İsilik Yani Ter Döküntüsü Sebepleri Neler? Nasıl Engellenir?

Özellikle bebeklerde görülen isilik yani ter döküntüsü sebepleri nelerdir? Tıbbi veya bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Nasıl Engellenir? Ter döküntüleri; koltukaltı, diz arkaları, bacak arası, kasık, meme arasında ve altında gibi cildin birbirine sürtündüğü yerlerde olma eğilimindedir. Ayrıca giysinin terin salgılandığı yere sürtündüğü yerlerde de olabilir. Örneğin kolsuz bir yeleğin koltuk altlarına sürtündüğü yerlerde olduğu gibi.

İSILIK (TER DÖKÜNTÜLERI) NEDEN OLUR? İsilik, çok yaygın bir durumdur ve herhangi bir zamanda oluşabilir. Cildinizin doğal dengesi değiştiği zaman Kandida denilen cildinizdeki doğal maya tahrişe neden olur. Ter bezlerinden ter buharlaşması tamamen olmadığında bu durum oluşabilir. Özellikle yaz aylarında kendini gösteren isilik, ter kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Vücutta ki küçük kabarcıklara neden olan vaka, gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan deri döküntülerinden biridir. Genellikle çocuklarda rastlanan bu hastalık, iki çeşit olarak karsımıza çıkar. Bunlardan biri; küçük su baloncukları seklinde oluşur

Diğer bir çeşit ise, su toplayan kırmızı bir görüntü ile karsımıza çıkar ve yüksek kaşıntılara sebep olur. Yeni doğmuş bebeklerde görülme olasılığı bir hayli yüksektir. Sarısın ve açık tenli bebekler, isilik hastalığın da risk grubu altındadır.
Bebeklerde ise Bebeklerin ciltlerinin hassas olması, hava sıcaklıklarının artması, bebek ve çocukların gereğinden fazla giydirilmesi isiliğe sebep olmaktadır. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de kolaylaştırıcı etki yapar. Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre isilik daha sık görülür.

İsilik Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Bir yanma hissi ,kırmızı döküntüler veya bozuk deri belirtileri ile birlikte cildinizde kaşıntı ve rahatsızlıklardaki, isilik belirtileri olabilir. Egsersiz, sıcak hava, aşırı terleme, cilt veya vücut bakım ürünlerindeki değişiklikler, sentetik kumaşlar ve sıkı giysiler; bunların tümü ter döküntülerinin, yani isiliğin kötüleşmesine yol açabilir.
Bazı insanlar, bazı ürünlerdeki parfüm ve kokulara tepki veren hassas cilde sahiptirler yada alkol veya alüminyum tuzu gibi başka madwpere alerjileri olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Belirtileri Nelerdir?

İSILIK NASIL GEÇER? Çoğu isilik türleri doğal olarak kaybolur. Eğer parfüm veya kokuya karşı duyarlıysanız ya da geçmiste egzama ile ilgili bir sorununuz varsa, o zaman bir koku içermeyen antiperspirant ya da deodorant denemek iyi bir fikirdir. Ayrıca kullandığınız ter onleyici veya deodorantla birlikte bir nemlendirici ya da yumuşatıcı krem kullanmayı deneyebilirsiniz.
Gündelik yaşamınızda birkaç değişiklik yapmak da isilik konusunda size yardımcı olabilir:
• Egzersiz yaparken, bol giysiler giyin, ayrıca pamuk ve keten gibi teri cildinizden uzak tutan kumaşlar seçin.
• Sıcak havalarda eğer cildinizin rahatsız oluyorsa, su için ve soğuk duş, banyo yapın.
• Eğer yeni kullanmaya başladığınız ürün cildinizi tahriş ediyorsa kullanmayı durdurun.
• Eğer döküntüler, isilik artarsa, pamuk gibi doğal kumaşlardan yapılmış hafif giysiler giyin ve sentetik lifli kumaşlardan kaçının.
• Alüminyum tuzları içeren antiperspirantlar teri durdurabilir ve (isilik)ter döküntülerini önlemeye yardımcı olabilir ama onlar da cildi tahriş edebilir. Eğer böyle olursa kullanabildiğiniz ter önleyici veya deodorantla birlikte bir nemlendirici ya da yumuşatıcı krem kullanabilirsiniz veya erkek ya da kadınlar için mevcut olan doğal, hassas cilt veya alüminyum içermeyen ürünler düşünün.
En doğal tedavi yöntemi temiz deniz suyudur. Fakat bebeklerde dikkat edilmesi gereken husus asılarının tam olmalarıdır ki deniz suyundan başka hastalıklara sebebiyet vermesin.
Eğer isilik konusunda endişeli iseniz doktorunuzla veya bir sağlık profesyoneli ile konuşunuz.

ANTİ-PERSPİRANTLAR
Antiperspirantlar, terlemeyi deodorantlara oranla daha fazla önlerler. Ter oranını ayarlayıp, çok fazla ter üretilmesine engel olurlar. Ter üretimini aliminyum tuzları sayesinde engelleyip, ter bezlerini sıkıştırırlar. İçerdikleri alüminyum kloride ve benzeri aktif madwper ile vücuttaki terlemeyi engeller, nemi azaltır ve kokuları sayesinde de tazelik verirler. İçindeki madwpere göre etki süresi ve gücü değişim gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Gecikmesi ve Düzensizliği Sebepleri Nelerdir?

Ancak antiperspirant ürünler daha çok pudralı formül içerdikleri için, genellikle koltuk altına uygulanmalıdır. Kıyafet üzerine sıkılan antiperspirant ürünlerin hiçbir etkisi yoktur. Koltuk altına sürülen antiperspirant ürün, ter bakterilerinin pudra tabakası dışına çıkmasını engeller ve böylece bakteriler kuruyup gider. Alkol içermediklerinden dolayı vücut için son derece hafiftirler. Ayrıca ferahlatıcı bir etki sağlarlar.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles