İŞKUR İşsizlik Maaşımın Süresi Doluyor. Uzatabilir miyim?

İşsizlik maaşı süresi içerisinde iş bulamazsanız ne olur? İşsizlik maaşı süresi uzatılabilir mi? Cevap: hayır. İşsizlik maaşına hak kazandığınızda size kaç ay süre ile işsizlik maaşı alabileceğiniz bildirilmektedir ve bu süre dışında ekstra bir işsizlik maaşı ödemesi yapılmamaktadır.

Ne Kadar Süre İle İşsizlik Maaşı Alabilyorum? İşsizlik sigortası kanununa göre :

  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün İşsizlik maaşına hak kazanır.
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün İşsizlik maaşına hak kazanır.
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün İşsizlik maaşına hak kazanır.

Bu kapsam dahilinde size başvuru esnasında sigorta pirim gün sayınıza göre verilen işsizlik maaşı durumunuzu değiştiremezsiniz ve işsizlik maaşı süresini uzatmak mümkün değildir.

İstisnai olarak size ayrılan süre içerisinde bir işe başladınız ve tekrardan işten çıkarılma durumu gerçekleşti ise işkur danışmanınız ile görüşerek işsizlik maaş hakkınızdan geri kalanının tekrar bağlanması konusunda destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Tıkla ve Yorum Yap