Kaçarak Evlenmek Nasıl Oluyor? Mantıklı mı? Sakıncaları Neler?

Kaçarak evlenmek eski zamanda çok daha meşhur bir eylemdi. Genellikle ailelerin karşı çıktığı bir evlilik karşısında aşık çift çareyi kaçmakta bulur ve ailesinden uzakta, habersiz bir hayat kurarlar kendilerine.  Kaçma yöntemiyle yapılan evlilikler her zaman bir efsane havasında anlatılmıştır bize ve aşılan zorluklar, yaşanan sıkıntıların nasıl giderildiği.

Evliliğe karşı çıkmakla kalmayıp kendi öz çocuklarını sütlerini helal etmemekle, mirastan men etmekle, evlatlıktan reddetmek gibi çok acımasız kıstaslarla karşı karşıya bırakabiliyorlar.

Tabi ki eğer evlenmeyi düşündüğü erkek kumarbaz, alkolik veya kötü alışkanlıklara sahip bir kişi ise şiddetle karşı çıkılabilir ancak aileler çok daha basit gerekçelerle kızlarının evliliğine karşı çıkabiliyorlar.

Elbette anne ve babanın görevleri arasında kızları için güzel bir gelecek hazırlamak vardır ancak kızlarının da kendi kararlarını verip eğer bir hata yapacaksa da yaşayıp görmesine, o hatadan deneyimlenmesine de olanak sağlamalıdırlar.

Halen günümüzde de pek çok aile çocuklarının evlilik fikirlerine saygı duymamakta ve kızının kendi seçimlerini, kendi kararlarını verebilmesine engel olmaktadır. Aileler durumu abartıp kızlarının kendi kararlarına göre yaşamaları gerektiğini, kendi düşüncelerindeki gibi biriyle evlenmesi gerektiğini, kısacası kendi malları imiş gibi davrandıkları aşikardır.

Oysa ki Evlilik mertebesinin varlıkla, yoklukla değil mutlu olup olmamakla sağlam bir zemine oturduğunu en iyi kendileri bilecektir. Çünkü az daha geçmişe gidildiğinde mutlu evliliklerden çok cefakar evliliklere rastlanırdı. O günlerden bu günlere gelmiş, çocuklarını zorluklarla yetiştirmiş aileler kendilerince haklı olarak evlilik konusunda da kendi kararlarını evlatlarına dikte ediyorlar ve kendileri ile kızlarının sevgilisi arasında bir seçim yapmaya zorluyorlar. Bu durumda iki seçenek var kaçmak mı aile mi?

Gelelim kaçarak evlenmenin sakıncasına; Kaçtığınız kişiye güveninizle ilgili bir durum. Keza arkanızda aile desteği olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kırılan Kalp Nasıl Tamir Edilir? Kendinizi Nasıl Affettirebilirsiniz

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Articles