. ayında bile hiç ilişkiye girememiş çiftlerle de karşılaşılabildiği gibi ikinci, üçüncü günde korkularını yenenler de olmaktadır.  

Böyle bir süreçte panik havası yerine sakin, teselli edici bir ortamda bir süre ara vermeyi deneyebilirsiniz.  eğer bu süreç uzamaya başlarsa, sebeplerin daha iyi araştırılması, anlaşılması için bir uzmanla görüşmeniz yararınıza olacaktır.

İlk gecede (Gerdek gecesi) Kızlık zarı yırtılmazsa, kanama olmazsa ne yapmalıyım?

Kızlık zarları çok değişik yapılara sahiptir. Bunların içerisinde esnek kızlık zarı olabilir (yırtılmayan) veya nadiren de olsa doğuştan kızlık zarına sahip olmayabilirsiniz.

Yine küçük yaşlarda yaşanılan kazalar neticesinde kızlık zarınız siz farkında olmadan da yırtılmış olabilir. Böyle bir durumda endişelenmeden bu olasılıkları göz önüne getirmelisiniz.

Eğer esnek kızlık zarına sahipseniz bunun çözümü için bir hekim ile görüşmeniz gerekecektir.

İlk Gece Kaç Kez Yapılır?

İlk gece korkularından bir tanesi de gerdek gecesinde kaç kez ilişkiye girilmesi gerektiği sorusudur. Hızlıca cevap verelim; kaç kez ilişkiye gireceğiniz tamamen size bağlı, kendinizi ne kadar iyi hissettiğinize bağlı bir durumdur. Herhangi bir sınır veya sayı yoktur.

İlk gece performansınız doğal olarak çok kötü de geçebilir. Strese, heyecana ve hatta yorgunluğa bağlı olarak erken boşalma, boşalamama, sertleşememe gibi pek çok durum yaşanması son derece normaldir. Bir şeyler ispat etmek zorundaymış ya da yarışma içerisindeymiş gibi düşünmemeye özen gösterin.

Birden fazla kez ilişkiye girmek istiyorsanız, ilk ilişki sonrasında biraz dinlenme arası vererek ikinci defa yapmayı deneyebilirsiniz. Erkekler için bu dinlenme süresi gerekli bir durumdur.

Evlilik Öncesi İlişkiye Girmek

Günümüzde gerdek olayı, pek çok gayri meşru şekilde yaşanan cinsel birlikteliklerden, seviyesiz yakınlaşmalardan dolayı bütün gizemini, özelliğini ve mahremiyetini bazı insanlar için yitirmiştir.

Evlilik öncesinde zaten bir cinsel ilişki yaşadıysanız gerdek gecesinde sadece cinsel tatmin ağır basacaktır. Bu tür ilişkiler İslami açıdan zinaya girmektedir ve haramdır. Ahirette akîbeti hayır olmayacaktır. Yaşadığımız dünyada ise büyük çoğunlukta acı çekerek sona erdiği yapılan araştırmalarla ortaya koyulmaktadır.

Cima ile Zina Arasındaki fark

Cima nikahlı olarak helal yollarla gerçekleşen ilişkidir, Zina ise nikahsız ve gayri meşru ilişkidir. Zina yaşanan şehvet ve zevk duygularının yanı sıra kalbi kabartır ve insanları bunalıma sürükler. Cima ise öyle değildir. Aksine insanlara huzur veren, sükunet sağlayan bir rahatlığı vardır.  Adabına göre yapılan cima insan için her zaman fayda sağlayıcıdır.

Cima hakkında daha fazla bilgi edinmek için Cinsel İlişki, Cima Adapları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Gerdek Gecesi Namazı

Bu gece, iki rekat nafile namaz kılıp dua edilir.  Bu arada namaz kılarak ve dua ederek ortamın gerginliği ve stresinden uzaklaşacak hem de yaşadığınız heyecan ve mutluluğun şükrü için Allah Teâlâ’ya dua edilir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles